St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Město v Kateřinkách vybuduje dva vrty. Lidé si pro vodu budou chodit

ČTK2 minuty čtení23. 10. 2019, 9:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dlouhodobý nedostatek pitné vody pro Kateřinky chce liberecká radnice vyřešit vybudováním dvou vrtů s odběrnými stanicemi, náklady se odhadují na milion korun. Lidé by si vodu ze zásobníků čerpali ručně a odnášeli domů. Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) řekl, že vybudovat vodovod v této okrajové části města pro několik desítek domácností není možné. „Protože tam je zástavba velmi roztroušená, je tam skála, velké převýšení," dodal.

Město má vytipované dvě lokality, kde by mohly být dostatečně bohaté zdroje pitné vody. „Měření nám potvrdilo, že na těchto dvou místech by přítomnost vody měla být natolik velká, že bychom tam tyto dislokované stanice mohli umístit," uvedl Šolc. Podle něj jsou ale výsledky měření zatím pouze orientační, potvrdit je ještě musí hydrogeologický posudek. Pokud se předpoklad naplní, město zažádá o dotaci Státní fond životního prostředí. Vybudování jedné stanice si vyžádá asi půl milionu korun. „Pokud se to povede, tak by v roce 2020 občané Kateřinek měli mít možnost si kdykoliv dojít pro pitnou vodu, která bude mít garantovanou kvalitu a bude v neomezeném množství," řekl náměstek.

Nedostatek vody v Kateřinkách trápí obyvatele delší dobu, vody ve studních jim ubývá. „Domácností, které s tím mají skutečně neřešitelný problém, protože jim vysychají studny a nemají, kde vodu vzít, je přibližně 30," uvedl Šolc. Předpokládá ale, že možnost načerpat vodu ze zásobníků využije více domácností. „Abychom zamezili plýtvání, zavedeme elektronickou registraci. Abychom věděli, kdo si kolik vzal. Ale to množství pro běžnou potřebu nebudeme nijak omezovat," dodal náměstek.

V krajském městě jsou problémy s dostatkem vody i v oblasti nad Kateřinkami, v části Ruprechtic kolem Horské ulice. Kapacita vodovodní sítě tam je nedostatečná. „Stávající přečerpávací stanice je na hranici životnosti, protože se na ni připojilo tolik domácností, že to nestačí. Takže jediným možným řešením, které se slibuje už 20 let, je nový vodojem pro celou oblast," řekla již dříve Zuzana Tachovská, která bydlí v ulici U Slunečních lázní. Podle Šolce by nový vodojem chtěli postavit příští rok. Náklady radnice odhaduje na 40 milionů korun, část chce město zaplatit z evropské dotace, o kterou bude žádat.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Kamion vyklopil bagr i ocelové nosníky. Nehoda uzavřela silnici 35 v Hrubé SkáleKrimi

Kamion vyklopil bagr i ocelové nosníky. Nehoda uzavřela silnici 35 v Hrubé Skále

Na silnici 35 v obci Hrubá Skála došlo ve středu nad ránem k dopravní nehodě. Projíždějícímu kamionu spadl náklad – převážel bagr a také ocelové nosníky.

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCOPolitika

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCO

Liberecký kraj pokračuje v přípravách na nominaci Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Radní projednali materiál, který zahajuje další etapu nominačního procesu a stanovuje konkrétní kroky vedoucí k podání žádosti o předběžné posouzení Ministerstvu kultury ČR.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.