pondělí 16. května 2022 Přemysl

Dvacet dětí na táboře náhle onemocnělo. Zřejmě šlo o virovou infekci

Na letním táboře na Jablonecku onemocnělo v červenci náhle zhruba 20 dětí, asi šlo o virovou infekci. Jinak průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji zatím hodnotí hygienici jako klidný.

V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Dětem na táboře s hromadným onemocněním bylo nevolno, zvracely, měly průjem a bolesti břicha. Zvýšenou teplotu neměly. „Byla jim poskytnuta lékařská péče, nikdo nebyl hospitalizován. Všichni byli nejdéle do druhého dne v pořádku a nikdo další neonemocněl. Probíhá epidemiologické došetření této záležitosti, zatím se na základě zjištěných skutečností domníváme, že se jednalo o onemocnění virového původu," uvedla vedoucí krajského oddělení hygieny dětí a mladistvých Petra Hrubá.

Při 60 kontrolách uložili za první prázdninový měsíc čtyři pokuty v součtu za 7000 korun.

Za posledních 14 dnů nemuseli hygienici řešit ani jeden případ výskytu či podezření na onemocnění covid-19 u účastníků prázdninových akcí pro děti pořádaných v kraji. S uloženou karanténou se ale navrátilo zpět do kraje zhruba 60 účastníků z tábora pořádaného na území jiného kraje. „Z prvních testů zatím nikdo není pozitivní," dodala Hrubá.

Přívalové deště si vyžádaly evakuaci tří táborů

Letos organizátoři dětských akcí hygienikům v kraji nahlásili zatím konání 260 táborů a dalších akcí s 374 turnusy, kterých by se mělo zúčastnit 19.280 dětí. Hygienici dosud nemuseli žádný dětský letní tábor zakázat a ani nezjistili žádný neohlášený. Při přívalových deštích ale museli svoji základnu dočasně opustit za pomoci hasičů účastníci tří táborů. „Po poklesu hladiny vod všechny akce pokračovaly," uvedla Balašová.

V červenci hygienici zkontrolovali v kraji 45 táborů, devět jiných podobných akcí a šest provozovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Zjištěné nedostatky se týkaly zásobování pitnou vodou, skladování potravin, zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí i vedení zdravotní dokumentace. Hygienici v červenci také odebrali vzorky vody na 12 tábořištích zásobovaných z individuálních zdrojů, což jsou například studny či prameny. „Laboratorní výsledky z dosud vyšetřených vzorků potvrdily nevyhovující výsledek u tří zdrojů, a to v mikrobiologických ukazatelích, na několik výsledků čekáme," dodala Balašová.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Letní tábor Na Kocandě

Štítky Jablonecko, zdraví, rekreace, tábory, děti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.