Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Středa 21. února 2024  |  Svátek má Lenka
Bez reklam

Na slovíčko s primátorem Batthyánym. Ptejte se ho na Papírák nebo územní plán

Na slovíčko s primátorem Batthyánym. Ptejte se ho na Papírák nebo územní plán
Co se děje v Liberci? Aktuálně se řeší dům na Papírovém náměstí a blíží se veřejné projednání územního plánu. Připravuje se také velká rekonstrukce bazénu. Liberecká Drbna si proto připravila další on-line rozhovor, jeho hostem bude primátor Tibor Batthyány (Hnutí PRO 2016). Zajímá vás, kam směřuje Liberec? A jak se daří oživovat centrum města? Ptejte se! Primátor odpoví v úterý 5. června od 18 hodin.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Dobrý den.Mohl by mě někdo vysvětlit,proč se Švermova ulice znovu frézuje od viaduktu Ostašov směrem křižovatka Uralská.Již se o tom psalo,že byla zhotovená silnice a pak se začali dít věci.Překopy atd.A teď místo toho aby se ty překopy odborně opravily,tak tam najede horda lidí,novou silnici vyfrézují a pokládají nový koberec.To mě fakt hlava nebere.A místa,která by potřebovala nutně opravit,tak na to není čas.
Jaromír Zmítko

Otázka
Další otázky už prosím nepokládejte, díky.
Liberecká Drbna

Otázka
Dále by mne a nejen mne zajimalo, proc musime v okrajove casti mesta (krasna studanka) platit stejne vysokou dan z nemoviteho majetku jako plati lide vlastnici nemovitosti v centru mesta. Narozdil od nich, my tu nemame ani verejne osvetleni, chodniky, kryte autobusove zastavky, kanalizaci, vodu ani plyn!! A to ze byla v krasne studance zrusena pobocka ceske posty, jimz dusledkem jsme byli prirazeni PSC jako Liberec 1, mi jako odpoved nestaci. Proc kdyz jsme v drivejsich letech platily za RD rocni dan ve vysi cca 500 kc, tak nyni platime skoro 5000?!! Sluzby nam tu zadne nepribyli, ba naopak, infrastruktura tu chatra vesele dal a po inzenyrskych sitich taky ani pamatky. Zastavky MHD, prechody pro chodce.... NIC! Co s tim hodlate delat ?
Jiří

Odpověď
Jedná se o takzvaný model solidárního placení daně z nemovitosti, kdy město nedělíme na méně nebo více atraktivní lokality. Město poskytuje servis a služby svým obyvatelům všem stejně. Nicméně každá čtvrť má své specifické problémy, ale i svá pozitiva.
5.6.2018 21:22:37

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, co jste vše udělal během konání technoparty czarotekk v krasne studance pro to, aby byla akce zrusena a rozpustena vzhledem k tomu ze neustale a opakovane jeji poradatele a ucastnici porusovali obecne zavaznou vyhlasku mesta Liberce č.3/2009. Pres stovky urednich i telefonickych stiznosti se nic nestalo! A zadne kroky k opatrenim beanicim poradani takovychto akci v budoucnu take nevidim.
Jiří

Odpověď
Jedinou skutečnou pravomoc a prostředky k ukončení akce má Policie ČR. Vyhláška, o které mluvíte nám pouze umožňuje uložit pokuty ve správním řízení. Jednalo se o akci na soukromém pozemku, kde může Městská policie zasáhnout pouze v případě bezprostředního ohrožení života, zdraví a majetku. Věřte, že i já jsem po celou dobu konání akce špatně nesl, že mám velmi omezené možnosti a svázané ruce. Podle posledních informací však ministerstvo vnitra sdělilo, že současná zákonná úprava je dostatečná a nechtějí s tím nic dělat.
5.6.2018 21:17:59

Otázka
Dobrý večer, ještě by mě zajímalo, jaké plány má město s areálem LVT. Občas tam chodím na procházky, lze si všimnout nějakých menších oprav a rozšiřování výstavy pro Technické muzeum, avšak není to přeci jen málo? Jiná města si podobných výstavních ploch velmi váží a snaží se je maximálně využít pro nejrůznější výstavy, koncerty, akce pro děti apod. Zde je to zpustlé, staré a nevkusné budovy, neupravená zeleň, dokonce jsem z jedné lavičky málem takříkajíc hodila záda. Tento prostor si zasluhuje o dost víc!
Zdena T.

Odpověď
Areál LVT pomalu probouzíme k životu. Před čtyřmi lety to byla úplně mrtvá část v samotném centru města. Postupnými kroky pracujeme na revitalizaci areálu. Máte pravdu, zatím je tam toho příliš málo. Připravujeme další projekty, které z tohoto místa udělají atraktivní lokalitu pro trávení volného času.
5.6.2018 21:10:32

Otázka
Dobrý den, trápí mě vzhled města, mám na mysli především zanedbané domy v ulici Jablonecká, Papírové náměstí apod. Majitelé nemají žádnou povinnost nemovitosti udržovat a spravovat? Obzvláště historické budovy v centru. Je smutné dívat se na to dívat. Ve srovnání s jinými menšími i většími městy je Liberec zoufale zanedbaný, to se týká i zeleně... Několik narcisů v trávě to nezachrání. Což je samozřejmě vina předchozího vedení města, které se zasadilo o "super" dluh města). Děkuji za odpověď
Kristýna Novotná

Odpověď
Na tyto otázky jsem v podstatě odpověděl níže. Ale s vaším názorem se víceméně ztotožňuji. Majitelé povinnost mají, ale ve vámi uváděných případech je problém se se skutečnými majiteli spojit a problém s nimi řešit.
5.6.2018 21:08:14

Otázka
Zdravím, pamatujete si, co jste v zimě vykřikoval v Top Staru na baru, jak budete po volbách bohatý? Můžete se nám svěřit, kde jste tak zbohatl?
Jana

Odpověď
Nepamatuji a ve své funkci jsem nezbohatl.
5.6.2018 21:05:25

Otázka
Dobrý den, pane Batthiány. Zajímalo by mě jak byste chtěl řešit nebo jak budete řešit
Lukáš Pytloun

Otázka
Dobrý den, pane Batthyány.
Lukáš Pytloun

Otázka
Jste znám pro své "nepříliš reprezentativní chování" i tím, že máte zálibu v alkoholu. Myslíte si, že jste funkci primátora tak velkého města jako je Liberec vykonával se ctí?
Pavel Vrána

Odpověď
Myslím si , že ano, byť vím, že několik chyb jsem udělal. Ale kdo z nás nechybuje.
5.6.2018 20:57:47

Otázka
Zdravím, jsou rozhodnutí jako Ještěd a Papírák opět důsledkem Vašeho problému s pitím, nebo máte slíbený nějaký post v těchto firmách?
Pavel Pivko

Odpověď
Dobrý den, nemám problém s pitím, mám problém bez pití. Ale s vámi pane Pivko, rád si dojdu na pivko :)
5.6.2018 20:56:55

Otázka
Dobrý den pane primátore, já bych měla jednu otázku, kterou zde ještě nikdo nepoložil. Jan Korytář. Jak hodláte řešit jeho jednání ? Občanům Liberce a nejen jim, není lhostejné jak se tento člověk chová, jak jedná, jak dokáže napadat nejen Vás, ale další představitelé města, a o jeho agresivní kampaní ani nemluvím. Nedávno jste psal, že jste podal TO, můžu se zeptat jestli má tento člověk opravdu tak dlouhé prsty a spravedlnost se mu nadále vyhýbá ? Omlouvám se, že se nepodepíšu, ale asi všichni víme, co by to znamenalo pro tereňáka .... Držím vám i ostatním představitelům palce v dalším konání - jemu ne ! a pevně doufám i v dalších letech. S úctou anonym
Anonym

Odpověď
O jeho dlouhých prstech nic nevím, tuto pověst o sobě šíří pan náměstek jen on sám. Minulý týden potvrdil krajský soud rozsudek proti panu Korytáři a ukládá mu zaplatit způsobenou škodu v celkové částce přesahující dvě stě tisíc korun ve věci Soukenného náměstí. Co se týká TO, s tímto nešvarem mohu bojovat pouze zákonnými prostředky a nikdy jsem netušil, že se budu muset někdy uchýlit k takové věci, ale nemám jinou možnost. Jeho jednání je daleko za hranou.
5.6.2018 20:55:26

Otázka
Už víte, co budete dělat, až skončíte? Máte slíbené místo u těch Slováků, co jste jim"pomohl" s Ještědem nebo u nějaké hazardní firmy?
Květa Pavlů

Odpověď
Dobrý den, děkuji za optání. Nemám, vy byste o něčem věděla?
5.6.2018 20:48:55

Otázka
Dostal jste nějaké peníze za hazard, za který jste se tak bil? Já si totiž myslím, že určitě ano.
Petr

Odpověď
Dobrý večer. Já jsem se za hazard nestavěl kvůli osobnímu prospěchu, ale z podstaty věci. Vaše otázka by se dala i otočit. Proč například zástupci Změny prosazují pouze konkrétní vybrané provozovatele a nenechají to na volném trhu? Volný trh nemá potřebu korumpovat.
5.6.2018 20:48:16

Otázka
Pane primátore, proč máte pod sebou územní plán, kterému vůbec nerozumíte, platíte si člověka, u kterého si musíte vymýšlet jeho kvalifikaci atd.. Není to jen proto, že víte, že za chvíli končíte, tak se snažíte prodávat - viz Papírák nebo Svojsíkova?
Jakub

Odpověď
Právě proto, že jsem politik, který si nehraje na ředitele Zeměkoule, a odborníka na všechno, využívám zkušeností skutečných odborníků. Územní plán mám v gesci poslední rok a půl, nevidím tam nic na poslední chvíli.
5.6.2018 20:44:32

Otázka
Pane primátore, nemyslíte, že vás táhne dolů také pane Neuhauser?
Jaroslav Votava

Odpověď
Nemyslím. A ani jsem o to nikdy nepřemýšlel. Za svoje neúspěchy si můžu sám.
5.6.2018 20:36:59

Otázka
Kdy dojde k nejakemu posunu na zoufale vedenem dopravnim odboru MML? Nebo jste s jeho fungovanim spokojen?
David

Odpověď
Odbor dopravy je výkon státní správy, kde moje pravomoci jsou velice malé. Patří mezi komplikovanější agendy města a zaznamenali jsme na něm největší nárůst administrativy ze strany státu. Generálně takto nelze odpovědět, museli bychom si probrat jednotlivé konkrétní případy. Pokud byste měl chvíli času, rád vás uvítám na nejbližším Dni otevřených dveří primátora, který je na programu 26.6. Rád si s vámi na toto téma promluvím.
5.6.2018 20:34:32

Otázka
Zdravím Vás pane primátore, rád bych se zeptal na jednu věc, která mne zajímá. Jak to je s koupí hráze ve vesci? Není to vyhazování peněz, když Povinnost udržovat to má vlastník, tedy Povodí Labe? O tím město získá? Děkuji
Petr Fanta

Odpověď
Viděl bych tam určitou paralelu s autobusovým nádražím. Už proběhla dvě jednání se státním podnikem Povodí Labe, kde zaznělo, že příliš nechápou, proč tu hráz tak chceme, když ji mohou opravit sami. Otázka nezní koupit, či nekoupit, ale proč ji kupovat a utápět v ní městské peníze v řádu desítek milionů korun, když je současný majitel připraven zajistit její opravu sám. To bych raději ušetřené peníze investoval do okolí veseckého rybníka - rekreační zóny, mobiliáře atd. S posledního jednání z ředitelem Povodí Labe vyplývá, že nám nic nebrání okolí tohoto vodního díla zvelebovat. Hráz je další zbytečné téma do jakéhokoliv referenda a nedává logiku.
5.6.2018 20:31:20

Otázka
2. Jaká je situace na Ještědu? Jste spokojený s vývojem a provozovatelem TMR?
František Trojan

Odpověď
Na to je příliš brzy. Společnost TMR převzala areál papírově na přelomu roku, fakticky ho přebírá až nyní. Ale již nyní vidím v jejich krocích, že provozování takového areálu skutečně rozumí. Pokroky ve smyslu například nové sjezdovky? To je otázka třeba dvou let. Musím říci, že spolupráce města a TMR funguje dobře a je důležité, aby fungovala i v následujících letech. To jediné zajistí rozvoj areálu nejen podle představ investora i města.
5.6.2018 20:26:40

Otázka
1. Jaká je situace ohledně liberecké přehrady? Myslíte, že v dohledné době bude použitelná pro koupání a volnočasové aktivity? Je podle mne velká škoda, že takový poklad uprostřed města nedokážeme využít.
František trojan

Odpověď
Rekonstrukce a zvelebení přehrady je každé volební období tématem většiny stran, které kandidují, a to již pěknou řádku let. Musím říci, že jsem velice rád, že nyní k tomu skutečně dochází. V současné době se soutěží zhotovitel rekonstrukce přehrady a jednám z Povodím Labe o harmonogramu stavebních prací. Pokud vše půjde dobře, poprvé by se mohlo kopnout na podzim příštího roku. Půjde o logisticky velice náročnou akci, při které dojde opět na dopravní omezení v ulici Zvolenská a vlastně celého provozu liberecké přehrady. Součástí rekonstrukce bude i zcela nová povodňová štola a odstranění nánosů bahna ze dna přehrady. Ale abychom udrželi dobrou kvalitu vody po rekonstrukci, pracuji společně s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na odkanalizování okolí harcovského potoka.
5.6.2018 20:21:50

Otázka
Dobrý den pane primátore, mám dvě otázky.
František Trojan

Otázka
Proč jste šel z Ano do Pro a proč?
Ján Koryťák (Směna pro Liberec)

Odpověď
V ANO nejsem již od konce roku 2016. Je to způsobeno mou kritikou zejména k předsedovi tohoto hnutí a směřování celého ANO. Když jsem u vzniku byl, jednalo se o středopravicovou stranu, která byla plná kvalitních, racionálně uvažujících lidí. Dnes se potácí v prostoru populistické levice. Z původních ideálů nezbylo zhola nic. Za tuto kritiku byla vyloučena celá místní organizace. To považuji za další totalitní praktiku uvnitř hnutí. Za mojí kritiku byly potrestáni zcela nevinní členové. Hnutí PRO 2016 založili v Jižních Čechách, kteří měli v ANO podobný osud jako my. Začátky jsou těžké, ale těší mě, že toto hnutí není projektem jednoho muže, ale vzniká skutečně odspodu. Věřím, že se vracíme k původním ideálům.
5.6.2018 20:14:23

Otázka
Vážený pane primátore, rád bych se zeptal, jak chcete podporovat rozvoj bydlení a podmínky pro investory vzhledem k současnému stavu územního plánu..
Jaroslav Mejstřík

Odpověď
Současný ÚP je starý více než 16 let a je poplatný době svého vzniku. Nyní je připravován nový ÚP, který je dimenzován na 110 tisíc obyvatel v našem městě. Snažili jsme se vytvářet plochy podporující bytovou výstavbu, protože současná situace je velice tristní a způsobuje dle mého názoru neskutečně vysoké ceny bydlení. Do budoucna bude stačit málo, tím nejzásadnějším bude, aby město investorům neškodilo. Pak tu vznikne prostor pro konstruktivní debatu z obou stran a investor uvidí v městě svého partnera, nikoliv protivníka. Mou prioritou je investory přitahovat a motivovat, aby své peníze investovali v Liberci, nikoliv je odrazovat.
5.6.2018 20:08:42

Otázka
Pane primátore, jak je to s výstavbou sídliště u Masarykovy třídy? Je pravda, že stavební úřad prodloužil prošlé stavební povolení, tudíž se staví načerno? Jak je možné, že úpravy projektu údajně nebyly konzultovány s památkáři, když se dva domy nachází v památkové zóně? A jaký je Váš osobní názor na tyto stavby, zdají se Vám v dané lokalitě vhodné? Děkuji.
Kryštof Bouzek

Odpověď
Kauza Viladomy Dreams je opět uměle vyvolaným problémem pro politické zviditelnění. 1. Stavební úřad stavební povolení ve smyslu jeho platnosti neprodlužoval. Stavební úřad na žádost stavebníka pouze schválil prodloužení pořádkové lhůty k dokončení stavby, což je velmi formální úkon. 2. Úpravy projektu byly věcně konzultovány formou interní konzultace na úrovni příslušných vedoucích odborů, a to stavebního úřadu a odboru životního prostředí, dotčeného orgánu státní správy na úseku památkové péče. Z toho vyplývá, že projednány byly řádně. 3. Můj postoj by byl ryze laický. Vhodnost zástavby byla prověřována v celém průběhu povolovacích procesů této stavby, takže se tím od počátku zabývali kvalifikovaní odborníci, architekti a projektanti z renomovaných ateliérů.
5.6.2018 20:02:10

Otázka
Potřetí a naposledy, zato shurta. Můžete se vyjádřit k Papíráku? Můžete se vyjádřit k DPMLJ? A můžete se vyjádřit Územnímu plánu? Děkuji za odpovědi a přeji hezký večer.
František Kohout

Odpověď
Územní plán a Papírák jsem zmiňoval ve svých předešlých odpovědích několikrát. Co se týče DPMLJ vám rád odpovím. Povedlo se mi po dvaceti letech sebrat politikům trafiky v této firmě. Po nich nastupují tři manažeři, skuteční profesionálové, které nebylo jednoduché získat. Každá městská firma potřebuje odborné řízení na plný úvazek a nikoliv politické seance jednou či dvakrát do měsíce. Politikům zůstanou místa v dozorčích radách městských společností jakožto kontrolní orgány. Tuto strategii bych chtěl aplikovat i na další městské společnosti.
5.6.2018 19:57:01

Otázka
Mám ještě další otázku. Jak vy se díváte na referendum připravované Změnou pro Liberec. Osobně to vnímám jako manipulativní jednání představitelů Změny, neboť odpovědi na otázky jsou předvídatelné. Kdo by nechtěl jezdit zadarmo, že? Zkrátka otázky jsou příliš laciné a hloupé. Ale co vy na to?
František Kohout

Odpověď
Obávám se, že referendum je v tomto případě jen účelovou předvolební kampaní. Takto navržené referendum není referendem o strategických otázkách budoucnosti města, jde pouze o otázky běžných majetkových operací, které se schvalují na úrovní zastupitelstva. Jako nejlepší příklad mohu uvést koupi zámku, na tom skutečně strategická budoucnost města nestojí. Již v roce 2016 pan náměstek Korytář dostal od zastupitelstva za úkol rozpracovat záměr koupě zámku jako běžnou majetkoprávní operaci, kterých město řeší možná stovky do roka. Úkol opět nesplnil, je po termínu a nyní víme proč.
5.6.2018 19:50:18

Otázka
Pane primátore, dobrý den. Jaký máte nyní názor na koaliční, nekoaliční vládnutí v městě pod Ještědem? Šel byste do toho znovu? A s kým? Fandím vám, ale jestli opět Změna pro Liberec, dám to raději ve volbách ODS, nebo ANO.
František Kohout

Odpověď
S odstupem času nešel. Lidi, kteří už měli se Změnou pro Liberec zkušenosti, mě varovali s tím, že taková zkušenost je nepřenositelná. Skutečnost byla o poznání horší než to, před čím mě varovali. Nevím, jak dopadnou volby, ale myslím si, že nikdo z nás již Změnu jako koaličního partnera vyhledávat nebude. Nezajímá mě ani tak politická příslušnost jako lidé, kteří se po volbách stanou novými zastupiteli města.
5.6.2018 19:46:13

Otázka
Komu se vlastně nejvíc hodí nákup pozemků pod autobusovým nádražím? Není to jen způsob, jak přihrát někomu peníze?
Konrád

Odpověď
Nerad bych nad takovou otázkou spekuloval, ale pravdou je, že jsme za velké peníze koupili něco, co město vůbec nepotřebuje a co nám do budoucna ještě způsobí řadu problémů, které jsme touto transakcí vyřešili soukromému podnikateli.
5.6.2018 19:41:27

Otázka
Ostudou Liberce je okolí Papírového náměstí. V zahraničí je běžné, že soukromý investor musí respektovat územní plán a do nějakého termínu musí postavit dům. Proč to nezavede Liberec? Mohla by vzniknout příjemná obytná zóna s domy do 3 podlaží a úzkými uličkami. Tím by se opět vrátil život do města a Liberec by už nevypadal jako Drážďany po náletu. Místo toho městský architekt a jeho kancelář nutí stavět investory domy se sedlovými střechami, které už nemají žádné opodstatnění. Kdo dnes dává do podkroví seno? Kdy konečně dostane územní plán města Liberce hlavu a patu?
Konrád

Odpověď
Doufám, že územní plán dostane hlavu a patu nejpozději na podzim 2020, kdy bude schválen. Zrovna v lokalitě Papírového náměstí město investory skutečně nenutí do sedlových střech, byť právě takovou výstavbu by si tam mnozí laici rádi představili. Papíráku jsem se jinak více rozepsal níže.
5.6.2018 19:39:23

Otázka
Dobrý den pane primátore, nedávno rezonovalo Libercem téma omezení hazardu. Jaký je váš názor na úplné omezení hazardu? A jak na vás působí omezení na jedno kasíno? Mně osobně to připadá, že je to snaha o získání monopolu jednou společností, za využití politiků (polika, který to tak prosazuje) Je mi hodně podezřelé, že Změna mluvila celou dobu o "nulové" toleranci a den po schválení už psali, že jedno kasíno (nejlépe v zámečku) by být mohlo.
Čenda

Odpověď
Na část této otázky jsme už odpověděli níže. Svého času jsem prosadil vyhlášku, kterou se ruší všechny herny, zbyla by pouze kasína, která fungují v mnohem přísnějším režimu. Nehyzdí město a mají hráče více pod dohledem. Jediné, co jsem nechtěl, je stanovovat nějaké konkrétní číslo, jsem totiž přesvědčen, že trh by si zreguloval množství kasin sám. Množství hráčů nijak nestoupá a není možné, aby se tu do budoucna uživilo například dvacet kasin. Náklady na provoz takového kasina jsou totiž mnohonásobně vyšší než na provoz herny.
5.6.2018 19:37:09

Otázka
Jak se spolupracuje v koalici pár měsíců před volbami? Bavíte se s kolegy ze Změny, nebo se už ignorujete? A co koalice se Starosty, funguje?
Anonym

Odpověď
Doba několik měsíců před volbami je velice specifická, a to z mnoha stran. Spolupráce se Změnou nefunguje již dlouhou dobu. S některými kolegy ze Změny se ale stále dokáži bavit. A koalice se Starosty? To je pro mě novinkou.
5.6.2018 19:33:57

Otázka
Dobrý den, pane kolego, je něco čeho ve funkci primátora litujete a na co jste naopak hrdý. A rozhodl byste se jinak vě věcech odvolání a znovu jmenovalní náměstkyně Hrbkové nebo co se týká otázky hazardu v LBC? Právě hazard je to co tu lidi rozděluje.
Henry

Odpověď
S odstupem času jsou rozhodnutí, která bych změnil. Ale to tak v životě zkrátka bývá. Vámi zmiňované znovuzvolení náměstkyně Hrbkové bylo jedním z nich. Zde jsem podlehl slibům koaličního partnera, že se tím situace zklidní. A co se týče hazardu? Je velký omyl, že hazard lidi rozděluje. 95 procent obyvatel o hazard za celý rok ani nezakopne. Je to uměle vytvořené populistické téma, které však nemá reálný základ. Novela hazardního zákona tento byznys dostatečně reguluje a kontroluje. Po nabytí účinnosti tohoto zákona se naopak některá města rozhodla takovou vyhlášku zrušit pro její nadbytečnost. Obce v okolí Liberce naopak umožňují výstavbu kasín, protože to pro ně znamená podnikání s výrazným příjmem do rozpočtu obce. A protože se hazardní trh přesouvá pouze za hranice obce či ve velké míře na internet, negativní jevy způsobené hazardem stejně nevyřešíme. Pouze přicházíme o desítky milionů z rozpočtu města.
5.6.2018 19:31:49

Otázka
Dobrý den, jaký by pro vás byl úspěch ve volbách? Troufnete si odhadnout, jak by volby mohly dopadnout? Děkuji za odpověď.
Mirka

Odpověď
Úspěch by pro nás byl získat 50 procent :) Ale teď vážně. Nelze předjímat výsledky voleb, zajíci se sčítají až po honu. Ale usiluji o každého voliče, který chce město posunout kupředu.
5.6.2018 19:20:43

Otázka
Zdravím vás. Pokud na podzim neuspějete ve volbách, co budete dělat? Vrátíte se k tomu, co jste dělal před vstupem do politiky? A co to vlastně bylo? :)
Jarda S.

Odpověď
Proč bych neměl uspět? :) V první řadě si vezmu dva měsíce na zotavenou. Původní profesí jsem ajťák a stále jsem zaměstnancem firmy. Dle zákona jsem po dobu výkonu funkce výkonu primátora pouze uvolněn ze zaměstnání. Nutno dodat, že za čtyři roky práce v Liberci se mi tuze zalíbilo do Prahy nedojíždět. V případě, že bych neuspěl, zvažuji pracovat v Liberci, kde jsem se narodil, celý život tu žiju a mám ho rád.
5.6.2018 19:15:20

Otázka
Dobrý den, pane primátore. Jsem v třetím ročníku studia architektury. Už na gymnáziu FX Šaldy jsem se poměrně ve velké míře zajímal o historii Liberce a dění v něm. Nechápu proto vaše rozhodnutí umožnit/zrychlit výstavbu bytového domu u Papírového náměstí. Už v prvním ročníku na architektuře nás učili, že dům musí především hmotově zapadat do lokality. Jak mi vysvětlíte, že navrhovaný dům zabírá šířku minimálně pěti běžných městských domů. Neříkám, že má být menší jen by měl být mnohem lépe členěný. Pominu-li devedesátkový vzhled, musím říci, že dům je značně podprůměrný a do krajského města se nehodí. Veřejnost navíc nemá podle mého názoru k náhledu dostatek vizualizací a zákresů, jak by měl dům vypadat. Nikde jsem neviděl vizualizaci se zákresem okolní zástavby. Viděl jste jich více vy? Znáte spolek Zbytek? Poprosil jste ho o vyjádření k novému domu? Na Fakultě architektury ČVUT v Praze vystavují studenti ateliéru Seho návrhy, jak lokalitu Papírového náměstí zlepšit. Pokud se vám nikdo z nich neozval, rád bych vás pozvat na veřejnou výstavu. Papírové náměstí je jedna z nejzanedbanějších lokalit Liberce, nenechte se prosím unést tím, že navrhovaným domem lokalitu zlepšíte. Děkuji za odpověď.
Tomáš Strnad

Odpověď
Dobrý den, pane Strnade. Tohle je poměrně složitá otázka, či celý sled otázek. Celá tato kauza je tak trochu přifouknutá. Obecně platí, že architektura je vnímána dost subjektivně a je ovlivněna vkusem každého z nás. I když od vzniku funkcionalismu se říká, že architektura jako umění končí a začíná architektura jako věda. Centrální část lokality na takzvaném Papíráku takovou zástavbu potřebuje, protože jiná řešení nemají ekonomiku. Na jedné straně je hezké říkat, že by tam mělo být postaveno to či ono, mělo by to vypadat tak či tak, ale když se nenajde takový investor, zůstane celá lokalita neustále v ruinách. Spolek Zbytek znám a znám i jejich vyjádření, ale nepovažuji za šťastné, co a a jak tam má postavit za své peníze. Rada architektů se touto stavbou zabývala řadu měsíců. Je složena ryze odborně, o to víc mě pak mrzí, když jsou členové rady architektů cílem útoků od lidí, kteří nepostavili ani stan v kempu. Odborná diskuse probíhala a argumenty padaly právě na Radě architektů, zvažovali se možné postupy, ale vyplynulo z ní také, že investor všechny náležitosti a regulační podmínky splnil. Právě sám investor a autor projektu přišli i s tím, že doporučení vydaná Radou architektů budou akceptovat. Sám investor deklaroval, že původní projekt je poplatný době, je starý deset let a že ke změnám dojde. Podařilo se mi také uzavřít dohodu, kterou se vyhneme soudním sporům, kde právo je na straně investora. Výsledek považuji za velice rozumný kompromis v rámci možností obou stran a město bude nadále s investorem spolupracovat na finální podobě objektu. Jsem přesvědčený, že tento projekt začíná zcela novou éru lokality, která je již řadu let ostudou města. Stejně tak jsem rád za projekt Nový Perštýn, který rovněž bude novou érou tohoto ostudného místa.
5.6.2018 19:09:31

Otázka
Dobrý den, jednám s úředníky magistrátu poměrně často a nemohu si nevšimnou velké fluktuace zaměstnanců, kdy v několika případech byla změna spíše k horšímu. Častá výměna úředníků přeci jen neprospívá. Existuje nebo je připravován nějaký motivační program pro zaměstnance, aby ve své práci zůstali nebo je to prostě jen o tabulkových platech? Dalším problémem je pak neúměrná délka vyřizování některých agend, nechápu, jak může být Váš úřad nejpřívětivějším. Ono je sice hezké, že si tam můžete zajít v sobotu pro občanku, ale taky by se měla řešit kvalita odvedené práce jednotlivých odborů!
Roman Dlouhý

Odpověď
Děkuji za otázku. Kromě jednoho odboru jsem nezaznamenal výraznou fluktuaci. Protože jsem vaši otázku zaznamenal s předstihem, nechal jsem si od pana tajemníka dodat přesná čísla. Rok 2014 fluktuace 13,53 procenta, rok 2015 fluktuace 12,93, rok 2016 fluktuace 13,15 a rok 2017 fluktuace 14,36. Bohužel Odbor strategického rozvoje a dotací, který spadá pod náměstka Korytáře nám jako jediný tento průměr značně kazí. V roce 2014, kdy jsme nastupovali byla fluktuace na tomto odboru 0. Rok 2015 30,51 procenta. V roce 2016 už 38,63 procenta a v roce 2017 dokonce 43,53. Jistě uznáte, že se jedná o rekordní čísla, které se nikde jinde na magistrátu nevyskytují. Myslím si, že zaměstnanci na úřadu mají velice slušné pracovní podmínky, které se snažíme neustále zlepšovat. Kromě platů mají zaměstnanci i jiné benefity, které obsahuje například kolektivní smlouva. Obecně musím vyšvihnout poklonu a poděkování naším zaměstnancům, protože úroveň úřadu jde stále nahoru, byť vím, že některé agendy skutečně trvají příliš dlouho. Zatím bych ale hledal spíše přebujelou byrokracii ze strany státu.
5.6.2018 18:58:51

Otázka
Dobrý den pane primátore, měl bych k Vám otázku ohledně pracovníků komunitních prací. Nelze si nevšimnout, jak se pan Korytář vychloubá a připisuje si zásluhy ohledně rozšíření pracovních činností komunitních prací. Dle jeho videi to vypadá, jakoby ve městě neexistovaly technické služby. K čemu je město vlastní, když jejich práci dělá jiná organizace? Jak se na rozšíření činností komunitních prací díváte vy? Pokud by jste měl možnost v příštím volebním období do této oblasti zasáhnout, podpořil by jste jejich novou činnost a popřípadě ji rozšířil?
Jiří Škoda

Odpověď
Komunitní práce si pan náměstek uchopil značně po svém. Obecně tato společnost má primární účel jinde. Dlouhodobě nezaměstnané či nezaměstnatelné znovu naučit elementární disciplíně, socializovat je a navracet do běžného života. Kvalita a efektivita práce je však zcela jinde než v případě TSML. Přesto nás Komunitní práce stojí o miliony korun navíc než v době, kdy jsme nastoupili. To je myslím i odpověď na otázku, zda bych nadále podporoval rozšíření činností. Nepodporoval. Můj názor je ten, že by měly KP mít rádius maximálně dva km od svého sídla v Liebiegově vile a v tomto svěřeném území pečovat o pořádek. A že je neustále co uklízet.
5.6.2018 18:52:27

Otázka
Dobrý den, pane primátore. Blíží se volby. Vládnete čtyři roky, co se za tu dobu ve městě zlepšilo, cítíte nějaký posun? Dá se o něčem říct, že je to výsledek vaší práce? Díky
Martina Slánská

Odpověď
Dobrý den, viz jedna z předchozích odpovědí.
5.6.2018 18:48:07

Otázka
Dobrý den. Jak je to tedy s tím bazénem? Je pravda, že se na dva roky zavře? Kam budeme chodit plavat?
Roman

Odpověď
Bazén je za hranicí životnosti a s vypětím všech sil ho město a provozovatel udržují při životě. Nejhůře na tom je technologické zázemí, jak se říká střeva. Přitom běžný návštěvník si toho ani všimnout nemusí. Bazén byl uveden do provozu v roce 1985, v roce 2012 k němu byla realizována přístavba s novým pětadvacetimetrovým bazénem. Bohužel i tato přístavba je závislá na původní dožité technologii. Rekonstrukce bazénu je mou prioritou. Předpokládaná uzavírka by neměla přesáhnout 18 měsíců. Ale ruku do ohně bych za dodržení tohoto termínu nedal. Mnohdy se prvním kopnutím najde nečekaný problém či komplikace. A kam budeme chodit plavat? Kam se dá, v letních měsících na přehradu, Lesák, Sluníčko či Vápenku. Přes zimu nebo pro sportovní plavání to bude podstatně složitější. Nezbývá než využít nabídky okolních měst. Ještě je tu varianta opravy bazénu na základní škole Švermova, ale ani toto řešení bazén nenahradí. Ročně totiž liberecký bazén navštíví na 350 tisíc plavců. Otázka nezní, zda rekonstruovat bazén či nikoliv, ale kdy a za kolik. A půjde o největší investici města za posledních dvacet let.
5.6.2018 18:46:26

Otázka
Vážený pane primátore, proč se ve veřejném prostoru město nyní soustředí na sázení záhonů narcisů a budovaní nových dětských hřišť, když veřejná zeleň je po celém městě značně zanedbaná? Jako každý rok tráva se řádně neseče, nálety čouhají v křovinách kdysi vysazených, vyskytují se odpadky, je nedostatek košů, stávající dětská hřiště padají dětem téměř na hlavu, stav mobiliáře je mnohde žalostný a o stavu parků ani nemluvím? Nebylo by lepší se postarat nejprve o řádnou údržbu toho, co tu máme a teprve potom budovat něco nového? Pokud budete kandidovat do voleb a získáte tu šanci o něčem rozhodnout, co pro to uděláte? Obávám se, že pakliže město nestíhá pořádně udržovat své pozemky, tak vybudováním dalších věcí ta údržba bude ještě náročnější a TSML je nebudou stíhat. Děkuji Vám.
Zdena T.

Odpověď
Do příštích let se na tomto musí intenzivně zapracovat. Jsem naprosto stejného názoru jako vy, že město se musí v první řadě umět postarat o to, co má a pak teprve utrácet za věci nové. Bohužel mnozí politici to tak jako my dva nevnímají a chtějí po sobě za každou cenu zanechat pomník. Vámi zmiňovanou údržbu veřejného prostoru, zejména zeleně, jsme svěřili do působnosti Změny pro Liberec, která touto odborností již mnoho let operuje a nebylo zde důvodu nevěřit jim. Zatím se bohužel moc nedaří a kritiku slyším z mnoha stran. Souhlasím s vámi, že výsadba kytiček je opravdu málo.
5.6.2018 18:40:02

Otázka
Zdravím, do voleb tedy jdete? Budete lídrem kandidátky? Kdo všechno tam bude s vámi? Děkuji
Jan Petrovský

Odpověď
I já vás zdravím. Po několikaměsíční masáži přátel a lidí okolo mně do voleb jdu. Budu lídrem kandidátky Hnutí PRO 2016. Toto hnutí si nedělá ambice na celostátní politiku, pouze sdružuje lidi, které zajímá politika komunální a chtějí pomoci městu, ve kterém žijí. Velice mě potěšilo, že mnozí ze současných našich zastupitelů do toho chtějí jít se mnou znovu. Za PRO 2016 se mnou budou kandidovat například zastupitelky Libuše Vítová, Eva Karhanová Horynová či radní města inženýr Martin Čulík a další. Jsou to lidé, kteří načerpali mnoho zkušeností se správou města, znají principy jeho fungování a chtějí stejně jako já v práci pro Liberec pokračovat. Pevně věřím, že město se dá dobře spravovat i bez velké celostátní strany za zádelí.
5.6.2018 18:36:02

Otázka
Dobrý den, opět se začalo mluvit o výstavbě domu ve Svojsíkově ulici. Měl jsem za to, že tenhle projekt byl stopnutý a už se nemůže vrátit. Jak to je? Opravdu je v územním plánu navržena změna tak, aby se tu dalo stavět? Díky
Petr Moskal

Odpověď
Ano, je to tak. Je to území ideální pro dostavbu. Současné zanedbané hřiště je nahrazeno sportovním areálem ve Svojsíkově ulici, který již zanedlouho bude opět sloužit i veřejnosti anebo volnočasovým dětským parkem v ulici Prokopa Holého. Pokud nechceme, aby se výstavba města rozšiřovala po jeho okrajích a zasahovala více do přírody, musíme i v centru města nacházet proluky a místa vhodné k dostavbě. Nelze dlouhodobě zastávat princip, že nebudeme stavět ani ve městě, ani na jeho okraji. Zastavili bychom tím rozvoj města.
5.6.2018 18:29:22

Otázka
Dobrý den,zajímalo by mě,zda souhlasíte se stavbou domu před Valdštejnskými domky.Jak je možné,že stavba byla povolena?Jak může Odbor hl.architekta toto povolit,když pak(zejména pro turisty)tato nejstarší památka v Liberci není vůbec vidět?Děkuji za širší odpověď.
Dana F.

Odpověď
Tato výstavba je v těchto místech od nepaměti. Nyní tam podle mě dochází k podivné rekonstrukci, a to něčeho, co se zachránit nedá. Bohužel přesné informace zde v redakci Liberecké Drbny nemám. Pokud mi na sebe pošlete kontakt, rád vám odpovím ve své kanceláři. Nutno však připomenout, že Valdštejnské domky už jsou jen čela někdejších domů a je na ně napasována Střední škola stavební.
5.6.2018 18:25:52

Otázka
Dobrý den,pane primátore, jak chcete řešit neefektivnost práce TSML. Pokaždé, když vidím některou činnost připadá mi, že dělají práci jen aby ji vyúčtovali. Zálevání odkvetlých narcisů, metací vůz den před štědrým dnem, nepoužití dopravního značení před čištěním komunikace a mnoho dalších.
Milan Edelmann

Odpověď
Občas dostávám do mailu výtky k fungování městských společností, TSML nevyjímaje. Ale musím také říci, že dostávám vzkazy pozitivní. Váš dotaz zde generálně vyřešit nelze. Každý konkrétní případ bychom museli rozebrat. Pokud mám nějaké pochybnosti či stížnosti na TSML, komunikuji to rovnou s panem ředitelem.
5.6.2018 18:23:32

Otázka
Dobrý den, pane primátore, chtěl jsem se zeptat, co si myslíte, že se povedlo za vaší éry vládnutí na radnici? Co se naopak nepovedlo? Myslíte, že byla správná volba jít do koalice s panem Korytářem? Domnívám se, že je trošku paranoidní a navíc jeho donašeč, cifršpion a agent v jedné osobě pan Tauchman nepůsobí pro mě vůbec věrohodně. Už bych si přál, aby na radnici byli dobří politici, kteří chtějí Liberec někam posunout. Tím ale nechci shazovat pana Korytáře, že by pro Liberec nic neudělal.
Luděk Láska

Odpověď
Dobrý den všem. V politice platí, že úspěchy jsou kolektivní a průšvihy primátora. Pravdou také je, že primátor musí řešit zejména nepříjemné a nepopulární věci, do kterých se ostatní pouštět nechtějí. Pokud se budu soustředit na mé priority, tak by tu několik zásadních zlepšení bylo. Liberec a zejména centrum města výrazným způsobem ožilo a všímá si toho spousta lidí, se kterými mluvím. Velice těžko se hledají volné termíny na další akce, zejména v letní sezoně. Vzpomeňte si třeba na úroveň akcí, jako byly vánoční trhy či jarmark a srovnejte je nyní. Statistiky jasně ukazují, že se rozvijí i turistický ruch a Liberec se stává velice atraktivním městem pro návštěvníky. Uvedl jsem v život filmovou kancelář a Liberec se těší obrovskému zájmu filmařů. Výrazně jsme vylepšili samotné fungování úřadu, posunuli ho do 21. století. A třikrát jsme uspěli i v ocenění Ministerstva vnitra Přívětivý úřad v rámci celé České republiky. My Liberečané už to ale vnímáme jako standard. Podařilo se mi po dvou vyčerpávajících letech najít soukromého investora do lyžařského areálu Ještěd, který městu ročně generoval ztrátu 11 milionů. V tomto případě se ale skutečný výsledek projeví až za několik let. Pevně věřím, že se mi povede dotáhnout návrh nového územního plánu, který se tvoří již deset let. Návrh nového ÚP je myslím uměním možného, přesto je jeho cílem rozvoj města a podpora bydlení. A mohl bych ještě pokračovat několik hodin. Z toho, co se nepovedlo bych zmínil Akční plán města, který je velice zásadním dokumentem pro plánování investic. Vznik tohoto dokumentu se mi nepodařilo prosadit. A ke třetí otázce bych jen s odstupem času řekl, že to nebyla správná volba.
5.6.2018 18:21:11

Na slovíčko s primátorem Batthyánym. Ptejte se ho na Papírák nebo územní plán  |  Online chat  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.