Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Česká Lípa zahájí letos obnovu Škroupova náměstí, náklady odhaduje na 70 milionů

ČTK2 minuty čtení5. 2. 2025, 6:13
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Město Česká Lípa

Česká Lípa letos zahájí dlouho připravovanou rekonstrukci Škroupova náměstí v centru města, náklady odhadují projektanti na 70 milionů korun. Prvním projektem bude oprava schodů, které náměstí spojují s ulicí Jindřicha z Lipé. Už na jaře by také měly Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zahájit práce na rekonstrukci splaškové a dešťové kanalizace v ulici Prokopa Holého, které s projektem také souvisejí, řekl místostarosta Martin Brož (ANO).

Rekonstrukce se podle Brože dotkne farmářských trhů, kam byli místní zvyklí každý čtvrtek chodit. „Chceme ty trhy zachovat, ale přesunou se na náměstí Eduarda Beneše," doplnil. Trhy se přesunou do prostoru mezi obchodními domy Banco a ANDY. „Po dokončení rekonstrukce chceme, aby se ty trhy vrátily na Škroupovo náměstí, kde vznikne klidová zóna, bude tam velký prostor pro ty trhy a ubude parkovacích míst," dodal místostarosta. Rekonstrukce náměstí a přilehlé ulice Prokopa Holého by podle něj měly být hotová v roce 2027.

O rekonstrukci Škroupova náměstí se v České Lípě diskutuje přes deset let, v roce 2019 radnice na projekt vyhlásila architektonickou soutěž, dostala 14 návrhů. Zvítězil návrh brněnského studia M2AU. Po rekonstrukci by Škroupovo náměstí mělo být klidovou zónou s množstvím zeleně, stínu, laviček, ale zároveň s dostatečně velkým prostorem pro pořádání menších kulturních akcí a trhů nejrůznějšího druhu. Míst k parkování bude výrazně méně. „Dnes je tam asi 60 míst, mělo by jich tam zbýt do deseti," dodal Brož.

„Škroupovo náměstí je archeologicky nesmírně cennou lokalitou, je pro nás důležité, aby zde vzniklo něco, co bude architektonicky zajímavé, ale zároveň bude ctít toto zvláštní místo a okolní zástavbu v městské památkové zóně," uvedla starostka Jitka Volfová (ANO). Na náměstí v minulosti stával i kostel, který ale vzal zasvé při dvou velkých požárech města na přelomu 18. a 19. století, jeho půdorys bude připomenut v dlažbě náměstí. Prostor Škroupova náměstí oživí kromě stromů také vodní prvek.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook