sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Liberec má vedle knihovny památník zemřelým policistům. Jde o skleněný válec s jabloní

Na počest policistů zemřelých ve službě vybudoval Liberec v centru města za 3,4 milionu korun netradiční památník, odhalen byl dnes. Ve skleněném válci je vsazená jabloň. Vyrytá jsou na něm i jména 11 padlých policistů z druhé světové války, kteří sloužili v Liberci do roku 1938 a pak museli odejít do vnitrozemí po záboru pohraničí fašistickým Německem. Památník ale není věnovaný jenom jim, ale i policistům, kteří zemřeli ve službě v dobách míru, řekl zástupce Nezávislé odborové organizace Policie ČR Liberec Jiří Zavoral, která vznik památníku iniciovala.

„Obdobný památník existuje pouze v policejním muzeu v Praze, jiný památník takového rozsahu u nás není," dodal. V okolí památníků zahradníci vysadili přes 30 okrasných hrušní. Sad se jmenuje po policistovi Karlu Jarošovi, kterého popravili nacisté za jeho odbojovou činnost v roce 1942.

Památník je na nevyužívaném pozemku u dopravně frekventované křižovatky ulic Sokolská a Pastýřská pod knihovnou. Jeho podobu navrhl architekt Richard Loskot. „Sklo vyjadřuje pevnost, kterou policisté ve službě projevují, a je to i soudržnost, proto je to uzavřený kruh," uvedl Zavoral. Jabloň uprostřed je symbolem života. Na skleněném válci o průměru šesti metrů jsou kromě jmen padlých policistů z války vyryté i úryvky české hymny a výňatky přísah a slibů příslušníků bezpečnostních sborů od roku 1870 až do současnosti. Kolik policistů z Liberce zemřelo při výkonu služby před rokem 1990, podle Zavorala není známo, za posledních 32 let zahynuli tři.

Památník padlým policistům

pondělí, 26. září 2022, 16:38

Památník padlým policistům
Památník padlým policistům

Vybudování památníku zaplatila liberecká radnice. Policisté uspořádali veřejnou sbírku, v níž vybrali 151 tisíc korun. Tyto peníze zaplatily projektovou dokumentaci.

Památník chtěli organizátoři projektu odhalit letos, neboť 1. října to bude 100 let od zřízení Československé státní policie v Liberci a 18. prosince 80 let od popravy Karla Jaroše a Josefa Blažka. Jaroš byl v letech 1936 až 1938 vedoucím státně-bezpečnostního oddělení policejního ředitelství v Liberci. Popraven byl v Berlíně pro odbojovou činnost, spolupracoval se skupinou Tří králů. Blažek, rodák z Liberce, byl Jarošovou "pravou rukou" a je po něm pojmenována ulice v dolní centru. I po Jarošovi se v Liberci jmenovala jedna ulice, nyní je to Studentská.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, policie, historie, pietní, památník, Liberec, knihovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.