Počasí dnes-4 °C, zítra-5 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Výstavba vodojemu Horská začala. Zajistí vodu lidem v Ruprechticích

Obyvatelé Ruprechtic si dlouhodobě stěžují na špatné zásobování vodou. Tento problém řeší už bezmála čtvrt století. Záležitost by měla nyní vyřešit výstavba nového vodojemu Horská.

Kapacita vodovodní sítě tam už nestačí a brání rozvoji lokality a další výstavbě, řekl při zahájení stavby náměstek primátora Jiří Šolc.

Projekt přijde na 64 milionů korun, téměř dvě třetiny nákladů by měla pokrýt dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR, 13 milionů přidá Severočeská vodárenská společnost.

„Je tu mnoho lidí, kteří si stěžují, že jim tlak vody klesá pod použitelnou mez, a pak jsou lidé, kteří na vodovod z nějakých historických důvodů napojeni nejsou, a těm už vysychají studny. Funguje tady provizorní posilovací stanice, ta ale potřebám nestačí," doplnil Šolc. O výstavbě vodojemu a přivaděče v oblasti se podle něj na radnici mluví už deset tet, na projekt se ale krajskému městu nedařilo získat dotace.

Vedle vodojemu dojde i na výstavbu vodovodních řádů

Součástí projektu je nejen vybudování vodojemu a přivaděče z Lidových sadů, ale také vodovodních řadů pro nynější i budoucí zástavbu v Ruprechticích. Vybudováním vodojemu a navazujících sítí by měla být zajištěna dostatečná dodávka pitné vody pro oblast kolem ulic U Slunečních lázní a Elišky Krásnohorské a také pro připojení domů v ulicích Kovařovicova, Hostivítova, Divoká, Krakonošova a Trpasličí. Podle primátora Jaroslava Zámečníka se zlepší zásobování připojených obyvatel a umožní to připojit 120 nových objektů a také další výstavbu.

Projekt počítá s výstavbou vodojemu se dvěma zásobníky o objemu 250 metrů krychlových. Vybudovat bude třeba více než dva kilometry dlouhý přivaděč, který vodu přivede z vodojemu Orion. Stavět se budou také bezmála dva kilometry vodovodů, které vodu rozvedou dál do ulic Na Vyhlídce, Divoká, Kovařovicova a Nezamyslova. Počítá se i s potrubím, které odvede z vodojemu odpadní vody a poslouží jako kanalizační řad pro Kovařovicovu ulici. Hotovo by mělo být v listopadu příštího roku.

„Jde o strategickou investici, která zajistí dostatečné zásobení vodou nejen pro Ruprechtice, ale po dobudování vodovodních řadů také pro sousední Kateřinky, Radčice a Krásnou Studánku," dodala náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay

Štítky vodojem, Horská, stavby, voda, správa, Liberec, Ruprechtice, stavba, projekt, Jiří Šolc, Státní fond životního prostředí, Severočeská vodárenská společnost, Eliška Krásnohorská, Jaroslav Zámečník, Radka Loučková Kotasová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výstavba vodojemu Horská začala. Zajistí vodu lidem v Ruprechticích  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.