Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Desítky dětí se při školním výletě nakazily salmonelózou. Zdravotní problémy jim měl způsobit oběd

Michael Daněk1 minuta čtení18. 5. 2016, 17:04
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Dominik Svoboda

Hromadnou nákazu dětí ze dvou školek vyšetřují liberečtí a středočeští hygienici. Podle televize Nova, která na případ upozornila jako první, se nemocí nakazilo více než 40 dětí a 6 dospělých. Zdravotní problémy u nich nastaly po návratu ze školního výletu na farmě v Soběhrdech na Benešovsku. Majitel farmy se už omluvil a firmě, která nákazu zavinila, vypoví smlouvu.

Podle provozovatele farmy se návštěvníci nejspíš nakazili konzumací kuřecích řízků s bramborovou kaší. Jídlo měl na objednávku připravovat majitel pronajatého stánku s občerstvením. Podle nakažených návštěvníků byla kaše kyselá a takřka nepoživatelná, přesto ji několik lidí snědlo.

 „V současné době prozatím nemáme k dispozici laboratorní výsledky hygienické stanice, které by tento zdroj potvrdily a na základě kterých budeme schopni identifikovat přenos této bakterie,“ píše na facebookovém profilu farmy majitel, podle kterého pochybila třetí strana, tedy provozovatel stánku. „Tato situace nás velmi mrzí, bohužel nemáme možnosti jak zdroj tohoto přenosu předem identifikovat. Ve spolupráci s hygienickou stanicí učiníme vše potřebné, aby byl zdroj původu této bakterie přesně identifikován,“ dodal.

Podle informací televize Nova se salmonelózou nakazily děti ze školky ve Stráži nad Nisou a jedné ze školek ve Středočeském kraji. Minimálně dvě děti musely být hospitalizovány.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vySpolečnost

Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vy

Digitalizace české veřejné správy překročí další milník - vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Potřebuje totiž ověřit připravenost aplikace eDoklady před podzimními volbami. K tomu, aby zátěžový test funkčnosti aplikace proběhl co nejlépe, je potřeba několik desítek tisíc lidí, kteří si naráz aplikaci otevřou. Pomůžete Ministerstvu vnitra a Digitální informační agentuře (DIA)? Zapojení je dobrovolné a zabere jen několik okamžiků.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook