čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Dnes můžeme vidět takzvanou Betlémskou hvězdu. Na mimořádný astronomický úkaz jsme čekali skoro čtyři století

V těchto dnech můžeme na obloze vidět úkaz, který už Bible pojmenovala jako „Betlémskou hvězdu“. Zajímavostí je ale fakt, že nejde o žádnou hvězdu ale Jupiter a Saturn. Ty se dostanou do takové blízkosti, že jako hvězda s ohonem vypadají. Na tuto podívanou jsme museli čekat od 21. prosince 1623.

Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále.

Přiblížení planet bychom (za dobrého počasí) mohli sledovat pouhým okem. Pro lepší sledování však bude lepší použít dalekohled. Jupiter i Saturn si budou natolik blízko, že se nám vejdou do jednoho zorného pole.

„V pondělí 21. prosince si tedy najděte místo, kde vám ve výhledu k jihozápadu nebudou překážet žádné stromy, budovy ani kopce. Svůj dalekohled umístěte ideálně na stativ a od 17. hodiny vyhlížejte nad severozápadem jasnou tečku,“ říká z Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Tato podívaná nebude na dlouho. Nejlepší ji bude pozorovat mezi 17:00 a 17:45. Brzy poté obě planety zapadnou za obzor.

Úkazu se odborně říká konjunkce planet a dochází k ní zhruba jednou za 20 let. Ale takto blízko se k sobě planety dostaly naposledy v roce 1623. „Většinou jsou ale obě planety na pozemské obloze od sebe mnohem dál. Letos se však přiblíží na pouhých šest úhlových minut, tedy jednu pětinu průměru měsíčního disku,“ dodal Dušek. Něco podobného se stane až za dalších 60 let.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hvězdárna Brno

Štítky Betlémská hvězda, Jupiter, Saturn, astronomie, úkaz, Vánoce, konjunkce, obloha, noc, 21. prosinec, pověst

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roman Šapušnikov

No jo, ale to by pan Dušek musel být trochu i meteorolog. Pak by zjistil, že není šance sledovat cokoliv na obloze kromě souvislé oblačnosti nad celým naším územím. Ale to jen mimochodem. Že zrovna toto je "Betlémská hvězda" je čistá spekulace. Pokud se jen trochu zajímáte o to "nahoře", tak víte, že Jupiter a Saturn jsou z pohledu lidského oka nerozeznatelné planety. Pokud se někdy jednalo o "Betlémskou hvězdu", tak to musela být konjunkce Venuše s nějakou jinou planetou. Venuše sama o sobě je natolik jasná, že ji nepřehlédne nikdo. A co teorie o kometě? A co třeba to, že se vlastně ani neví, kdy se Kristus narodil? Vše jen spekulace. Ale jako pohádka hezká.

úterý, 22. prosince 2020, 07:24

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.