St 12. 8. 2026Klára
Jablonecko

Zásobování vodou na Jablonecku by se mělo rapidně zlepšit

ČTK2 minuty čtení23. 10. 2018, 9:39
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek

I na Jablonecku se na mnoha místech potýkají s nedostatkem vody. V Besedicích se proto bude tvořit v nový vodovod, v Bzí pokračuje rekonstrukce vodojemu.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos, informoval o tom mluvčí společnosti Jiří Hladík.

Celkem podle něj letos firma na Jablonecku provede dvě desítky akcí za více než 80 milionů korun. Besedice, kde žije zhruba stovka stálých obyvatel, se v posledních letech potýkají s nedostatkem vody. Tamní vodojem je často nutné zavážet cisternami. „Vodojem Besedice je přes čerpací stanici zásobený ze stávajícího vodního zdroje, který je silně závislý na dešťových srážkách. V posledních letech zcela ztrácí na kapacitě,“ popsal problém mluvčí SVS.

Vybudování dalšího vrtu by podle něj bylo neefektivní, proto padlo rozhodnutí vybudovat nový vodovod s čerpací stanicí, který zlepší zásobování vodojemu. V Bzí začaly práce na rekonstrukci vodojemu, který slouží k zásobování vodou od roku 1932. „Jedná se o nadzemní vodojem se zapuštěnou akumulací pod terénem. Rekonstrukce je navržena z důvodu stáří vodojemu a četných poruch na potrubí a armaturách. Dojde tak k výměně potrubí v armaturní, manipulační a akumulační komoře, tvarovky a armatury budou z tvárné litiny a potrubí z polyetylenu,“ popsal rozsah prací Hladík.

Vodojem bude kvůli rekonstrukci až do konce roku mimo provoz. „Náhradní zásobování pitnou vodou bude řešeno pomocí provedeného bypassu a mobilní cisterny,“ dodal. Do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investuje letos SVS 258 milionů korun. V posledních letech hodně dává právě do zlepšení zásobování pitnou vodou.

Mimo jiné připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů. Náklady firma vyčíslila zhruba na 400 milionů korun.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Kamion vyklopil bagr i ocelové nosníky. Nehoda uzavřela silnici 35 v Hrubé SkáleKrimi

Kamion vyklopil bagr i ocelové nosníky. Nehoda uzavřela silnici 35 v Hrubé Skále

Na silnici 35 v obci Hrubá Skála došlo ve středu nad ránem k dopravní nehodě. Projíždějícímu kamionu spadl náklad – převážel bagr a také ocelové nosníky.

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCOPolitika

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCO

Liberecký kraj pokračuje v přípravách na nominaci Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Radní projednali materiál, který zahajuje další etapu nominačního procesu a stanovuje konkrétní kroky vedoucí k podání žádosti o předběžné posouzení Ministerstvu kultury ČR.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.