Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Pátek 9. června 2023  |  Svátek má Stanislava

V Dolní Řasnici chce část místních referendum kvůli projektu větrných elektráren

V Dolní Řasnici chce část místních referendum kvůli chystanému soukromému projektu výstavby větrných elektráren. Uspořádat ho chtějí v termínu prezidentských voleb příští rok v lednu. Sběr podpisů začal minulý týden v neděli, za místní občanskou iniciativu informovala Jana Veselá.

Firma W.E.B Větrná Energie chce na katastrálním území Dolní Řasnice, Horní Řasnice a Krásného Lesa postavit až 11 větrných elektráren. Zatím tam provozuje jednu postavenou v Horní Řasnici před deseti lety. Projekt výrazného rozšíření větrného parku v této oblasti je nyní ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí.

Obavy mají někteří místní z hluku, narušení krajinného rázu i blízkosti větrného parku. „My tyto elektrárny máme mít nějakých přibližně 900 metrů za domem," uvedla Veselá. Zákonné limity tím sice podle ní budou dodržené, je to ale na hranici možného. Obavy mají místní také z navržené výšky větrných elektráren, tak vysoké nikde jinde v Libereckém kraji nejsou. Investor má v plánu postavit 166 metrů vysoké věže s průměrem rotoru 150 metrů. Vrtule tak budou dosahovat až do výšky 241 metrů, u dosud jediné funkční větrné elektrárny postavené v Horní Řasnici to je 130 metrů.

V územním plánu Dolní Řasnice se sice zatím s větrným parkem nepočítá, záměr na jeho vybudování ale svým usnesením tamní zastupitelé podpořili. „Rozhodnuto tak bylo na základě ankety, která proběhla v roce 2020 a z těch hlasujících bylo zhruba 80 procent pro," řekl starosta obce Marek Kratochvíl. V anketě s vybudováním větrného parku souhlasila před dvěma lety i většina hlasujících v Horní Řasnici a Krásném Lese.

Námitky proti výstavbě ale dnes zaznívají i od některých obyvatel z těchto obcí. Společné nesouhlasné stanovisko k záměru poslalo na ministerstvo pro životní prostředí přes 80 obyvatel, majitelů nemovitostí či půdy a spolků z těchto tří obcí. „Lidem se nelíbí, že si nemohli o tak závažném zásahu do krajiny i do svých životů rozhodnout formou řádného referenda," uvedla Jolana Bláhová za další místní iniciativu Zdravá Řasnice.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto W.E.B Větrná Energie

Štítky ČR, referendum, energie, ekologie, stavby, Dolní Řasnice, větrná energie, projekt, Jana Veselá, Horní Řasnice, Krásný Les, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.