Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Sídlo horské na Béďově se nepodařilo dokončit, záchranáři budou v provizorních podmínkách

ČTK2 minuty čtení24. 11. 2020, 16:32
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Horská služba Jizerské hory

Během letošní zimy budou horští záchranáři na Bedřichově působit v provizorních podmínkách. Rekonstrukce hlavního sídla bude dokončena až na jaře.

Rekonstrukce za bezmála 13 milionů korun bez daně měla být původně hotova do začátku zimy. Za zpožděním jsou podle náčelníka horské služby Reného Mašína dva důvody. „Musely se dělat zásahy do nosných konstrukcí, což se nepředpokládalo," uvedl první. A postup oprav podle něj také zpomalila koronavirová pandemie, kdy na stavbě nepracovalo tolik lidí, kolik by bylo potřeba. Budova v Bedřichově z roku 1974 naposledy opravovali skoro před čtvrtstoletím. Výměnu potřebovaly hlavně dosluhující rozvody elektřiny, rekonstrukci topení i odpad. Po skončení prací bude i zateplená střecha a změní se systém vytápění. Dosud se používaly zastaralé elektrické kotle, které nahradí modernější tepelná čerpadla.

V nadcházející zimě budou horští záchranáři rozdělení v Bedřichově do dvou míst. Jedna provizorní služebna bude u lyžařského vleku a druhá na stadionu. Jde o hlavní nástupní místo pro běžkaře, kteří vyrážejí na lyžařskou magistrálu v Jizerských horách. Na činnost horské služby rozdělení do dvou míst podle Mašína nebude mít žádný zásadní vliv. Řeší se ale ještě, kde bude možné zraněné lyžaře předávat záchranářům. „Aby to nebylo někde na parkovišti, ale v nějakém prostoru, kde bude zaručeno soukromí," dodal Mašín. V minulých letech si zraněné přebírala záchranná služba právě v bedřichovském sídle horské služby.

Za zimu má horská služba v Jizerských horách obvykle 800 až 900 zásahů, uplynulá byla atypická se zhruba 600 zásahy. Běžkařům v zimě moc nepřálo počasí, navíc sezonu předčasně ukončily opatření proti šíření koronaviru.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook