St 12. 8. 2026Klára
Společnost

TIP NA VÝLET: Vrchol, který pomáhal chránit kraj, to je Strážník

DDenisaAlbaniova1 minuta čtení23. 5. 2020, 15:03
Strážník
Strážník · Foto: Liberecký kraj

Nedaleko Rokytnice nad Jizerou najdete vrch Strážník. Ten nabízí nejen krásné výhledy ale i zajímavou historii.

Jak název napovídá, tento vrchol v historii opravdu sloužil jako strážný vrch. „Pokud hrozilo nebezpečí, zapálila se na kopci vatra, která varovala před vpádem nepřítele,“ komentoval mluvčí kraje Jan Mikulička. Informace se postupně předávala dál skrze další vatry, třeba na Kozákově.

Dnes sice nahoře nenajdete připravenou dřevěnou vatru, ale pořád se můžete pokochat překrásnými výhledy. „Strážník nepatří mezi notoricky známá místa, ale nabízí neméně krásné výhledy,“ uvedla radní Květa Vinklátová. Pokud vystoupáte na vrchol ve výšce 778, můžete si užít příjemnou chvilku a odpočinout si na lavičkách.

Nechybí zde ani tabule, která vám pomůže zorientovat se v okolí. To vám nabídne výhledy nejen na Rokytnici ale třeba i na Kotel. A kudy že se na Strážník dostanete? Nejkratší cesta vede z rokytnického náměstí po žluté.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Ilustrační fotoSpolečnost

Sucho komplikuje život i vodákům, v kraji jsou oblíbené úseky řek zatím splavné

Dlouhotrvající sucho znamená velké komplikace i pro vodáky, sjízdných úseků na českých řekách je v těchto dnech jen málo. Tradičně dost vody má horní Vltava z Vyššího Brodu pod lipenskou přehradu, na ostatních řekách je situace horší, uvedl hydrolog Martin Pecha z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). S opatrností je sjízdná dolní Jizera a Berounka, dolní úseky Ohře, Orlice a Opavy, některé části Ploučnice nebo Dyje pod Vranovskou přehradou a Novými Mlýny. Stále splavný je pro vodáky také dolní úsek Labe z Ústí nad Labem do Německa.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook