čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Nemocnice dostanou na vybavení očkovacích center milion

Na vybavení a provoz velkokapacitních očkovacích center uvolní kraj milion. Ten poputuje do nemocnic v Liberci, Jablonci, Jilemnici a České Lípě.

Z milionu dostane 400.000 Kč Krajská nemocnice Liberec a po 200.000 korun nemocnice v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici, řekl novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V kraji by mělo vzniknout pět center, v provozu budou od pondělí 22. února.

V České Lípě bude očkovací centrum v KD Crystal, v Jablonci v městské hale u přehrady a v Jilemnici a Semilech zůstanou očkovací centra v areálech nemocnic. V Liberci vznikne velkokapacitní centrum v nedávno zrekonstruované budově D v sousedství sídla Libereckého kraje. Všechna místa budou vybavena stejným navigačním systémem, který podle Půty kraj představí nejpozději za týden.

V Liberci se původně zvažovalo otevření očkovacího centra v Home Credit Areně. Nemocnice ale nakonec dala přednost budově D, která je v centru krajského města v blízkosti terminálu MHD a má kolem i dostatek místa k parkování. V docházkové vzdálenosti je i autobusové a vlakové nádraží. „Krajská nemocnice získá prostory formou zápůjčky, bude hradit jen výdaje spojené s provozem," řekl Půta. Na parkovišti, které slouží krajskému úřadu, budou podle něj vyčleněná místa pro očkované.

Zatím podle Půty není jasné, jak dlouho bude centrum v budově D fungovat ani kolik jím projde lidí. „Nezáleží to na kapacitě centra, ale na množství vakcíny, která bude k dispozici," řekl. Zatím podle něj do Libereckého kraje stále míří málo vakcíny. „Dostali jsme zhruba o 6500 dávek méně, než bychom měli podle počtu seniorů nad 65 let dostat," řekl. Přesto se podle něj daří vedle očkování druhou dávkou očkovat i seniory starší 80 let, kteří se přihlásili prostřednictvím centrálního registru.

V Libereckém kraji žije podle odhadů 17.000 seniorů starší 80 let, do centrálního registru se jich zatím přihlásilo podle informací z krajského úřadu 8760, a také 436 zdravotníků. „Rezervovaných termínů k očkování je téměř 1800," doplnil mluvčí kraje Filip Trdla. Včetně seniorů, kteří žijí v pobytových sociálních zařízeních a domech s pečovatelskou službou, tak zájem o očkování v kraji projevilo zhruba 62 procent seniorů starších 80 let. Hejtman dnes znovu vyzval seniory k registraci. „Podle počtu lidí ve frontě dostávají kraje vakcíny," upozornil.

Vakcínu proti koronaviru zatím v kraji dostalo 7885 lidí, necelá dvě procenta obyvatel, z toho 3170 lidí už dostalo i druhou dávku. Téměř čtvrtinu očkovaných tvoří senioři starší 80 let. Od minulého pátku se v kraji očkuje i vakcínou od firmy Moderna, vakcínu od AstraZeneca zatím kraj podle Půty nedostal a ani nemá informace, kdy by ji dostat mohl.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FNOL

Štítky ČR, správa, koronavirus, očkování, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.