Počasí dnes19 °C, zítra16 °C
Sobota 13. dubna 2024  |  Svátek má Aleš
Bez reklam

Návštěvnost v Českém ráji byla loni o desetinu vyšší než o rok dříve

Památky a další turistická místa v Českém ráji loni navštívilo přes 1,5 milionu lidí. To je skoro o desetinu více než o rok dříve. Z 65 turistických cílů nejvíce lákaly Prachovské skály nedaleko Jičína, kam přišlo 152.100 lidí. V tiskové zprávě o tom informovala Lenka Bevilaqua ze Sdružení Český ráj.

V pětici nejnavštěvovanějších cílů jsou pak už jen zámky a hrady. Zámecký resort Dětenice na Jičínsku měl loni 135.457 návštěvníků, nedaleké Staré Hrady 119.356, zřícenina hradu Trosky na Semilsku 95.166 a zámek Sychrov poblíž Turnova 87.654. Z přírodních turistických cílů kromě Prachovských skal nejvíce lákaly Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku, které měly 58.700 návštěvníků.

Více návštěvníků zaznamenala loni také téměř všechna informační centra v oblasti. Jejich služeb využilo téměř 325.000 lidí. „Výrazný nárůst zaznamenali například v infocentru Hotel & zámek ve Svijanech nebo v IC a městském muzeu v Nové Pace," dodala Lenka Bevilaqua. Z infocenter v Českém ráji bylo loni nejvíce vytížené jičínské, kam přišlo 80.805 lidí. Následovalo infocentrum v Autocampu Sedmihorky s 43.796 návštěvníky a v Turnově s 38.518.

Český ráj leží na území Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského kraje, v oblasti na středním toku Jizery mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem, Železným Brodem, Semily, Jičínem a Libání. Jsou tam skalní města, romantická údolí, mnoho zřícenin, skalních hradů a vyhlídek a malebnost mu dodávají i stavby lidové architektury. Český ráj je zároveň nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v ČR, příští rok uplyne 70 let od jejího založení. Pro své mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty patří území Českého ráje jako jediné v Česku i na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, rezervace, turistika, Český ráj, Liberecký, Středočeský, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Návštěvnost v Českém ráji byla loni o desetinu vyšší než o rok dříve  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.