Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Inspekce varuje před prodejci doplňků stravy, kteří se snaží vydělat na koronaviru

DDenisaAlbaniova1 minuta čtení21. 3. 2020, 18:32
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: pixabay.com, szpi.gov.cz

Současná situace vyvolává v lidech nejistotu, obavy a také snahu zajistit si co největší imunitu a zdraví. Na tom se ale snaží vydělat někteří podvodníci.

Dva takové objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „K propagaci doplňků stravy využívají prodejci zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení v souvislosti s onemocněním COVID-19,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jednalo se například o potraviny Joalis Imun a Joalis Gripin nabízení na e-shopu: www.joalis.cz. Zde prodejce uváděl, že se jedná o výrobky pomáhající tělo chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně tolik skloňovaného koronaviru a údajně také důležité pro zvládnutí infekce. „Tím provozovatel porušil nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, informoval Kopřiva.

Další podobná nabídka se objevila v podobě letáků. Za těmi stál Filip Vítů, který například v pražském metru nebo do schránek distribuoval na tři tisíce těchto letáčků s nepovolenými informacemi. Konkrétně se jednalo o informaci „Prevence koronaviru“. „Doplňkům stravy nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, řekl mluvčí. Ty se totiž týkají pouze léčiv. Kontrolovaným osobám nyní hrozí pokuta.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Liberecký flašinetář je zpět. Podívejte se na fotky z prvního dne festivaluKultura

Foto: Liberecký flašinetář je zpět. Podívejte se na fotky z prvního dne festivalu

Na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci odstartoval včera populární mezinárodní festival Liberecký flašinetář, který letos píše již svou 17. kapitolu. Do centra města zamířili muzikanti v dobových kostýmech z Česka, ale i mnoha dalších evropských zemí, aby rozezněli historické i moderní mechanické stroje. Pro všechny návštěvníky je celý festival přístupný zdarma a pokračovat bude i dnes. Podívejte se na fotogalerii z prvního dne.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook