pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Vydejte se do Žacléře po stopách J. A. Komenského

Horské město Žacléř patří k nejstarším trvale osídleným územím Trutnovska. Nabízí svým obyvatelům a návštěvníkům nejkrásnější horská zákoutí Krkonošského národního parku a jedinečnou přírodu Rýchor. V zimním období si tu můžete užít, bez přílišného ruchu a shonu, výlet na běžkách či parádní čas na upravovaných sjezdovkách v lyžařském areálu.

Bohatou historii města i regionu mapuje Městské muzeum Žacléř. V jeho prostorách jsou umístěny čtyři stálé expozice, které vás seznámí také s významnými osobnostmi města, těžbou černého uhlí nebo s životem zdejších obyvatel. V muzeu se konají také tematické výstavy různého zaměření či tvořivé dílny.

Po stopách J. A. Komenského, který v roce 1628 v Černé Vodě u Žacléře opustil svou vlast, se můžete vydat s naučnou stezkou. Trasa začíná v centru města na Rýchorském náměstí a provede vás krásnými zákoutími Žacléře a jeho osadami Rýchory, Prkenný Důl, Vernířovice, Bobr a Černá Voda. Tato téměř 16 km dlouhá trasa končí v Černé vodě na Růžovém paloučku, kde je vybudován pomník J. A. Komenského. Informační brožuru s mapkou získáte v místním informačním centru, kde si také můžete zakoupit nový komiks Jan Amos v exilu.

TIP: Pokud si chcete zpestřit dovolenou v Žacléři, navštivte Hornický skanzen Žacléř

Na běžky se můžete vypravit od žacléřského zámku nacházejícího se cca 0,5 km od Rýchorského náměstí. U zámku nazujete běžky a bruslíte či stoupáte po hřebenech až k Rýchorské boudě. A pokud máte síly na delší túru, odbočte u Rýchorského kříže, a po Krkonošské magistrále pokračujte až na Pomezní boudy.

Za nepříznivých sněhových podmínek, vyzkoušejte upravované běžecké trasy přes Bobr, Černou Vodu až do Královce a zpět.

Skvělé podmínky pro sjezdové lyžování nabízí lyžařský areál ARRAKIS, kde mají kvalitně upravené sjezdovky pro začátečníky a náročné lyžaře. Využít můžete služeb půjčovny i občerstvení. Ve sportovním areálu BRET využijte možnost lyžařské školy pro své děti a pak si budete moci společně užít večerní lyžování.

ZAJÍMAVOST: Vydejte se na svah s lyžemi či snowboardem značky LUSTi, které vyrábějí přímo v Žacléři

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto krkonoše.eu

Štítky krkonoše, žacléř, komenský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.