Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

V Jablonci nad Nisou budou odborníci mobilními systémy měřit kvalitu ovzduší

Martina Petrášková3 minuty čtení3. 10. 2025, 16:48
Ilustrační foto z měření kvality vzduchu v Turnově.
Ilustrační foto z měření kvality vzduchu v Turnově. · Foto: Město Turnov

Ve dnech 20. až 23. října bude v Jablonci nad Nisou probíhat plošné měření znečištění venkovního ovzduší. Jeho cílem je zpřesnit existující odhady úrovně zátěže obyvatelstva a aktualizovat znalosti o vlivu existujících zdrojů znečištění ovzduší. Akci organizuje Státní zdravotní ústav v Praze ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje, Magistrátem města Jablonec nad Nisou a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje. Poslední zmiňovaná organizace bude během akce měřit v daných lokalitách Jablonce i hluk.

„Jsem velmi rád, že se na Jablonecku měření kvality ovzduší uskuteční. Data, která tímto způsobem získáme, nám pomohou lépe pochopit aktuální situaci a ukážou nám, zda se pozitivně projevují opatření, jež jako Liberecký kraj dlouhodobě podporujeme. Jedním z těchto kroků je výměna starých kotlů, které patří mezi hlavní zdroje znečištění, za moderní a šetrnější technologie. I proto jsem rád, že pokračuje projekt kotlíkových dotací,“ konstatuje náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště (Spolu).

Základem prováděné studie je 24 hodinové měření kvality ovzduší na 5 místech ve městě. „Ta byla zvolena tak, že výsledky bude možné použít i pro ostatní podobná místa ve městě a bude tak možné zpracovat odhad stavu v širší části města,“ podotýká mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Měření bude probíhat na následujících místech:

- ZŠ Pod Vodárnou – na okraji sídlištní zástavby a zástavby rodinných domů, v blízkosti průmyslové zóny (spalovna nebezpečných odpadů, automotive)
- MŠ Palackého – přístupová lokalita do rekreační oblasti přehrady Mšeno, vliv lokálních topenišť a dopravy
- Pasecké náměstí – ovzduší ovlivněno lokálními topeništi a tranzitní dopravou
- parkoviště Tržní ulice – centrum města v blízkosti autobusového nádraží, ovzduší je ovlivněno dopravou
- ZŠ Pasířská – lokalita s vilovou zástavbou a zástavbou rodinnými domy s lokálními topeništi

„Ovzduší je jedním z nejdůležitějších faktorů kvality života ve městě. Proto vítám možnost využít mobilní měření, která nám poskytnou aktuální a detailní údaje o stavu ovzduší v Jablonci nad Nisou. Tyto výsledky nám pomohou lépe pochopit, jaké vlivy se v našem prostředí projevují, a umožní nám cíleněji plánovat opatření ke zlepšení životního prostředí,“ říká Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec), jablonecká náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii.

„Zároveň s měřením ovzduší provedeme za účelem zjištění zátěže z dopravy měření hluku. Cílem je objektivizovat stávající hlukovou situaci v území vzhledem k nárůstu dopravy v posledních letech. Standardní součástí tohoto měření je i sčítání dopravy, které bude zpřesňujícím podkladem k vyhodnocení imisní situace tam, kde doprava přestavuje dominantní zdroj znečištění ovzduší,“ uzavírá Jana Loosová, ředitelka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook