St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Liberecký kraj investuje 74 milionů do posílení kybernetické bezpečnosti

ČTK2 minuty čtení15. 3. 2025, 15:00
Liberecký kraj investuje 74 milionů do posílení kybernetické bezpečnosti
Liberecký kraj investuje 74 milionů do posílení kybernetické bezpečnosti · Foto: Foto pixabay.com

Liberecký kraj investuje více než 74 milionů korun do posílení kybernetické bezpečnosti úřadu. Ke sledování provozu sítě a analýzám událostí plánuje využít i umělou inteligenci (AI).

„Kybernetickým útokům čelí úřad prakticky denně," řekl ČTK vedoucí odboru informatiky krajského úřadu Pavel Tvrzník. Zakázku na posílení kybernetické bezpečnosti kraj rozdělil do tří částí, náklady by měla z velké části zaplatit dotace z Národního plánu obnovy.

„Za poslední rok jsme zažili dva poměrně intenzivní útoky, ale nebyli jsme jediní. Bylo to někdy před Vánoci, kdy byly útoky na veřejnou správu, postižena byla většina krajů. Ustáli jsme to, jen vypadly nějaké funkcionality. Většinou se útok projeví tak, že třeba spadne web, nedostanete se k nějakým službám, třeba dotační web by mohl třeba spadnout, protože vstupní brány jsou zahlcené, ale jinak to byly spíš jen chvilkové výpadky," doplnil Tvrzník.

Cílem projektu je podle Tvrzníka rozšíření a vylepšení systémů, které dnes krajský úřad používá. „První část posiluje stávající systémy, to znamená vnitřní infrastrukturu, která bude vybavena novými aktivními prvky, zavedeme šifrování už i vnitřní komunikace," řekl. Druhá část je zaměřena na podporu. „Vylepšíme přístupové procesy i softwary, které ty přístupy hlídají," dodal vedoucí odboru informatiky. Klíčová je ale podle něj třetí část zakázky zaměřená na kompletní monitoring provozu sítě.

„My dnes síť monitorujeme, data ukládáme a jsme schopni nějakým způsobem provádět analýzy toho, co se tam dělo a děje. Teď to hodně povýšíme, budou tam prvky umělé inteligence, které budou vyhodnocovat, jestli to, co se tam děje, je normální, jestli je to přirozené. Samozřejmě k tomu budeme mít pronajato i dohledové centrum. Jakoukoliv anomálii, která v tom systému může vzniknout, potenciální útok, budeme už schopni víc predikovat než v současné době," poznamenal Tvrzník.

Součástí zakázky je nejen dodávka a implementace technologií pro zvýšení kybernetické bezpečnosti informačních systémů a komunikačních systémů krajského úřadu, ale také nezbytné služby a školení a zajištění provozu na dobu minimálně 60 měsíců. Podle vedoucího krajského odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Michaela Otty je letos v rozpočtu na projekt 53,5 milionu korun. „Investičně by měl být dokončen do konce letošního roku a následně v dalším pololetí by mělo probíhat testování, odstraňování případných vad a testy," dodal Otta.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Jedna z nejhezčích libereckých vyhlídek se po letech opět otevřela veřejnostiSpolečnost

Jedna z nejhezčích libereckých vyhlídek se po letech opět otevřela veřejnosti

Po dlouhé době se veřejnosti znovu otevřela vyhlídková věž kulturního centra v Lidových sadech v Liberci. Těm, kteří vystoupají po 155 schodech až na vyhlídku, se naskytne výhled na Liberec, Ještěd a Jizerské hory. Vyhlídková věž je otevřena denně od 9 do 16 hodin a plné vstupné je 30 korun.

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCOPolitika

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCO

Liberecký kraj pokračuje v přípravách na nominaci Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Radní projednali materiál, který zahajuje další etapu nominačního procesu a stanovuje konkrétní kroky vedoucí k podání žádosti o předběžné posouzení Ministerstvu kultury ČR.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook