Počasí dnes-4 °C, zítra-5 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Ptejte se předsedy představenstva Vladimira Kravjanského na budoucnost Teplárny Liberec

Ptejte se předsedy představenstva Vladimira Kravjanského na budoucnost Teplárny Liberec
Teplárna Liberec v červnu začíná s modernizací svých sítí. Parovod Město, který vede od teplárny řekou Nisou do Pavlovic, nahradí úspornější horkovod. Projekt GreenNet za více než 300 miliónů korun by měl být dokončen na začátku roku 2020. Z koryta řeky Nisy v centru Liberce zmizí nevzhledné trubky, nové sítě povedou v tomto úseku pod zemí. Modernizace sítě zvýší efektivitu dodávek tepla a přispěje k dalšímu dlouhodobému snižování cen. Projekt GreenNet je prvním velkým krokem ke stabilizaci a rozvoji centrálního zásobování ve městě. Zajímá vás, jak bude samotná stavba pobíhat? Jak vidí budoucnost Teplárny Liberec její vedení? Ptejte se předsedy představenstva Vladimira Kravjanského. Ten odpoví v úterý ve 14 hodin.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Děkujeme za otázky, online rozhovor byl ukončen.
Liberecká Drbna

Otázka
Pane Kravjanský, vy sám, jakou měrou jste se podílel na přípravách projektu?
Petra Nesvačilová, Jablonec

Odpověď
Musím přiznat, že malou, nebo skoro žádnou, protože v té době jsem tu ještě nefiguroval. Teď mám možnost podílet se na realizaci projektu, který mi dává smysl. Byl jsem na různých místech světa a vidím, že centralizovaný systém, který chrání obyvatele před znečištěním, má velké výhody. Hodně měst se k tomuto systému vrací, protože dýchat zdravý vzduch není samozřejmostí. Děkuji všem za dotazy a držte nám palce.
12.6.2018 15:08:11

Otázka
Jde o první projekt liberecké teplárny takové velikosti?
Štěpán Dunka

Odpověď
Od postavení teplárny jde o největší projekt.
12.6.2018 14:56:17

Otázka
Dobré odpoledne, myslíte si, že je reálné projekt stihnout v avizovaném termínu nebo bude mít (klasicky) až třeba několikaměsíční zpoždění?
Vlaďka Malá z Ruprechtic

Odpověď
Dobré odpoledne i vám. Nad touto otázkou jsem se upřímně zasmál :) Ale protože nejsem jasnovidec, ale jenom Kanaďan, do budoucna nevidím a upřímně doufám, že projekt skončí v plánovaném termínu.
12.6.2018 14:55:12

Otázka
Dobrý den, co vy osobně si od projektu slibujete?
Kuba

Odpověď
Pokud firma investuje, chci vidět návratnost dané investice, a to v jakémkoliv oboru, nejen z pohledu čísel, ale i z pohledu prospěchu pro obyvatele. Konkrétně tady vidím přínos v tom, že bude dále využívána energie vzniklá ze spalování odpadů, která by se jinak pustila do vzduchu. A samozřejmě že se odstraní trubky z koryta Nisy, proti nim mám velkou averzi a jsem rád, že konečně zmizí.
12.6.2018 14:53:09

Otázka
Vážený pane Kravjanský, ráda bych se zeptala, jak dlouho trvala příprava takového projektu a co všechno obnášela. Děkuji za odpověď.
Renata

Odpověď
Při přípravě projektu jsem tu ještě nebyl, ale co vím, pracuje se na něm poslední čtyři roky. Obnáší to tisíce hodin práce pro desítky lidí.
12.6.2018 14:44:18

Otázka
Zdravím, chci se zeptat, jestli se při modernizaci něčeho obáváte. Zkrátka, jestli jsou nějaké konkrétní problémy, se kterými se zřejmě budete při výstavbě muset potýkat.
Honza, Vratislavice

Odpověď
U každé investice jsou problémy. Ale problémy jsou od toho, aby se řešily. V životě to funguje úplně stejně. Obecně většinou není problém něco postavit, ale získat potřebné dokumenty.
12.6.2018 14:43:09

Otázka
Dobrý den, mohu se zeptat na něco o vás? Jste z Liberce? Jak dobře znáte situaci ve městě?
Mirka

Odpověď
Před více než dvaceti lety jsem přijel z Kanady a jaksi jsem tu už v České republice zůstal. Co se týče Liberce, který poznávám půl roku, učím se místním zvykům a vazbám :)
12.6.2018 14:40:42

Otázka
Je pravda, že liberecká spalovna, která vám dodává energii, poslední dva roky téměř nesplňuje limity na vypouštení škodlivin do ovzduší?
Lubomír Šorejs

Odpověď
Sice to není otázka na mě, ale mohu říci, že podle mých informací spalovna plní velmi přísné limity a v mnoha z nich se naměřené hodnoty pohybují o několik řádů níže než normy požadují. Jestli se o toto téma zajímáte, můžete si najít příslušné informace na webu tmz.mvv.cz
12.6.2018 14:37:23

Otázka
Dobrý den, kdy budou odstraněna potrubí z řeky Nisy u krajského úřadu?
Martin Havrda

Odpověď
Dobrý den. Projekt předpokládá odstranění trubek v centru města na podzim příštího roku.
12.6.2018 14:33:35

Otázka
Jak je na tom cena tepla v Liberci v porovnání s cenou v dalších okolních městech? Jsme vážně nejdražší.
Petr Hanzl

Odpověď
V rámci regionu je cena tepla v Liberci srovnatelná s podobnými zdroji. V posledních letech každoročně snižujeme cenu. I příští rok počítáme s dalším snížením.
12.6.2018 14:31:43

Otázka
Dobrý den, náš panelový dům chce budovat samostatnou kotelnu. Proč bychom se měli rozhodnout zůstat u telárny?
Jaroslav

Odpověď
Naši hlavní předností je teplo bez starostí. Staráme se o vás 365 dní v roce 24 hodin denně. Máme tři nezávislé zdroje tepla, takže u nás bez tepla nikdy nezůstanete. Pokud by všichni uvažovali stejným způsobem, tak se do Liberce vrátí stovky komínů a zamořené ovzduší. Věříme, že Liberec si zaslouží čistý vzduch.
12.6.2018 14:28:57

Otázka
Všechno zdražuje, proč zrovna teplo by mělo zlevňovat? Navíc při tak velké investici?
Marta

Odpověď
Na tuto otázku už jsem odpovídal. Zásadou podnikání je zdravá kombinace všech aspektů, to znamená ceny, firemní politiky, udržitelnosti podnikání. Právě investice přinesou úspory.
12.6.2018 14:23:40

Otázka
Dobrý den, existuje podle vás možnost, že by se Teplárna se spalovnou vrátila do rukou města a fungovala by jako městská společnost? Nebo by na takovou investici město nikdy nemělo?
Karel Knap

Odpověď
To není otázka na mě. Teoreticky je možné všechno, ale dlouhodobá strategie obou akcionářů směřuje k zachování stávajícího stavu.
12.6.2018 14:20:51

Otázka
Zdravím. Stále se mluví o snižování cen tepla, jenže tím si jen snížíte své zisky, ne? Tak proč byste to vlastně dělali?
Petra Malá

Odpověď
Také Vás zdravím. Protože jako řádná firma potřebujeme být konkurenceschopní - chceme tu působit dalších 40 let. Možná Vás to překvapí, ale teplárna v posledních letech velké zisky neměla.
12.6.2018 14:19:10

Otázka
V Liberci máme prakticky nejdražší teplo v zemi. Proč to tak je? A proč se třeba Jablonci povedlo cenu poměrně výrazně snížit?
Jarda

Odpověď
Cena tepla je dnes plně srovnatelná s dalšími podobně velkými městy. Nižší cenu dnes přináší pouze uhelné zdroje, které s sebou ale zároveň přináší znečištění. V Jablonci je dnes cena zhruba o deset procent nižší. To je způsobeno investicí města Jablonec v řádu stovek milionů korun teplárny. Samozřejmě i my počítáme s dalším snižováním cen. Na rozdíl od Jablonce nejsme plně závislí na cenách zemního plynu a teplo z odpadů nám v budoucnu přinese velkou konkurenční výhodu. Zeptejte se nás za pět let, proč má Jablonec tak vysoké ceny tepla.
12.6.2018 14:15:08

Otázka
A ještě jedna otázka. Kdo vlastně těch 300 milionů zaplatí? Město nebo teplárna? Nebo oba? Předpokládám, že město ně něco takového ale peníze nemá. Děkuji
Petr Kumpf

Odpověď
Financování je plně v režii teplárny. Investice je kombinací vlastních prostředků, bankovního úvěru a dotace.
12.6.2018 14:08:43

Otázka
Dobrý den, vidím, že projekt Green Net vyjde na více než 300 milionů. Dá se říct, za jak dlouho se díky modernějším technologiím a úsporám oři vedení páry se tak velká investice vrátí?
Petr Kumpf

Odpověď
Počítáme s osmiletou návratností. Celkový přínos je kombinací několika faktorů. Kromě významného snížení tepelných ztrát se nám sníží také náklady na opravy potrubí. Za majetek, který do Teplárny vložili oba akcionáři, jsme dříve platili nájemné, to teď z velké části odpadá.
12.6.2018 14:07:57

Otázka
Dobrý den, jakým partnerem je pro vás město ohledně jednání o cenách tepla a modernizaci sítě? Konkrétně mi jde o pana Korytáře, o kterém jdou úplné legendy, jak se s ním špatně vychází. Jak to máte vy? Díky
Stanislav Málek

Odpověď
Dobrý den všem. Pane Málku, v Teplárně jsme především rádi, že dnes jsou našimi partnery oba akcionáři. Několik let se jejich představy ohledně budoucnosti teplárny rozcházely, teď nalezly společnou řeč a teplárna se může začít rozvíjet. Prvním krokem je GreenNet, další budou následovat. Nemohu posoudit, jaký je pan Korytář vyjednavač, já jsem u těch jednání nebyl. Osobně s ním vycházím dobře, když řešíme provozní věci spojené s GreenNetem.
12.6.2018 14:03:01

Ptejte se předsedy představenstva Vladimira Kravjanského na budoucnost Teplárny Liberec  |  Online chat  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.