Aktuálně

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Policie obvinila tři muže a ženu. Stát měli připravit o 116 milionů korun

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Vystavováním nadhodnocených i zcela fiktivních faktur a také neoprávněným získáním evropských dotací měla čtveřice lidí přes firmu na výrobu obalových materiálů z Liberecka připravit stát o asi 116 milionů korun. Přišlo se na to na Finančním úřadu v Turnově. Kriminalisté už zahájili trestní stíhání tří mužů, jedné ženy a právnické osoby.

Vazebně stíhaní jsou šestačtyřicetiletý jednatel firmy a osmatřicetiletý zástupce spřízněných obchodních korporací. Obviněn je navíc sedmačtyřicetiletý bývalý jednatel firmy a také čtyřiatřicetiletá poradkyně firmy. Hrozí jim tresty od pěti do deseti let vězení.

„Jako osoby oprávněné jednat za právnický subjekt podnikající ve výrobě obalových materiálů, vědomě a úmyslně, s cílem zvýšit odpočet daně z přidané hodnoty, vystavovali nadhodnocené či zcela fiktivní faktury," uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Faktury měly deklarovat nákupy strojů, zařízení a materiálů u účelově vytvořených řetězců obchodních korporací či spřízněných společností. „Stejně, jako jim bylo zřejmé, že nedošlo k dodání technologií firmě, kterou zastupovali, nedošlo ani k dodání výrobků, které firma měla údajně vyrobit a dodat do zemí evropské Unie,“ dodala mluvčí.

Podle policie neodvedli daně ve výši 17,7 milionu korun a vylákali výhodu na dani vůči České republice zastoupení Finančním úřadem pro Liberecký kraj v hodnotě 38,5 milionu korun.

Z Operačního programu Podnikání a inovace pak vylákali dalších 56 milionů korun. Celková škoda tak je téměř 116 milionů.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky daně, podvod, finanční úřad, policie, materiál, Liberecký kraj, Turnov, Evropská unie, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.