Aktuálně

Srdce na pravém místě. Českolipští strážníci našli nový domov fence, jejíž majitel zemřel více...

Uvěřil reklamě na investice. Muž naposílal podvodníkům přes čtyři miliony více...

Pozor na omrzliny. Každý rok přivedou k lékaři stovky lidí více...

Řidič u Babylonu srazil chodce a ujel. Pátrá po něm policie více...

Běžec v Liberci srazil ženu venčící psa. Policie hledá muže i svědky více...

Silnice I/10 na Harrachov je kvůli sněžení pro kamiony opět uzavřená více...

Auto sjelo na Semilsku ze silnice do čtyřmetrového srázu. Náraz ztlumila sněhová peřina více...

Během víkendu bude mrznout a napadne nový sníh. Noční teploty spadnou k mínus 16 stupňům více...

Podmínky pro lyžování v Libereckém kraji jsou výborné, sníh je i pro běžkaře více...

Soud v Liberci začal projednávat rozsáhlý případ výroby pervitinu

Autoři | Foto pixabay.com

Krajský soud v Liberci dnes začal projednávat rozsáhlý případ výroby a prodeje pervitinu. Podle obžaloby vyrobila skupina kolem Michala Votavy od září 2022 do srpna 2023 bezmála deset kilogramů metamfetaminu, jehož prodejem mohla získat zhruba deset milionů korun, a měla k dispozici suroviny k výrobě zhruba stejného množství této drogy. Hlavním aktérům hrozí až 18 let vězení. V případu bylo obžalováno 11 lidí, jeden z nich se ale dnes na zahájení líčení nedostavil a soud ho tak vyloučil k samostatnému projednávání. Dva obžalovaní mají statut spolupracujícího obviněného.

"Ta skupina, co se týče zásobování metamfetaminu, byla poměrně významná v Libereckém kraji, takže z mého pohledu určitě došlo k oslabení toho trhu s metamfetaminem poté, co byli obžalovaní zadrženi," řekla dnes novinářům státní zástupkyně Petra Pazderková.

Suroviny k výrobě pervitinu skupina dovážela z Polska. Obžalovaný Polák Daniel Stefan Smólkowski, který je spolupracujícím obviněným, před soudem řekl, že se na tom podílel ve třech případech. Uvedl, že tablety Cyrrus využívané pro výrobu metamfetaminu byly ukryté v rezervní pneumatice. "Byla devatenáctipalcová," uvedl. Za kilogram dovezených tablet dostával 1000 korun, v zásilce bývalo pět kilogramů.

Pervitin následně vyráběli členové skupiny v podomácku zhotovené laboratoři na různých místech po Liberci, v Proseči nad Nisou nebo v chatě u nádrže Fojtka v Mníšku. Vařiči se střídali, bylo jich pět, což je nezvykle velké množství. "Většinou došlo k rozepři mezi obžalovaným Votavou a jednotlivými vařiči a v důsledku toho pak došlo k výměně a k náhradě za jiného vařiče," řekla Pazderková.

Jedním z těch, kteří poté pervitin dál prodávali, byl obžalovaný Jan Krček, který dnes u soudu přiznal vinu. Uvedl, že od Votavy kupoval zhruba čtvrt roku týdně 20 až 30 gramů pervitinu. Z toho pět až šest gramů využil pro sebe a svoji přítelkyni, zbytek prodal. Nákupní cena byla podle něj 900 korun, dál pervitin prodával za 1200 až 1500 Kč. Většinu obžalovaných soud ale bude teprve vyslýchat, má na to vyhrazeno i líčení nařízená na středu a čtvrtek.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, soud, drogy, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.