St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Nové koupaliště budou mít letos Chrastava a Košťálov, v Mimoni projekt chystají

ČTK3 minuty čtení29. 5. 2022, 6:33
Nové koupaliště v Chratavě.
Nové koupaliště v Chratavě. · Foto: Město Chratava

Modernizované venkovní koupaliště za desítky milionů korun budou mít letos Chrastava a Košťálov. Na Lesním koupališti v Liberci začala výstavba nového zázemí a Mimoň rekonstrukci vodní nádrže připravuje.

V Chrastavě by měla radnice koupaliště otevřít za dva týdny, rekonstrukce stála zhruba 27 milionů korun. Město k modernizaci přistoupilo hlavně kvůli problémům s kolísavou kvalitou vody z Vítkovského potoka, který koupaliště napájel. „Přírodní koupaliště se zmenšilo zhruba na polovinu, což povede k tomu, že voda z Vítkovského potoka, který ho napájí, se bude moci lépe měnit," uvedl již dříve starosta města Michael Canov. V uvolněném prostoru původního koupaliště je nová nádrž o rozměrech 20 krát osm metrů s hloubkou 130 centimetrů, která bude napájena pitnou vodou a případně z vrtu. Bude mít nerezovou vanu a hned vedle bude brouzdaliště s vodními prvky pro malé děti.

V Košťálově u Lomnice nad Popelkou skončí rekonstrukce koupaliště v areálu autokempu za více než 42 milionů až v létě, má asi dvouměsíční zpoždění. „Zkušební provoz bude až v srpnu, měl být v červnu," řekl starosta obce Milan Havlík. Důvodem je podle něj komplikovaní situace na stavebním trhu s nedostatkem pracovníků i materiálů. Modernizace koupaliště začala loni po letní sezoně. Podle starosty už byla nutná. „Dno protékalo a nepomáhaly lokální výspravy," uvedl jeden z hlavním důvodů. Druhým byla kvalita přítoku, i když podle rozborů byla voda nezávadná. „Pohledově ale byla voda nepřijatelná. Nevíme, čím to bylo, ale byla taková zahnědlá a lidé se v tom nechtěli koupat," řekl starosta. Nově bude koupaliště napájeno z jednoho menšího vodního zdroje a obecního vodovodu a přibude technologie na čištění vody. Nová je i betonová vana vsazená do původní. Navenek bude nádrž vypadat jinak, bude mít oblý tvar. „Nebude to v půdorysu obdélník, ale taková trochu fazolka. A v té užší části to bude překlenuto můstkem," řekl Havlík. Můstek bude opticky oddělovat dětskou část od plavací, kde bude hloubka od 1,6 do 2,1 metru.

V Liberci na městském Lesním koupališti letos první etapou zhruba za 1,5 milionu začíná výstavba nového zázemí. Provozovatel bude dělat základovou kamennou desku a město mu přidá přes 730 tisíc korun na vybudování čističky odpadních vod. Na základně by v budoucnu měly být sauna, převlékárny, sprchy, toalety, i bufet, vše pod zastřešenou ocelovou konstrukci.

Koupaliště se podle původních plánů mělo nyní rekonstruovat i v Mimoni, tam ale radnice projekt stále připravuje. Starosta Petr Král řekl, že připravují podmínky pro vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby. „Chtěli bychom soutěžit ještě letos a uvidíme, co z ní vzejde," uvedl starosta. Zda k rekonstrukci koupaliště město skutečně přistoupí, bude podle něj záležet na cenách, jaké firmy nabídnou. Loni náklady odhadoval na zhruba 50 milionů bez daně.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook