neděle 24. ledna 2021 Milena

Vakcína na koronavirus ještě není v kraji, ale už se zjišťuje zájem v domovech seniorů

Do Libereckého kraje sice zatím vakcína na koronavirus nedorazila, už teď ale v domovech seniorů a pobytových sociálních zařízeních mapují zájem pracovníků a klientů o očkování

Do kraje ale zatím vakcína nedorazila a není jasné, kdy prvních 975 dávek přijde a bude možné začít očkovat. Na dotaz ČTK to po jednání krajského krizového štábu řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ještě letos by přitom očkováním měli projít zdravotníci covidových center páteřních nemocnic a také záchranné služby. Dalších 9750 vakcín by mělo dorazit v lednu.

Očkování ještě teď v prosinci by mělo podle Půty zajistit očkovací centrum Krajské nemocnice v Liberci. O dalším rozšíření očkování se bude jednat 8. ledna. „Za přítomnosti ředitelů páteřních nemocnic budeme upřesňovat očkovací strategii, která by mohla fungovat pro část veřejnosti už od 1. února. Týkat se bude seniorů starších 65 let a dalších rizikových skupin, zatím ta vakcína nebude dostupná pro běžnou veřejnost, na tu by se mělo dostat až v květnu," doplnil hyejtman.

V domovech seniorů věří, že s očkováním v pobytových zařízeních se začne co nejdříve. „Do 4. ledna bychom měli na kraj nahlásit jak klienty, tak zaměstnance, kteří budou mít o očkování zájem. Vidím to jako jediné řešení, testování nás chrání, ale je to na hraně a není to řešení," řekl ČTK Čestmír Skrbek, ředitel domova ve Velkých Hamrech, kde žije 133 klientů. Za primární považuje očkování pracovníků. „Aby nám ty babičky a dědečky nenakazili," dodal ředitel, který je sám připraven dát se očkovat jakmile to bude možné. Zatím by se podle něj očkování nemělo týkat zhruba deseti procent klientů a pracovníků, kteří v posledních týdnech nákazu prodělali.

Zájem o očkování zjišťují také v Domě seniorů v Liberci - Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji. „Počítám, že z klientů se nechá očkovat většina a ze zaměstnanců bych se moc přikláněl k tomu, kdyby chtěli všichni. Bral bych to jako bezpečnější pro nás, pro klienty, pro jejich rodiny. V tuhle chvíli si myslím, že je to jediné světlo na konci toho tunelu. Potřebujeme se otevřít a začít fungovat tak, jak jsme byli zvyklí, protože letošní rok byl jak pro klienty, tak pro zaměstnance hodně složitý a těžký," řekl ředitel domova Jan Gabriel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto facebook.com/fnusa

Štítky ČR, koronavirus, správa, sociální, očkování, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.