St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Za Ještědem vyroste nová rozhledna ve tvaru šroubovice DNA

Michael Daněk2 minuty čtení24. 11. 2013, 19:30
Nová rozhledna má mít tvar šroubovice DNA. Foto: Osecna.info
Nová rozhledna má mít tvar šroubovice DNA. Foto: Osecna.info · Foto: Osecna.info

Šestadvacet metrů vysoká rozhledna s atypickým tvarem šroubovice DNA by měla už v příštím roce vyrůst v Osečné. Rozhlednu postaví na Jiránkové kopci u Jenišovského mlýna a stane se součástí zdejší turisticko – naučné stezky K Pramenům. Ve stejných místech rozhledna už v historii stávala.

„Chtěli jsme rozhlednu stavět již před několika lety, ale neměli jsme dostatek peněz. Teď už máme schválenou dvoumiliónovou dotaci včetně příspěvku švýcarských dárců a začínáme vybírat stavební firmu,“ uvedl starosta Osečné Jiří Hauzer.

Jak už bylo zmíněno, na stejném kopci rozhledna stávala.  Postavili ji pro vojenské účely v roce 1938, kdy byla součástí opevnění. A proč právě tento kopec? Na něm byl totiž takzvaný triangulační bod a dala se z něj kontrolovat oblast směrem k Hamru na Jezeře, Ralsku a Mimoni. Z druhé strany byla chráněná hřebenem Ještědu. Po válce se o dřevěnou věž nikdo nestaral, tak ji v 70. letech zbourali. Po několika desítkách let se tak dočká novodobého ztvárnění.

„Myšlenka návrhu vycházela především z prostředí, kde se bude objekt nacházet. Lokalita se nachází na kopci nad Prameny Ploučnice a Jenišovským rybníkem u města Osečná, ze kterého se naskýtá otevřená scenérie do všech stran,“ popsal svůj návrh tehdejší student architektury Vojtěch Geryk. Ten se svým projektem vyhrál soutěž v sedmičlenné konkurenci architektů.

Projekt rozhledny začalo město Osečná společně se švýcarskou oblastí St. Gallen realizovat počátkem roku 2005, kdy požádala Technickou univerzitu v Liberci, fakultu architektury o vyhlášení soutěže o nejlepší návrh stavby.

„Rozhledna má sedm pochozích pater, které jsou vždy vůči sobě pootočena o pětačtyřicet stupňů vždy po čtyřech metrech. Jedná se o dřevěnou konstrukci s vřetenovým schodištěm, vetknutým do podest. Dvě protilehlé boční stěny jsou zakryty dřevěným pobitím, které tak více umocňuje základní myšlenku projektu,“ charakterizuje svůj návrh Vojtěch Geryk.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětlujeSpolečnost

Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětluje

Bílí tygři byli dlouhá léta ikonou liberecké zoo. Do zahrady pod Ještědem přijeli v roce 1994, v roce 2018 ale vedení zoo oznámilo, že s jejich chovem končí. Tedy, že je nebude dále rozmnožovat, i když jedna tygřice je v zoo stále k vidění. Přestože od té doby uplynulo už 8 let, lidé se stále hojně ptají: Proč už nechcete bílé tygry chovat? A zoo vysvětluje.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook