Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Ukrajinci musí v Česku zaregistrovat svá auta. Jde o desítky tisíc vozidel, hlásí úřady

Michael Daněk2 minuty čtení6. 10. 2023, 19:45
Ukrajinci musí v Česku zaregistrovat svá auta. Jde o desítky tisíc vozidel, hlásí úřady
Ukrajinci musí v Česku zaregistrovat svá auta. Jde o desítky tisíc vozidel, hlásí úřady · Foto: Pixabay.com

Desetitisíce automobilů s ukrajinskými registračními značkami jezdící po tuzemských silnicích musí do konce roku jejich majitelé zaregistrovat v Česku. Soupis ukrajinských vozidel stát zavádí zejména proto, aby bylo v případě přestupku možné zjistit provozovatele auta. Podle informací Drbny se registrace, která odstartovala v říjnu, týká až 40 tisíc vozidel.

Lehčí vymáhání pokut za přestupky

„Důvodem je, aby obce mohly administrovat své přestupky, typicky rychlost měřenou radary. V dnešní době, jelikož Ukrajina není členem EU a zároveň se nachází ve válečném stavu, není jak zjistit provozovatele vozidla ukrajinských vozidel, které se nacházejí na území Česka. I toto je důvodem pro vznik registru těchto vozidel. V případě, že je ukrajinské vozidlo zastaveno policejní hlídkou, je zjištěný řidič vozidla a přestupek se řeší klasickou cestou,“ popsal redakci Drbny mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

To se týká i odložených přestupků. „U nich lze stále do jednoho roka od spáchání zahájit přestupkové řízení, tedy i zpětně. Odložení věci není překážkou pro přestupkové řízení. To je až případné uplynutí promlčecí lhůty, která v základu činí jeden rok,“ doplňuje Jemelka.

Desítky tisíc vozidel

Registrace ukrajinských vozidel se podle dostupných čísel týká téměř čtyřiceti tisíc aut. „Minimální odhad vozidel s ukrajinskou registrační značkou se blíží 40 tisícům,“ potvrdil redakci Drbny mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík.

Celá registrace je zdarma a lze ji provádět na úřadech obcí s rozšířenou působností v místech, kde je k dispozici registr vozidel. „Registrace bude následně povinná od 1. ledna 2024. Těm, kteří si své vozidlo do 1. ledna nezaregistrují, bude hrozit pokuta až 30 tisíc korun,“ doplnil Pavlík. K registraci vozidla je podle něho potřeba předložit doklad totožnosti, osvědčení o registraci vozidla nebo technický průkaz a vyplněný formulář o provozovateli.

Ministr: Celý registr i zapsání do něj je velmi jednoduché

„Celý registr i zapsání do něj je velmi jednoduché. Nevytvořili jsme žádný velký byrokratický moloch, ale malý a efektivní systém, který nebude představovat velkou zátěž ani pro stát, ale ani pro ty, kteří mají povinnost se do něj registrovat,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Policie upozornila, že registrační povinnost v tuzemsku má drobné výjimky. „Je třeba upozornit, že tato povinnost se nevztahuje na vozidla provozující mezinárodní dopravu,“ vypíchla mluvčí policie Hana Rubášová.

Povinnost bude platit i pro nově příchozí z Ukrajiny. „Kdo provozuje motorové vozidlo s ukrajinskou registrační značkou na území Česka, musí být zapsán v evidenci ukrajinských vozidel nejpozději do sedmi dnů od obdržení dočasné ochrany nebo víza s účelem strpění,“ uzavřela Rubášová.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vySpolečnost

Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vy

Digitalizace české veřejné správy překročí další milník - vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Potřebuje totiž ověřit připravenost aplikace eDoklady před podzimními volbami. K tomu, aby zátěžový test funkčnosti aplikace proběhl co nejlépe, je potřeba několik desítek tisíc lidí, kteří si naráz aplikaci otevřou. Pomůžete Ministerstvu vnitra a Digitální informační agentuře (DIA)? Zapojení je dobrovolné a zabere jen několik okamžiků.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook