Počasí dnes13 °C, zítra19 °C

Dukla s novým trenérem nestačila na Jihostroj. Prohrála 1:3

Sotva se Jihostroj vrátil z ruské Sibiře, už čelil v extralize liberecké Dukle, která přijela na jih Čech v bojovné náladě. Liberec v prvním setu vedl, ale koncovku první sady nakonec prohrál, a to určilo celý ráz zápasu. Jihostroj si v utkání sáhl na dno a díky lepším koncovkám vybojoval vítězství 3:1. Dukle se tak utkání pod novým trenérem Bromem vyhrát nepodařilo.

Domácí šli do utkání 12. kola UNIQA extraligy jako favorit. V prvním setu ale Liberec skvěle vstoupil do zápasu a na domácích byla znát únava z dlouhé cesty z Ruska, ze kterého se vrátili teprve v pátek večer. K vidění byly zajímavé výměny, ale s blížící se koncovkou setu se zdálo, že mají navrch hosté. Dvě pěkné bloky předvedl Leikep a domácí se nemohli dostat do tempa. V samotné koncovce však Jihostroj zabral. Univerzála Kriška nahradil Schouten, který úspěšně složil na palubovku soupeře čtyři z pěti pokusů. I díky němu nakonec koncovku zvrátil na svou stranu Jihostroj – 26:24.

Ve druhém setu už dominovali českobudějovičtí hráči, a to především zásluhou Schoutena, který byl na útoku nadále velmi efektivní. Nahrávač de Amo a často využíval také smečaře Michálka se Stoilovičem, kteří rovněž několikrát úspěšně útočili. Libereckým univerzálům se nedařilo a hosté stihli během druhého setu zaznamenat pouze patnáct bodů. České Budějovice vyhrály druhou sadu jednoznačně 25:15.

Severočeši se ale dokázali i přes nepovedený druhý set zvednout a ve třetím setu jim začalo dařit. Univerzál Křesťan zaznamenal šest bodů a například nahrávač Kovalčuk pomohl Liberci dvěma bloky. Dukla bojovala a bylo znát, že by ráda utkání na českobudějovické palubovce zdramatizovala. Jihočeši za podpory svých skvělých fanoušků také dělali, co mohli, ale v koncovce úspěšní nebyli. Liberec si zaslouženě došel pro vyhraný třetí set, který ukořistil výsledkem 25:22.

Ve čtvrtém setu už šlo Jihostroji o body, a tak od začátku na soupeře vlétl. Kanaďan Schouten se znovu dostal do parádní formy a obrana Liberce si s ním nevěděla rady. Českobudějovičtí se nakonec v setu dostali do vedení 19:14 a závěr utkání měl být jasnou záležitostí. Jenomže Liberec začal skóre postupně stahoval. Hostující Křesťan několikrát úspěšně zaútočil a Liberec koncovku velmi zdramatizoval. Nakonec byl zápas dramatický až do poslední chvíle a ukončil ho až Michálek bodem ze servisu na 26:24. Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen univerzál Jihostroje Schouten, který zaznamenal celkem 26 bodů.

Hodnocení

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím si, že po celý zápas na nás bylo znát dlouhé cestování z Ruska. Liberec odehrál dobrý zápas, kvalitně servíroval a hrál odvážně. Nahrávač Kovalčuk, který přišel, zklidnil jejich hru a pro nás to byl těžký zápas.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Jihostroj šel do zápasu jako favorit, my jsme se chtěli bránit a odvézt si nějaké body. To se nám málem podařilo, ale udělali jsme chybičky uprostřed setů. Já ale týmu nemůžu nic vyčíst, protože jsme bojovali. Zvedáme se po psychické stránce, snažíme se dělat co nejméně chyb, a to je hlavní. Když na tom budeme pracovat dál, tak věřím, že se zvedneme.“