Čt 13. 8. 2026Alena
Politika

ANO odmítlo v Liberci koalici s vítěznou Změnou pro Liberec

RRedakce2 minuty čtení12. 10. 2014, 22:21
Lídr libereckého Ano 2011  Tibor Batthyány (uprostřed). Foto: Facebook
Lídr libereckého Ano 2011 Tibor Batthyány (uprostřed). Foto: Facebook · Foto: Facebook

Ano 2011 odmítlo koalici s vítěznou Změnou pro Liberec. Povolební spolupráci se Změnou v Liberci strana odmítla už před volbami kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. "Na našem postoji se nic nezměnilo," řekl dnes lídr ANO Tibor Batthyány.

Žádnou vlastní koalici však ANO, které skončilo jako druhé, zatím nechystá. Komunální volby v Liberci vyhrála Změna pro Liberec, když jí hlas dalo 25,46 procenta voličů. V 39členném zastupitelstvu získala 12 mandátů, ANO jich má devět. Dohromady by tak strany daly pohodlnou většinu 21 mandátů. "Rozhodně s nimi nechceme jít do koalice, dáváme jim ale čas a prostor sestavit jinou koalici. Změna je jasný vítěz a to respektujeme, žádnou vlastní koalici zatím sestavovat nebudeme," řekl Batthyány.

Na třetím místě skončili Starostové pro Liberecký kraj, kteří získali osm mandátů, právě s nimi Změna spolupracuje na krajské úrovni - koalice Starostů a Změny stojí už dva roky v čele Libereckého kraje. Koalice je však už delší dobu v krizi, nefunguje a hrozí, že se rozpadne. Navíc by měla jen těsnou většinu 20 mandátů. "Pro nás je přijatelná pouze koalice nejméně tří subjektů, která bude mít v zastupitelstvu jasnou většinu nejméně 23 hlasů," vysvětlil lídr Starostů v Liberci Michal Hron.

V Liberci vybírali voliči v komunálních volbách z 15 kandidátek, uspělo jich jen sedm. Do zastupitelstva se dostala ještě ČSSD, která má čtyři křesla v zastupitelstvu. Po dvou mandátech mají komunisté, TOP 09 a ODS. Pokud by se Změně nepodařilo koalici sestavit, přichází v úvahu ještě varianta ANO se Starosty a například s ČSSD, která by měla 21 mandátů a v případě spojení s TOP 09 dokonce 23. ANO ani Starostové o ní však zatím jednat nechtějí. "Chceme dát šanci Změně jako vítězi, nechceme vést žádná paralelní jednání," ujistil Hron. Změna pro Liberec v čele s Janem Korytářem vyhrála volby v Liberci i před čtyřmi lety.

Změna se tehdy spojila s ČSSD, hnutím Liberec občanům (předchůdce Starostů) a Unií pro sport a zdraví. Korytář se tehdy stal primátorem, v čele města však vydržel jen necelých pět měsíců. Koalice se rozpadla údajně kvůli špatné komunikaci právě s Korytářem. V čele města ho koncem dubna 2011 nahradila jeho náměstkyně za ČSSD Martina Rosenbergová. Liberci od té doby vládla menšinová koalice tvořená ČSSD, hnutím Liberec občanům, třemi zastupiteli zvolenými za Věci veřejné a dvěma z Unie pro sport a zdraví.

Napsala ČTK a Michael Daněk

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
TC
Tasmansky Czert13. 10. 2014, 19:44
Díkybohu.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook