čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Podstoupila operace, aby mohla mít miminko. V těhotenství ale prodělala mozkovou příhodu, nyní bojuje za lepší život

Vztah Lukáše a Zuzky byl šťastný a plný lásky. Po svatbě zatoužili po miminku. Tehdy ale nastaly komplikace a i když se vytouženého miminka dočkali, Zuzka sama má před sebou ještě dlouhý boj. A rodina nyní prosí veřejnost o finanční dar v těžké situaci.

Vše přitom začalo docela idylicky. „Se Zuzkou jsme v roce 2017 spojili naše životy v jeden. V roce 2018 jsme si řekli, že bychom rozšířili naši rodinu o potomka,“ popisuje manžel Zuzky Lukáš Háva. Když vytoužené těhotenství nepřicházelo, zamířil pár k lékařům. Tam zjistili, že Zuzka má cysty, které se ale dají odstranit operací.

Jenže při samotné operaci byla zjištěna Endometrióza a bohužel v nejhorším stádiu. Bylo jasné, že se Zuzka bude muset podrobit další operaci, aby si mohla splnit svůj velký sen, a to mít dítě. Objednali jsme se tedy do porodnice Apolinář, kde se Zuzka podrobila šestihodinové operaci. Zuzce byly odstraněny veškeré cysty, ale také přišla díky srůstům o 20 cm tlustého střeva, vypráví Lukáš.

Tehdy to vypadalo, že se na mladý pár konečně usmálo štěstí. I přes vize doktorů, že těhotenství bude možné jen umělým oplodněním, se Zuzce s Lukášem podařilo počít malého Matyáška. Budoucí rodiče si užívali veselé období před příchodem potomka, ale pak přišel zlom.

Rodině můžete přispět na transparentním účtu zde.

Zuzka utrpěla v sedmém měsíci cévní mozkovou příhodu a v tu chvíli bojovala o svůj život. Díky včasné pomoci lékařů byl Zuzce zachráněn život, ale ještě nebylo vůbec vyhráno. Po operaci mi bylo řečeno, že se ze Zuzky stane ležák, který nás nepozná a nikdy nám nic neřekne. Další den se Zuzka začala zhoršovat a kvůli dítěti musela být vrtulníkem transportována do krajské nemocnice v Ústí nad Labem. V Ústí bylo dva dny všechno v pořádku jak Zuzka, tak náš syn Matyáš. Třetí den se ale Zuzky stav náhle zhoršil a musela okamžitě na sál. Zuzce se začal zvětšovat otok na mozku a musela ji být odstraněna lebeční kost na levé straně ve tvaru měsíce, popisuje manžel.

K tomu navíc začal ztrácet nenarozený Matyášek odezvy. A tak zatímco Zuzce operovali hlavu, musel být proveden ještě císařský řez. Naštěstí malý Matyášek je naprosto zdravý, za to Zuzka se potýká s následky prodělané mozkové příhody.

I přes špatné prognózy doktorů, že nemůže hýbat pravou rukou, nohou a neumí mluvit, je to velká bojovnice. Začíná pomalu hýbat nohou i mluvit. Manžel Lukáš na podporu rodiny zřídil transparentní účet. Ten by měl rodině podpořit zafinancovat zejména rehabilitační programy, pomůcky nebo třeba logopedické centrum.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo26 čtenářů

Foto Lukáš Háva

Štítky operace, nemoc, miminko, Zuzka, Lukáš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.