St 2. 9. 2026Adéla
Společnost

Liberecká výšina se v dražbě prodala za 17 milionů korun

ČTK1 minuta čtení15. 3. 2016, 12:21
Liberecká výšina
Liberecká výšina · Foto: Dominik Svoboda

Rozhledna a restaurace Liberecká výšina se dnes v elektronické dražbě prodala za 17 milionů korun. Vyvolávací cena byla 11,3 milionu Kč. Do dražby se zapojilo pět zájemců, uvedla Jarmila Matysová za společnost Prokonzulta, která dražbu zajišťovala. Na zaplacení má nový majitel 90 dnů.

Podnik připomínající středověký hrad se nuceně prodává kvůli krachu současného vlastníka, kterým je Družstvo PLP Invest. Výsledek dražby nechtěl insolvenční správce Pavel Körner komentovat. "Do úplného vypořádání transakce nebudu médiím sdělovat žádné informace," uvedl.

V elektronické dražbě se prodával areál o rozloze téměř 5000 metrů čtverečních. Dominantou stavby, kterou nechal v lesích nad Lidovými sady v roce 1901 postavit jako výletní hostinec s věží textilní továrník Heinrich Liebieg, je 25 metrů vysoká věž. Při stavbě výšiny na počátku 20. století byly použity i původní materiály ze zbouraných středověkých domů v Norimberku. Projektant tím dosáhl dojmu starobylosti. Iluzi hradu dotvářel příkop překlenutý mostem.

Necitlivá rekonstrukce v 60. letech minulého století objekt výrazně poznamenala, nákladná obnova v minulých letech jí ale vrátila historický ráz. Družstvo PLP Invest dalo zpevnit a osvětlit věž, obnovit restauraci, sklepy, umělý vodní příkop i most. Přibylo wellness a malý hotel. Po patnáctileté přestávce se památka návštěvníkům znovu otevřela před třemi lety. Rekonstrukce stála 63 milionů korun, téměř 38 milionů měl investor přislíbeno z evropských fondů. Dostal ale jen něco přes 29 milionů kvůli chybám v projektu i jeho realizaci. Chybějící peníze dostaly údajně vlastníky do finančních problémů, které vyvrcholily exekucí a 12. března 2015 zahájením insolvenčního řízení.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Silnice I/10 u Turnova je po havárii cisterny s hořlavinou znovu průjezdnáKrimi

Silnice I/10 u Turnova je po havárii cisterny s hořlavinou znovu průjezdná

Silnice I/10 u Turnova je po úterní havárii cisterny s vysoce hořlavou látkou od 03:40 opět průjezdná, informovala krajská policejní mluvčí Klára Jeníčková. Hlavní tah od křižovatky se silnicí I/35 směrem na Železný Brod byl zavřený přes 14 hodin. Kvůli havárii cisterny, která podle hasičů převážela bionaftu, museli v úterý odpoledne evakuovat pracovníky blízké firmy Agba. Zraněn při nehodě nikdo nebyl.

OC Plaza v Liberci láká na tři novinky i výhodné podzimní nákupySpolečnost

OC Plaza v Liberci láká na tři novinky i výhodné podzimní nákupy

Liberecká Plaza má o čem mluvit. Během léta tu přibyla pobočka Komerční banky, obchod Tchibo i prodejna BubbleOne. Centrum tak dál rozšiřuje svoji nabídku a přidává další důvody, proč zajít právě sem. A kdo chce v září výhodně nakoupit výbavu do školy a zásoby na podzim, přijde si zde na své.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook