St 12. 8. 2026Klára
Hokej

Brankář Lašák i v 36 letech pracuje na změně stylu, chce uspět

RRedakce2 minuty čtení25. 7. 2015, 8:55
Ján Lašák. Foto: HC Bílí Tygři Liberec
Ján Lašák. Foto: HC Bílí Tygři Liberec · Foto: HC Bílí Tygři Liberec

Hokejový brankář Ján Lašák má ve sbírce zlatou medaili z mistrovství světa, extraligový titul i řadu dalších cen a úspěchů, přesto i v 36 letech pracuje na úpravě svého gólmanského stylu. Rodák ze Zvolena se chce i nadále udržet ve špičce a v nadcházející sezoně pomoct Liberci k úspěchu v nejvyšší domácí soutěži.

"Trend se mění a já se to musím naučit, abych byl úspěšný," řekl Lašák novinářům na začátku přípravy Bílých Tygrů na ledě. Stejně jako v minulých letech absolvoval suchou přípravu individuálně pod vedením osobního trenéra, brankářského specialisty. "Je mi sice šestatřicet, ale bylo tam hodně cviků, které jsem se musel učit," přiznal.

Základem úspěchu totiž podle Lašáka je, aby veškerá jeho činnost byla zautomatizovaná. "Když se to člověk učí na ledě, tak přijde do zápasu a někdy přemýšlí. A dělá chyby. A to je špatně, všechno musí být automatické," podotkl.

S trenérem se prý věnovali hlavně ohybnosti kloubů a pánve, odrážení z jedné nohy a učil se také používat břicho, aby se uměl správně "vyrotovat". Příprava byla zaměřená i na rychlé vstávání z ledu. "Brankářská věda je dost složitá a já jsem se tomu hodně věnoval," pousmál se.

Hlavní změny v brankářském stylu podle někdejší opory Pardubic, která má za sebou i angažmá v zámoří, Rusku nebo Finsku, souvisejí s řešením situací u branky. "Dost se toho řeší na ledě, pokrývají se tyčky a používá se váha těla, aby se člověk odrazil. Když se pak hraje déle u branky, tak se používá můj styl, který mám. Tedy přes nohy. Dobře se dívat a hledat puky. Být aktivní na nohách," uvedl Lašák.

Liberec se na novou sezonu, ve které chce ukončit tříleté čekání na postup do play off, začal připravovat na ledě od pondělí. A na začátku se slovenský gólman cítil výborně. "Doufám, že ty tři měsíce (přípravy) se v sezoně ukážou," přál si Lašák, který vytvoří brankářskou dvojici s Markem Schwarzem.

Zdroj: ČTK

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Ilustrační fotoSpolečnost

Sucho komplikuje život i vodákům, v kraji jsou oblíbené úseky řek zatím splavné

Dlouhotrvající sucho znamená velké komplikace i pro vodáky, sjízdných úseků na českých řekách je v těchto dnech jen málo. Tradičně dost vody má horní Vltava z Vyššího Brodu pod lipenskou přehradu, na ostatních řekách je situace horší, uvedl hydrolog Martin Pecha z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). S opatrností je sjízdná dolní Jizera a Berounka, dolní úseky Ohře, Orlice a Opavy, některé části Ploučnice nebo Dyje pod Vranovskou přehradou a Novými Mlýny. Stále splavný je pro vodáky také dolní úsek Labe z Ústí nad Labem do Německa.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook