středa 8. dubna 2020 Ema

VIDEO: Právo na zdraví má každý. TULka vyzývá firmy i jednotlivce k výrobě roušek a filtrů

Jsme v tom společně. Pandemie onemocnění COVID-19 se dotýká každého z nás. S mottem „Každý má právo na ochranu zdraví“ a heslem „Roušky s filtrem pro všechny“ ​​​se Technická univerzita pustila do výzvy, ve které chce motivovat jednotlivce i firmy k výrobě roušek a účinných filtrů.

„Čekají nás týdny možná měsíce boje s koronavirem,“ říká David Lukáš z katedry chemie TUL. Jenže na dodávky ze zahraničí se nedá spoléhat.

Bližší informace k celé výzvě najdete na stránkách www.rouskystulkou.org.

Přesto je důležité zajistit ochranu zdraví všech občanů České republiky. Řešení přitom nemusí být nutně složité. „Jednoduché a dostupné řešení jsou roušky s vyměnitelným filtrem,“ komentuje Josef Šedlbauer. Bavlněné roušky sice ochání okolí před vámi, ale neochrání vás.

Účinný filtr je tak při nošení roušek klíčový. TULka začala vyrábět filtry s nanomateriálem a denně jich vyprodukuje až 20 000. Přesto tento počet neodpovídá ani zdaleka potřebám. „Sami na to nestačíme. Ale víme, že v ČR je kapacita na výrobu několika milionů filtrů denně,“ upozorňuje Lukáš.

Filtr musí mít rozměr 15x20 centimetrů, protože tento rozměr je možné využít v každé standardizované masce.

 S kvalitním filtrem navíc není nutné vytvářet stále nové roušky. Stačí vyměnit filtr, roušku vyvařit a může se používat stále dokola. Univerzita tak vyzývá firmy, které mají stroje a kapacitu na vytvoření použitelných filtrů, aby neváhaly a v těžké situaci pomohly. „Cílem je co nejrychleji zajistit bezpečí každému,“ dodává Šedlbauer.

K výzvě se připojila i řada českých osobností. „Právo na ochranu zdraví mají všichni,“ říká Taťána Brzobohatá. Vedle ní výzvu podpořil například Karel Kovy Kovář, moderátor Libor Bouček, herec Pavel Liška se slovy: „Právo na ochranu má každej“ nebo hudebník Jakub Děkan.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto Vít Hassan

Štítky rouška, TUL, univerzita, koronavirus, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.