Aktuálně

Odložte plánovanou uzavírku libereckého „sněhuláka“ nebo nastane dopravní kolaps, vyzývá kraj ŘSD více...

Mladistvý lupič napadal v České Lípě ženy a mlátil je pěstí do obličeje. Dnes putoval do vazby více...

Srážka na křižovatce v Jablonci. Řidič nedal přednost, řidička skončila v nemocnici více...

Technické služby v Liberci pořídily sedm elektromobilů, nahradí starší dieselové vozy více...

Dívka s holubicí před libereckým nádražím je kulturní památkou

Autoři | Foto Město Liberec

Více než sto let stará socha, pro níž se v Liberci vžil název Dívka s holubicí, se stala kulturní památkou, za tu ji prohlásilo Ministerstvo kultury na návrh zastupitele Jindřicha Gubiše (Liberec otevřený lidem).

„Ministerstvo kultury rozhodlo o prohlášení sochy před libereckým nádražím za kulturní památku. Návrh na její prohlášení jsem podal v roce 2024,“ potvrdil Jindřich Gubiš.

Socha, kterou v Liberci známe jako dívku s holubicí, vznikla už v roce 1925 a jejím autorem je sochař Josef Václav Pekárek. Původně byla umístěna ve slavnostním salonku Wilsonova nádraží. Do Liberce se dostala v roce 1950 k libereckému nádraží, poté byla několikrát přesunuta a k nádraží se vrátila v roce 2023 z parku v Budyšínské ulici.

Její původní název je socha Osvobození a překvapivé je, že podle historických pramenů dívka nedrží holubici, ale sokola. „Z dlaně napřažené pravice vypouští sokola s roztaženými křídly a pootevřeným zobákem a v pokrčené pravici u těla drží lipovou ratolest. Jemně modelovaná dívčí tvář lemovaná na týlu staženými vlasy směřuje svůj pohled do dáli za sokola,“ píše se v památkovém katalogu Národního památkového ústavu.

Socha je tak oslavou první republiky a podle památkářů právě interpretace, že dívka drží holubici míru, dílo zachránilo v době socialismu. „Poválečná doba v ní viděla sochu Míru či Dívku s holubicí. Špatná interpretace opeřence v poválečné socialistické éře (nevíme, zda záměrná) ji v podstatě zachránila před upadnutím v zapomnění, či zničením jako mnohá díla spojená s oslavou první republiky. Naopak byla veřejně prezentována v nově osídleném pohraničí jako dílo oslavující mír, dílo nezávadné, hodné budovatelskému úsilí,“ uvádí památkový katalog.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky liberec, socha, nádraží, dívka s holubicí, památka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.