St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Zvířata v ZOO oslavila Štědrý den. A Silvestr prosí bez petard a rachejtlí

Luboš Vrabec1 minuta čtení28. 12. 2017, 16:03
Plaměňáci v liberecké ZOO.
Plaměňáci v liberecké ZOO.

Období konce roku je důležité i pro obyvatele liberecké zoologické zahrady. Ale zatímco na Vánoce si užívají klidu a také dobrot, co jim nanosili návštěvníci, Silvestr je pro ně noční můrou a velkým stresem. Zahrada se proto připojuje k myšlence Silvestru bez petard a rachejtlí.

Zahrada byla letos opět otevřena i na Štědrý den. A bylo hodně plno, přišlo se podívat neuvěřitelných 7233 lidí. Ti nemuseli platit vstupné, které bylo dobrovolné, přesto se vybralo 130 tisíc korun a také spousta dobrot.

„V prostorách pokladen pro ně návštěvníci zanechali více než 400 kilogramů ovoce a zeleniny, ořechů a sušených plodů, za což jim mnohokrát děkujeme,“ řekla mluvčí zahrady Barbara Tesařová.

Nyní už se ale blíží Silvestr, což je pro zvířata naopak nejhorší den v roce. „Sami se každoročně na vlastní oči přesvědčujeme, jakou noční můrou a stresovou zátěží jsou pro zvířata v zoo, v centru ARCHA i pro volně žijící zvěř hlasité oslavy příchodu nového roku,“ popsala Tesařová.

Podle ní zábavní pyrotechnika pro mnohá zvířata znamená strach, úzkost a zděšení. Některá se mohou během silvestrovských oslav zaběhnout, zranit nebo dokonce zahynout.

„Příkladem může být jedinec orla mořského, který v minulých letech v důsledku stresu z petard narazil do pletiva voliéry a vážně se poranil,“ doplnila Tesařová, která za zahradu všem, kteří nepoužívají pyrotechniku, děkuje.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook