pátek 5. června 2020 Dobroslav

Hledač pokladů našel ruské granáty a nábojnice, na místo vyrazili pyrotechnici

Pyrotechniky zburcovala zpráva o nálezu válečné munice na Frýdlantsku. Jak se ukázalo, muž s detektorem kovu objevil osmdesát let staré ruské granáty i nábojnice.

Tohle muselo pro hledače pokladů znamenat opravdu zázrak. Zkusit své štěstí při hledání na Frýdlantsku se rozhodl dvaačtyřicetiletý muž z Jablonecka. „Takzvané kosení v předem vytipovaných oblastech skýtá pro hledače adrenalinové požitky zejména ve chvíli, kdy cívka detektoru zaznamená v hlíně cosi zajímavého,“ komentoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Jak ale mluvčí informoval, při nálezu podobných artefaktů připomínající nedávnou historii je třeba mít se na pozoru, nález může být kolikrát nebezpečný. V tomto případě upozornilo dychtivého hledače v sobotu odpoledne pípání jeho nástroje, že na něco kápnul. Jak se ukázalo, objevil dva ruční granáty a různé nábojnice.

Policie důrazně upozorňuje, že v podobných situacích by lidé rozhodně neměli s nalezenými předměty manipulovat. „I sebemenší otřes může způsobit katastrofu. Podezřelé balíčky, zbraně, munice nebo i předměty s neznámým obsahem mohou být velmi nebezpečné i po tolika letech. Značná koroze může odhalit roznětky, které stále mohou být funkční,“ komentoval Robovský.

Lidé by tak měli označit místo nálezu a neprodleně se obrátit na linku 158. Zároveň by se nálezci měli vyvarovat tomu nález kamkoli přenášet.

Foto PČR

Štítky granát, nález, policie, Frýdlantsko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.