Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Ptejte se předsedy představenstva Teplárny Liberec Martina Pěnčíka

Ptejte se předsedy představenstva Teplárny Liberec Martina Pěnčíka
Teplárna Liberec právě dokončuje největší investiční akci od svého postavení. Projekt GreenNet za skoro 300 miliónů korun zvýší efektivitu dodávek tepla a přispěje k udržení přijatelných cen tepla. Parovod, který vedl od teplárny řekou Nisou přes centrumxt města až do Pavlovic, už nahradil z velké části úspornější horkovod. Z koryta řeky Nisy v centru Liberce postupně mizí nevzhledné trubky, nové sítě povedou v tomto úseku pod zemí. Projekt GreenNet přilákal nové zákazníky a ukazuje, že bude významným krokem ke stabilizaci a rozvoji centrálního zásobování ve městě. Zajímá vás, jak samotná stavba probíhala a co Liberečanům přinese? Ptejte se předsedy představenstva Teplárny Liberec Martina Pěnčíka. Ten odpoví ve středu 17. července od 10 hodin.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Dobrý den, v současné době je náš dúm vystaven tlaku se strany SBD Sever, abychom si zakoupili tepelná čerpadla. Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti u jiných domú, které již tepelná čerpadla mají. Mám konkrétně na mysli zda je Teplárna musí dotápět v době zimní sezóny, čímž by tedy propagované úspory ve skutečnosti takovou úsporou nebyly. Ďěkuji.
Honza

Otázka
Online rozhovor byl ukončen, děkujeme za vaše dotazy. Pokud vás ještě něco zajímá, můžete se obrátit přímo na předsedu představenstva Martina Pěnčíka na emailu martin.pencik@mvv.cz
Liberecká Drbna

Otázka
Pojedete na dovolenou nekam za teplem, nebo mate za cely rok tepla dost z teplarny?
Jana

Odpověď
Jano, letošní léto je pro nás všechny v teplárně tak náročné, že pořádnou dovolenou budeme všichni čerpat, až projekt dokončíme. Na pláž vyrazím, až si budu jistý, že všichni zákazníci mají teplo z nového horkovodu v takové kvalitě, na jakou jsou zvyklí. Odpočinout od GreenNetu bych si chtěl někdy na podzim ve Španělsku. A vám přeji krásnou dovolenou v teple.
17.7.2019 10:50:02

Otázka
Město či teplárna platí konverzi systému CZT na parovody, pokud budou platit - stejně i nadále, tak kdy by mohlo být kompletní ?
Pavel Mikuš

Odpověď
Pane Mikuši, na tuto otázku jsem už odpovídal. Náklady na revitalizaci se odhadují na jednu miliardu. Věřím tomu, že po splacení úvěru za modernizaci první větve zahájíme další část. Dnes nedokážu říct rok, kdy bude kompletně hotovo. Osobně si myslím, že za deset let bychom mohli realizovat konverzi poslední větve.
17.7.2019 10:44:48

Otázka
V minulosti jsme měli s Teplárnou věrnostní program, který nám přinesl úsporu. Jak to bude dál?
Sery

Odpověď
Sery, s věrnostním programem i do budoucna počítáme. V minulosti byly úspěšné věrnostní programy uzavřeny ve většině případů na pět let a přinesly odběratelům úspory za víc než 100 milionů korun. Většina smluv končí v roce 2020, již nyní připravujeme obdobný program věrnostní slevy, který začneme zákazníkům nabízet v průběhu příštího roku. Opět přinese oproti standardní ceníkové ceně tepla úsporu odběratelům při zachování veškerého tepelného komfortu a kvalitě našich služeb.
17.7.2019 10:35:43

Otázka
Dobrý den, proč se vlastně pod zem nezakopalo celé potrubí? Jaký je ten důvod. Třeba kolem cyklostezky to teď vypadá snad ještě hůř než před tím. Děkuji
Marie Valníčková

Odpověď
Paní Valníčková, na tuto otázku jsme již odpovídali paní Vojtíškové. V případě uložení potrubí do země by byl projekt nenávratný. Banky by nám nepůjčily a nemohli bychom jej vůbec realizovat.
17.7.2019 10:31:19

Otázka
Pokud se nepletu, tak jde jen o první etapu projektu. Kdy přijdou na řadu další a kolik to bude stát? Díky
Standa

Odpověď
Stando, ano, jde o první etapu. Plánujeme pokračovat, ale příprava je technicky i finančně náročná. V současné době není teplárna v takové ekonomické kondici, aby mohla sama žádat o další třistamiliónový úvěr. Pevně věříme, že rekonstrukci dalších větví uskutečníme hned, jak to bude možné. Pro vaši představu, odhadované náklady na kompletní rekonstrukci sítí se blíží k jedné miliardě korun.
17.7.2019 10:26:30

Otázka
Jak vlastně modernizace probíhá? Byly nějaké problémy?
Josef Zámorský

Odpověď
Dobrý den, pane Zámorský, revitalizace probíhá podle plánu. Většina trubek je pod zemí. Chybí nám položit posledních pár set metrů trubek. Poté budeme pracovat na dokončení a vyladění soustavy. Stejně jako v průběhu každé jiné stavby, i my jsme narazili na neočekávané komplikace, které jsme však úspěšně překonali. Možná největší komplikace nám působí nezakreslené inženýrské sítě z minulosti. To se projevilo například v Metelkově ulici, která byla uzavřena déle než jsme původně plánovali. Za tyto komplikace a dopravní omezení se občanům Liberce omlouváme.
17.7.2019 10:23:22

Otázka
Hezký den. 300 milionů je spousta peněz. Dá se říct, kdy se díky úsporám tak velká investice vrátí? Děkuji
Radek Penička

Odpověď
Pane Pěničko, úvěr bude splacen do roku 2025. Financování je plně v režii teplárny. Je to kombinace vlastních prostředků, bankovního úvěru a dotace.
17.7.2019 10:18:38

Otázka
Proč bych vlastně měl zůstávat u teplárny, když mohu přejít na mnohem levnější teplo?
Martin

Odpověď
Martine, Vaše otázka již byla zodpovězena níže, viz. dotaz od Zdeny V. Věříme, že i Vy si v Liberci přejete čistý vzduch a udržitelné nakládání s odpady, ze kterých získáváme teplo.
17.7.2019 10:17:03

Otázka
Dobrý den. Jaké máte vztahy s městem? Pamatuji si, že dlouho to nebylo nic moc.
Jiří Malík

Odpověď
Pane Malíku, vztahy s městem se stabilizovaly po schválení projektu GreenNet a od té doby jsou korektní. Naopak s městem velmi dobře spolupracujeme při realizaci projektu GreenNet, kde jsme vždy nalezli optimální řešení pro obě strany a obyvatele Liberce.
17.7.2019 10:14:47

Otázka
Kdo vlastně těch 300 milionů platí? Město nebo teplárna?
Honza

Odpověď
Dobrý den, Honzo, financování je plně v režii teplárny. Investice je kombinací vlastních prostředků, bankovního úvěru a dotace.
17.7.2019 10:11:54

Otázka
Dobrý den, náš dům chce budovat samostatnou kotelnu. Proč bychom se měli rozhodnout zůstat u teplárny?
Zdena V.

Odpověď
Dobrý den, Zdeno, teplárna prochází největší modernizací od svého postavení. Věříme, že vyrábět teplo z odpadů dává smysl. A tuto myšlenku s námi sdílí stále více lidí, o čemž svědčí celá řada nových zájemců o připojení.Naši hlavní předností je teplo bez starostí. Staráme se o vás 365 dní v roce 24 hodin denně. Máme tři nezávislé zdroje tepla, takže u nás bez tepla nikdy nezůstanete. Pokud by všichni uvažovali stejným způsobem, tak se do Liberce vrátí stovky komínů a zamořené ovzduší. Věříme, že Liberec si zaslouží čistý vzduch.
17.7.2019 10:10:15

Otázka
Zdravím, jak to bude s Vratislavicemi? Prý se zásobování této čtvrti teplem z teplárny skoro nevyplatí. Je to tak?
Pepa z Vratislavic

Odpověď
Dobrý den, Pepo z Vratislavic, neplánujeme odpojení této městské části. Ale ano, je to tak, že tam jsou vyšší ztráty. Je to způsobeno odpojením velkého průmyslového areálu v minulosti. Tato větev má rezervu, to je pro nás motivací získat nové zákazníky. O ukončení dodávek v současné chvíli neuvažujeme, ale v horizontu 10 let může nastat i situace, že bude výhodnější použít jiné řešení.
17.7.2019 10:05:35

Otázka
Dobrý den, říkáte, že horkovod bude úspornější. O kolik levnější tedy bude teplo po dokončení rekonstrukce sítě?
Petr Malý

Odpověď
Dobrý den, pane Malý, zatím nedokážeme přesně říci, o kolik přesně se změní cena tepla. Nejprve musíme vyhodnotit efekty právě dokončovaného projektu GreenNet. Od projektantů sice máme očekávanou úsporu v GJ, ale realita se může od výpočtů lišit. Je možné, že úspora ztrát bude vyšší, než očekáváme. Nastávající topná sezóna by nám měla ukázat celkové snížení ztrát. Většina těchto úspor půjde na splacení úvěru na celý projekt a zbylou část použijeme na budoucí stabilizaci cen tepla. Plný efekt ze snížení ztrát uvidí zákazníci ve svých peněženkách už ve vyúčtování za příští rok.
17.7.2019 10:03:11

Otázka
Dobrý den, asi nebudu jediná s tímto dotazem. Píšete jak se schovají trubky pod zem. Chápu, že všude to třeba nepůjde. Proč ale na ně musíme opět hledět v okolí cyklostezky, kde jsou na louce ...na očích všem, kteří zde relaxují. Strašně vypadající obetonované rozpadající se skruže, na nichž jsou místy zpátky ustaveny.Děkuji Vojtíšková
Hana Vojtíšková

Odpověď
Hezké dopoledne, děkujeme za dotazy, které se teď budeme snažit co nejlépe odpovědět.Paní Vojtíšková, většina trubek bude opravdu pod zemí. Pokud bychom chtěli dát všechny trubky do země, tak by byl projekt finančně nenávratný. Pro vaši představu, úsek kolem Nisy, o kterém mluvíte, by v podzemním provedení stál o zhruba 100 miliónů více. Na místě jsme ponechali pouze betonové patky, které jsou v dobrém stavu. Na nich stojí horkovod, který je výrazně tenčí, než byl původní parovod. Černý plast na potrubí bude po pár letech prakticky neviditelný a s původní situací neporovnatelný. Opravdu rádi bychom zakopali celý horkovod, ale ekonomika projektu byla neúprosná.
17.7.2019 09:59:46

Ptejte se předsedy představenstva Teplárny Liberec Martina Pěnčíka  |  Online chat  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.