Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Liberec na promenádní ulici do Lidových sadů pokácí dalších devět stromů

Liberec na promenádní Masarykově ulici, jež vede z horního centra města do Lidových sadů, pokácí na podzim ve stoleté lipové aleji minimálně dalších devět stromů. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) jsou ve špatném stavu a hrozí, že by mohly spadnout.

Promenádní ulici s alejí někteří označují za nejhezčí v zemi. Stromořadí bylo na konci 19. století původně vysazeno ve čtyřech řadách. Zůstaly jen vnější lípy, vnitřní javory už tam nejsou. V dobrém stavu ale nejsou ani lípy. Kořenový systém většiny stromů v aleji významně poničily stavební stroje při rekonstrukci tramvajové trati před 35 lety. Navíc jsou lípy napadené agresivními dřevokaznými houbami a poškozuje je i solení okolních komunikací.

Zhruba 50 stromů město kvůli jejich špatnému stavu v minulých letech nechalo pokácet. Několik dalších spadlo samo, nikoho nezranily. I přes špatný stav stromů má kácení řadu odpůrců. „Jakýkoliv zásah na Masaryčce je vždy politické téma číslo jedna, takže říkáme ano, na podzim budeme kácet, zároveň se bude omlazovat," řekl Šolc.

V minulosti padl návrh na vykácení aleje

Před lety město zamýšlelo vykácet alej celou a vysadit novou, na projekt ale nezískalo dotaci. Stromořadí tedy radnice obnovuje postupně a kácí jen stromy, jež jsou svému okolí na základě posudků nebezpečné. „Arboristicky bude ošetřeno celkem 90 stromů. U osmi stromů tahová zkouška vyšla negativně a u jednoho stromu vyšel negativně tomograf. Tyto dřeviny tak musí být z bezpečnostních důvodů pokáceny," uvedl náměstek primátora. Stromů určených ke kacení bude podle něj možná ještě více, na srpen chystá město sérii dalších zkoušek. Na revitalizaci aleje se město zároveň pokouší získat evropskou dotaci, z milionového projektu by měla pokrýt zhruba 60 procent nákladů.

Masarykova ulice patří k šesti původním cestám, jež v době vzniku Liberce ústily na hlavní náměstí. Svoji současnou podobu získala ulice v době největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Architektonicky ojedinělý celek tvoří lázně císaře Františka Josefa I., Severočeské muzeum a dětská poliklinika. Je tam i kdysi slavné výstaviště, které se postupně mění v muzeum techniky. Alej také vybízí turisty k romantické procházce podél reprezentativních vil z centra města k zoo, botanické zahradě nebo Lidovým sadům.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Drbna archiv

Štítky ČR, správa, příroda, rekreace, Liberec, strom, sad, alej, Jiří Šolc, Starostové pro Liberecký kraj, František Josef I., Severočeské muzeum v Liberci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.