Počasí dnes19 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 23. května 2024  |  Svátek má Vladimír
Bez reklam

Ústavní soud odmítl stížnost ŘSD, trest za smrt řidiče cisterny platí

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bylo jako právnická osoba odsouzeno za smrt řidiče cisterny. Peněžitý trest činil milion korun. Na řidičův vůz spadl na Českolipsku strom, který byl podle znalců ve špatném stavu. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, usnesení zpřístupnili ve své databázi.

Okresní soud v České Lípě i liberecký krajský soud uznaly příspěvkovou organizaci státu vinnou z usmrcení z nedbalosti. ŘSD podle verdiktu zanedbalo údržbu, když neodstranilo stromy, které byly určené znalci k pokácení.

ŘSD opakovaně poukazovalo na to, že se u soudu nepodařilo zjistit konkrétního jednotlivce, který za pochybení nese odpovědnost. Proto prý nelze odsoudit ani právnickou osobu. S takovým výkladem ale nesouhlasil ani Nejvyšší soud, ani Ústavní soud.

O špatném stavu stromu věděl od roku 2013 přinejmenším vedoucí provozního úseku. „Žádná z osob zařazených pod tento provozní úsek s tím však nic neudělala, respektive nekonala, ač tuto povinnost měla," stálo v rozsudku Nejvyššího soudu.

V ústavní stížnosti poukazovalo ŘSD na princip presumpce neviny. Soudy podle ředitelství přijaly takovou "konstrukci trestní odpovědnosti", která nepřípustně rozšiřuje výklad trestních předpisů. Podle ústavních soudců se však s námitkami ŘSD už dříve vypořádaly obecné soudy, zvláště pak Nejvyšší soud. „Napadené usnesení Nejvyššího soudu lze z pohledu ústavněprávního označit za přesvědčivé a vypořádávající stěžovatelčinu argumentaci," stojí v usnesení.

Nehoda se stala v březnu 2017 na silnici I/9 u Jestřebí. Řidič cisterny Tatra 148 jel ve směru od Dubé. Po pádu topolu na kabinu vozu utrpěl mnohočetná a devastující poranění. Následně se neovladatelná cisterna bočně srazila s protijedoucím vozem, vyjela ze silnice a narazila do dalších stromů. Muž zemřel na místě.

Soudy potrestaly ŘSD peněžitým trestem milion korun a povinností na své náklady zveřejnit rozhodnutí o vině a trestu ve dvou celostátních denících. Zároveň by měla organizace státu vyplatit náhradu nemajetkové újmy pozůstalým řidiče a také uhradit majetkovou škodu na vozidle.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS LK

Štítky soud, řsd, trest, cisterna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ústavní soud odmítl stížnost ŘSD, trest za smrt řidiče cisterny platí  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.