pondělí 18. listopadu 2019 Romana

Na slovíčko s Ibrahimem Al Sulaimanem, syrským fotografem žijícím v Liberci

Na slovíčko s Ibrahimem Al Sulaimanem, syrským fotografem žijícím v Liberci
Jmenuje se Ibrahim Al Sulaiman, ale z jeho přátel mu nikdo neřekne jinak než Ibi. Syřan trvale žijící v Liberci je pod Ještědem známý hlavně jako zkušený fotograf. O dění v Sýrii může mluvit více než kdokoliv jiný. Asadovi vojáci zabili devět jeho příbuzných. Pro něj je horší i než Islámský stát, pod kterým žijí dva jeho bratři. Právě Ibrahim Al Sulaiman je prvním hostem seriálu „Na slovíčko,“ kde můžete každý pátek vyzpovídat zajímavou osobnost Liberecka. Své otázky můžete pokládat už nyní. On-line rozhovor začíná v pátek 16. října ve 13:00.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Co máte nejraději za Fotoaparát
ondra vana

Otázka
...jak vidíte situaci v soužití v Německu mezi Syřany a Turky? Říká se, že se mezi sebou nemusí...
Mira

Odpověď
V Turecku je spousta Syřanů a vychází spolu perfektně. Turecká vláda Syřany podporuje a můžou v zemi svobodně žít. Nejspíš myslíte konflikt mezi Afghánci a Albánci v Hamburku, kde Albánci vybírali peníze od ostatních za použití sprch nebo WC.
16.10.2015 15:19:30

Otázka
2) Jak se může podle Vás tato krize vyřešit? Někteří odborníci říkají, že jedině pozemní intervencí, ale jaké vojska by tam měli vstoupit?
Ruda Polák

Odpověď
Nejlepší by bylo řešit krizi politicky a když to nepůjde touto cestou, tak vojenskou, ale my Syřani bez zahraniční účasti a s podporou, že je nad Sýrií bezletová zona a bez embarga na zbraně.
16.10.2015 15:07:01

Otázka
1)O co jde podle Vás rusům, resp. jaké tam mají zájmy? Je dobré, že se do akce zapojili i do ničení Syrské opozice?
Ruda Polák

Odpověď
Pro Rusy to je poslední jejich bašta ve Středozemním moři. Nejde o Asada, ten je jim fuk. Jde o jim o geopolitické postavení Sýrie. Nyní chybí syrskému režimu lidská síla v armádě a toho může snažit Rusko využít a zároveň zabránit tomu, aby měl Irán větší postavení v Sýrii a slovo.
16.10.2015 14:59:35

Otázka
Dobrý den Ibrahime, jaká skupina Syřanů utíká z válkou postižené země s tablety, mobilními telefony, značkovým oblečením, ale pouze jedním batohem? A druhá část dotazu, oslovil Vás někdo z českých úředníků s žádostí o pomoc při rozkrývání lží uprchlíků, kteří pouze tvrdí, že pocházejí ze Sýrie? Děkuji
Milan Polák

Odpověď
Pro ně to jsou komunikační prostředky, přes které komunikují se světem. Díky nim jsou ve spojení s rodinami a kamarády. Díky hoaxu si lidé myslí, že Syřani žijí "na stromech," ale v Sýrii byla vždycky nejmodernější technika. Lidé si jí jednoduše nesou s sebou. Neoslovil, ale kdyby se tak stalo, tak s tím nemám problém. Spolupracoval bych i bez honoráře.
16.10.2015 14:45:00

Otázka
Jste se svými bratry z islámského státu v kontaktu?
Jenda Mařan

Odpověď
Moji bratři nejsou členy ISIS, ale žijí na území ovládaném ISIS. Mají svou firmu, ale spíš by byli rádi, kdyby mohli utéct. S jedním z nich jsem byl v kontaktu a ten mi řekl, že se snaží prodat všechno a utéct do Turecka a tam podnikat.
16.10.2015 14:34:30

Otázka
Dobrý den, proč muži v Sýrii, nebojují? Statisíce mužů raději uteče do evropy a nechá vše za sebou vč rodin, dětí, na co čekají, že se to vyřeší samo?
Pavel Procházka

Odpověď
Jde třeba o studenty, nejsou to vojáci. I kdyby se chtěli zapojit, nemají zbraně. Nechtějí být pod ISIS, proto utíkají.
16.10.2015 14:32:21

Otázka
Jaký máte názor na tzv. syrskou opozici, kterou tvoří množství různorodých skupin, které často bojují i sami mezi sebou? Vše se zatím jeví jako větší či jen o něco málo menší zlo s případným scénářem z Iráku nebo v horším případě z Libye.
Jaroslav Šíma

Odpověď
Jako Syrskou opozici beru politickou část, která má základnu v Turecku. Vojenskou částí je Syrská svobodná armáda, která je bohužel mezinárodně ignorována. Zbytek není opozice, ale je to uměle tvořený celek podporovaný ze zahraničí. Příkladem je ISIS nebo Al-Nasra. Ti nejsou Syřani a bohužel mají moderní zbraně.
16.10.2015 14:28:13

Otázka
Může být syrská opozice garantem ochrany nejen práv, ale hlavně životů příslušníků syrských menšin, ať už náboženských, jako alávitů, křesťanů, židů, nebo národnostních, tedy Kurdů či Arménů? Domníváte se, že pokud by Vaši bratři byli příslušníky některé z menšin, byli by stále naživu? Děkuji za odpověď.
Michal H.

Odpověď
Syřani nerozlišují na menšiny, všichni se berou jako Syřani, ať je to kdokoliv. Vládnout musí zákon a ne osoby. Problém není menšinový, ale politický.
16.10.2015 14:08:24

Otázka
Jaký máte názor na Bašára Asada. Je to opravdu tyran a diktátor nebo je vše jinak? Proč tedy prchá střední vrstva lidí s mobily, módním oblečením apod., to se měli tak zle?
Petr Rolf

Odpověď
Asad není legitimním prezidentem, své místo zdědil po otci. Sýrii vedl jako rodinnou firmu a kdo se mu v ní nehodil byl zatčen a obviněn za ohrožení státní bezpečnosti. Ke druhé části otázky. Syřani se rádi dobře oblékají, nikdy jsme se neměli nějak zle a naše zem nebyla chudá. Utíkají především lidé, kteří nechtějí být pod současným režimem ani pod ISIS, jde většinou o studenty.
16.10.2015 13:50:05

Otázka
Počítáte s návratem do Sýrie? Třeba za rodinou?
Marek K.

Odpověď
Je to těžká otázka, záleží na podmínkách.
16.10.2015 13:44:26

Otázka
Jaký je vás postoj k podmínkám v Bělé pod Bezdězem?
Luboš Hejný

Odpověď
Já jsem tam nebyl, ale vycházím z toho, co jsem viděl a slyšel na ČT nebo co řekla paní Šabatová. Mrzí mě to, dělá to i špatné jméno ČR.
16.10.2015 13:42:55

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.