St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Univerzita smutní. Zemřel spoluzakladatel fakulty architektury Stanislav Zippe

Luboš Vrabec1 minuta čtení19. 1. 2024, 18:55
Univerzita smutní. Zemřel spoluzakladatel fakulty architektury Stanislav Zippe
Univerzita smutní. Zemřel spoluzakladatel fakulty architektury Stanislav Zippe · Foto: TUL

Ve věku 80 let zemřel malíř, výtvarník a sochař Stanislav Zippe. Jeden z předních představitelů kinetického umění v devadesátých letech spoluzakládal fakultu architektury na liberecké univerzitě. Zippe zemřel 12. ledna v Praze. O jeho úmrtí informovala univerzita na webu.

Zippe byl výraznou a nekompromisní osobností českého výtvarného umění. Tento tvůrce kinetických plastik a světelných prostorových instalací se také v roce 1994 stal spolu s Jiřím Suchomelem a Karlem Hubáčkem jedním ze zakladatelů Fakulty architektury Technické univerzity Liberec.

Na Technické univerzitě působil nejdříve jako vedoucí Katedry výtvarných umění na Fakultě architektury a poté jako proděkan pro studijní záležitosti na nově vzniklé Fakultě umění a architektury TUL (FUA). Roku 2002 inicioval založení nového oboru Vizuální komunikace – digitální média.

Bořek Šípek, Stanislav Zippe a Jiří Suchomel.

„Svými názory silně ovlivnil řadu absolventů a jeho určitý až radikální způsob uvažování o umělecké tvorbě by měl být neustálou inspirací nejen pro současné studenty, ale i pro aktivní umělce,“ uvedl kolektiv FUA na webu univerzity.

V tvorbě se zabýval vytvářením světelně kinetických plastik a světelných prostorových instalací. Působil také ve skupině Syntéza, kde se podílel na scénografii divadelních představení. Zabýval se také malbou.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook