Počasí dnes-2 °C, zítra-2 °C
Sobota 28. ledna 2023  |  Svátek má Otýlie

Liberec je blízko ukončení sporu s firmou Interma kvůli vlastnictví bytů

Liberec je blízko ukončení několikaletého sporu s firmou Interma BYTY ohledně vlastnictví 256 bytů, které jsou v šesti domech postavených ve společném projektu. Výsledkem by mělo být, že radnice bude mít dalších 18 let přednostní právo na obsazení všech volných bytů pro umístění nájemníků v rámci sociální bydlení výměnou za to, že Interma BYTY se stane výlučným vlastníkem všech bytů. Smírné řešení budou schvalovat zastupitelé města příští týden ve čtvrtek. Podle náměstka primátora Petra Židka (ODS) jde o dohodu, s níž souhlasí i Interma BYTY.

„Tento návrh je odsouhlasený právníky obou stran," řekl Židek.

Liberec se bude soudit s Intermou kvůli bezplatnému převodu bytů. Smlouvy jsou prý neplatné

Liberec považuje za neplatné smlouvy, ve kterých se před asi 20 lety zavázal k bezúplatnému převodu víc než stovky bytů na společnost Interma byty. Jako jeden z důvodů uvádí, že smlouvy nepřijalo zastupitelstvo. Odmítá byty převést. Interma na...

Spor se týká domů v ulici U Sila. Město se na jejich výstavbě dohodlo s Intermou BYTY v 90. letech minulého století, stavělo se na pozemcích firmy. Na výstavbě se radnice podílela více než 82 miliony korun, jež získala jako státní dotaci. Interma přidala ze svého přes 123 milionů. Město díky svému podílu mělo právo rozhodovat o obsazení více než stovky bytů, pro ně navíc platilo regulované nájemné. Zároveň se ale zavázalo, že 20 let od postavení domů převede svůj podíl na Intermu za korunu. Předchozí vedení města ale tuto dohodu zpochybnilo a smlouvu považovalo za neplatnou. Zdůvodnilo to řadou právních vad a za hlavní pochybení označilo to, že smlouvu o převodu neprojednalo zastupitelstvo a záměr nezveřejnilo na úřední desce.

Interma BYTY se bránila podáním žaloby k soudu, několik jich podal naopak Liberec. Pravomocný je verdikt zatím jen ohledně vlastnictví dvou domů ve prospěch Intermy, u čtyř dalších její nárok prvoinstanční soud zamítl. "Ve chvíli, kdy dojde k dohodě, obě strany ustoupí od soudních sporů. Už by nedávaly ani smysl," uvedl náměstek primátora.

S modelem vypořádání, kdy by město po nějakou dobu mohlo dál využívat byty pro sociální bydlení, přišla původně Interma BYTY. Radnice naopak prosazovala model, že mu zůstane zhruba 100 bytů a soukromé firmě asi 150. Interma s rozdělením bytů nesouhlasila. Dohoda je podle Židka kompromisem a ústupky musely udělat obě strany. „Podle dohody by mělo město Liberec převést svůj podíl na bytových domech na společnost Interma BYTY, a.s., a výměnou za to bude mít město Liberec právo prioritně obsazovat všech 256 bytů po dobu 18 let, a to za snížené sociální nájemné, odpovídající 65 procent ceny běžného nájemného," dodal náměstek primátora.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Interma

Štítky ČR, správa, byty, sociální, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.