St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Za lávku nad hlavní silnicí zaplatí Česká Lípa dvakrát víc než původně počítala

ČTK2 minuty čtení20. 6. 2022, 6:15
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Liberecký kraj

Za lávku pro pěší a cyklisty nad hlavní silnicí I/9 dá České Lípa 27,3 milionu korun, je to téměř dvakrát víc než projektanti původně odhadovali. Důvodem pro výrazné zvýšení ceny je především ocelová konstrukce lávky, cena oceli se kvůli válce na Ukrajině zvýšila téměř desetinásobně, řekl místostarosta Martin Brož (ANO). Odložit stavbu kvůli vysoké ceně ale město nechce, s výrazným poklesem cen se podle místostarosty v dohledné době moc počítat nedá.

Projekt lávky zpracovala pro město společnost VANER, která už v České Lípě stojí za návrhem lávky přes Ploučnici v parčíku Milady Horákové. Ve studii nabídli projektanti městu devět variant řešení s využitím oceli, dřeva nebo jejich kombinací. Město si vybralo oblouk z oceli a betonu. Že by kvůli strmě rostoucím cenám oceli materiál změnili, na radnici neuvažovali. Podle Brože je ocel odolný materiál a na rozdíl od dřeva má delší životnost a nepotřebuje takovou péči.

Na lávku, která propojí českolipské části Svárov a Kopeček, oddělené frekventovanou komunikací, čekají obyvatelé sousedních čtvrtí už léta. „Cesta mezi oběma čtvrtěmi bude pro naše obyvatele nejen kratší, ale zároveň bezpečnější. Nyní totiž lidé často přebíhají frekventovanou silnici a je zázrak, že zatím nedošlo k většímu neštěstí," uvedla starostka Jitka Volfová (ANO). Radnice na projekt žádá dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), získat může až 9,4 milionu korun. "Což by mohlo alespoň částečně pokrýt zvýšené náklady," dodala.

Lávka bude na Kopečku začínat na městském pozemku v ulici U Kola, na Svárově bude končit u pěšiny za hasičkou zbrojnicí, která pokračuje do ulice Karla Poláčka. Do soutěže se pode starostky přihlásili jen dva zájemci, zvítězila firma VIAMONT Servis. Pro město má nejen postavit lávku pro pěší a cyklisty s ocelovou obloukovou konstrukcí a zavěšenou betonovou mostovkou, součástí projektu je i vybudování připojovacích komunikací a veřejného osvětlení. „To byl trochu oříšek, protože nesmí oslňovat motoristy na silnici," dodala Volfová.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Jedna z nejhezčích libereckých vyhlídek se po letech opět otevřela veřejnostiSpolečnost

Jedna z nejhezčích libereckých vyhlídek se po letech opět otevřela veřejnosti

Po dlouhé době se veřejnosti znovu otevřela vyhlídková věž kulturního centra v Lidových sadech v Liberci. Těm, kteří vystoupají po 155 schodech až na vyhlídku, se naskytne výhled na Liberec, Ještěd a Jizerské hory. Vyhlídková věž je otevřena denně od 9 do 16 hodin a plné vstupné je 30 korun.

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCOPolitika

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCO

Liberecký kraj pokračuje v přípravách na nominaci Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Radní projednali materiál, který zahajuje další etapu nominačního procesu a stanovuje konkrétní kroky vedoucí k podání žádosti o předběžné posouzení Ministerstvu kultury ČR.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook