úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Hejnice odmítly aukci energií, vedení města odradila rizika

„Chcete ušetřit za energie? Přihlaste se do aukce!“ Výzva, která láká občany stovek měst a obcí v České republice dostává trhlin. Před nedávnem upozornila na nevýhody oblíbených aukcí poradenská společnost ENA. Teď od soutěže o nejlevnějšího dodavatele energií dávají první města ruce pryč.

Jedním z míst na Liberecku jsou Hejnice. Těm se sice minulý týden podařilo vysoutěžit dodavatele elektřiny na elektronické aukci, občanům však město zapojení do aukce nenabídne.

Důvodem je nejnovější zjištění o podvodech při těchto aukcích. Proto nebudeme zneužívat jména města pro hromadné shánění zájemců o snížení plateb pro nějaké „rádoby“ podnikatele s energiemi,“ popsal místostarosta města Jaroslav Demčák. Vedení města v rozhodnutí utvrdil článek na portále iDnes.

Nejen zastupitelům města Hejnice vadí netransparentnost řízení, kdy podepisujete smlouvu s dodavatelem, který si může do podmínek napsat doslova cokoliv. Ve výsledku ušetříte třeba několik desítek korun měsíčně za elektřinu, za pozdní platbu však můžete vyfasovat nehorázně vysokou pokutu nebo v případě otázek zaplatíte za telefonát stovky korun, jelikož si dodavatel zpoplatní linku vysokým tarifem.

V elektronických aukcích se podle dostupných informací objevují velmi často i společnosti, které jsou nechvalně známé podomním nabízením služeb. S takovými společnostmi by většina klientů smlouvu za běžných okolností nepodepsala.

Do aukce se můžeme přihlásit kdykoliv v budoucnosti. Za současných podmínek to ale určitě nebude,doplnil Jaroslav Demčák.

A jak elektronická aukce probíhá? Po ukončení příjmu přihlášek organizátor vyhledá nejvýhodnějšího dodavatele pro skupinu zájemců. Za své přihlášení do aukce lidé nic neplatí, účast v ní je zdarma. Účastníci sdruženého nákupu získají pevně stanovenou cenu energií na dobu čtyřiadvaceti měsíců.

Aukce energií jsou v posledních měsících trendem v celé republice. Jen v Liberci odevzdalo přihlášku přes 700 lidí. Dodavatelé jim slibují úsporu až třicet procent oproti běžným cenám.

Štítky hejnice, aukce, eletrřina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.