pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Botanická zahrada představí dvě nové expozice, jedna bude o květeně v Jizerkách

Botanická zahrada přilákala loni přes 58 tisíc návštěvníků. V letošním roce nabídne úplně nové expozice o rostlinách vyskytujících se v našich horák a o skvělém botanikovi Janu Jeníkovi.

Botanická zahrada v Liberci má za sebou úspěšný rok. Loni dokončila dvě nové expozice, poprvé jí vykvetly obří kaktusy, mohla do světa nabídnout semena vzácného zmijovce a návštěvnost jí stoupla zhruba o šest procent. Expozice si v roce 2018 prohlédlo 58.459 lidí, o rok dříve jich bylo 55.202. sdělil ředitel zahrady Miloslav Studnička.

„Z úspěchů, které alespoň mne těší, bylo první kvetení obřích kaktusů Echinocactus grusonii poprvé v celé historii botanické zahrady,“ uvedl ředitel. Těší ho také, že se loni zařadili do výjimečné společnosti zahrad, které byly schopny nabídnout do světa semena zmijovce titánského.

Botanická zahrada v Liberci vlastní přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty, jakými je třeba pět nejstarších kamélií v Evropě. Lákadlem, hlavně pro děti, je nejstarší veřejné akvárium v zemi, které vzniklo zhruba před 60 lety. Mezi oblíbené se řadí i pavilon pravěku. Šplhavé kapradiny, obří přesličky, cykasy z dob dinosaurů, zkamenělé dřeviny a hučící vodopád v něm vytvářejí obraz prehistorické krajiny.

Tato áronovitá rostlina s údajně největším květenstvím světa kvete vzácně, ve volné přírodě už téměř není a mnoho exemplářů není ani po botanických zahradách. Ze zmijovce loni zahradníci v Liberci sklidili 505 bobulí o celkové váze 4,22 kilogramu, část jich putovala do více než 20 botanických zahrad ve světě. Loni se také podařilo v liberecké botanické zahradě v předstihu dokončit dvě nové expozice, původně měly být hotové až letos.

Jsou v nich masožravé láčkovky z tropických velehor a masožravé bromeliovité rostliny, které rostou na Gran Sabaně ve Venezuele. „Podle zpráv, které máme, jsme první na světě, kdo tyto skupiny rostlin předvádí veřejnosti,“ uvedl již dříve Studnička. Podle něj jde v přírodě o kriticky ohrožené rostliny. Loni se podařilo nejstarší botanické zahradě v republice také obohatit sbírku bonsají a úspěch sklidila i s výstavou o květeně Krkonoš.

„Časopis Krkonoše-Jizerské hory ji označil za největší prezentaci tohoto typu v ČR. Nyní je výstava v Praze, pak bude zapůjčena do Brna,“ uvedl Studnička. Pro letošní rok podle něj pánují dvě výstavy. „Jedna bude zvána Příběh pavilonu G a je věnována jednomu z nejslavnějších žijících českých vědců na poli botaniky, profesoru Janu Jeníkovi, který se letos dožívá 90 let. Druhá bude věnována květeně Jizerských hor, jako pokračování výstavy krkonošské,“ dodal. Aktuální novinkou v expozicích jsou podle něj medailemi ověnčené odrůdy kamelie, které zahrada vystavuje poprvé.

 

Autoři | Foto wikipedia.org

Štítky botanická, zahrada, Liberec, flóra, kaktus, zmijovec, kamelie

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.