V 11 sportech a 29 disciplínách budou na Hrách zimní olympiády dětí a mládeže 2025 soutěžit od neděle 26. do čtvrtka 30. ledna mladí sportovci Libereckého kraje. Celkem jich Liberecký kraj vyšle na hry, které se letos konají v Moravskoslezském kraji, 79. Spolu s nimi pak 29 trenérů. Ve středu kraj představil sportovní soupravy, které budou sportovci na hrách oblékat.
„Výpravu Libereckého kraje oblékla firma Trimm Sport s.r.o. Výrobu nástupního oblečení, kdy je set složen z bundy, kalhot, mikiny a čepice, zajistil Liberecký kraj přímým zadáním. Cena nástupního oblečení činila 693.693 korun včetně DPH,“ říká radní pro resort školství a sportu Jitka Skalická (Starostové pro Liberecký kraj).
„Liberecký kraj vyšle na zimní olympiádu dětí a mládeže do Moravskoslezského kraje 79 sportovců a 29 trenérů. Mladým sportovcům přeji co nejvíce úspěchů, a zejména, aby si hry užili. Liberecký kraj je Mekkou zimních sportů, ve kterých se nám na olympiádách daří. Budu držet všem sportovcům palce,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Mladí sportovci z Libereckého kraje budou zápolit v 11 sportech a 27 disciplínách. „Jedná se o akrobatické lyžování, krasobruslení, alpské disciplíny, snowboarding, běžecké lyžování, sportovní lezení, běžecké lyžování zrakově postižených, šachy, biatlon, taneční sport a lední hokej,“ vypočítává mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
Právě reprezentantem kraje v ledním hokeji je i jeden z modelů, který ve středu nové sportovní soupravy v prostorách Libereckého kraje předváděl. Adam Rozsíval hraje hokej za Bílé Tygry Liberec v katerogii U15 a převážnou část hokejové části výpravy tvoří jeho spoluhráči. „Pro nás je ta týmovost, že se známe a jsme sehraní, obrovskou výhodou. Vlastně téměř všichni hokejoví reprezentanti Libereckého kraje na zimní olympiádě dětí a mládeže jsou z našeho týmu, výjimkou jsou dva hokejisté, jeden z Lomnice nad Popelkou a druhý z Jablonce nad Nisou. I s těmi jsme už ale hráli na třech nebo čtyřech turnajích VTM neboli Výchově talentované mládeže,“ říká Adam Rozsíval, který doufá v co nejlepší výsledek týmu Libereckého kraje.
Vlajkonoškou výpravy Libereckého kraje bude rodačka z Liberce Petra Hynčicová – olympionička z Pchjongčchangu a Pekingu, vítězka zimní univerziády 2019 v Krasnojarsku ve sprintu volnou technikou.
„Nově je mezi sporty zařazena umělecká soutěž. Organizátoři tak navazují na prastarou tradici podpoření olympijské myšlenky,“ vysvětlila Skalická s tím, že soutěž byla vyhlášena nejdříve v krajských kolech. Odborná porota složená z předních výtvarníků regionu poté vybrala práce Anny Palečkové a Mii Gabryšové, které budou soutěžit o nejcennější kovy za Liberecký kraj.
V Plánu rozvoje sportu v Libereckém kraji je na olympiádu dětí a mládeže vyčleněno 2 a půl milionu korun. „Jedná se o peníze na úhradu účastnického poplatku, oblečení a dopravu sportovců, jejich stravování a ubytování. Dále na materiál, sportovní přípravu, odměny trenérům, vlajkonošům a medailistům. Pokud nevyčerpáme celou částku, budeme chtít část nákladů použít i na letní verzi her, a to v roce 2026 v Praze,“ dodává Skalická.
Hry XI. zimní olympiády dětí a mládeže pořádá Moravskoslezský kraj společně s Českým olympijským výborem. Olympiáda dětí a mládeže bude zahájena v neděli 26. ledna ve Werk aréně v Třinci. O den později začnou sportovní klání ve městech Frýdek-Místek, Třinec, Český Těšín, Ostrava a Bílá.
Více informací o programu, výsledcích a dění olympiády bude postupně uveřejňováno na: https://www.olympijskytym.cz/odm.
Hry zimní olympiády dětí a mládeže se konají od roku 2004. S výjimkou roku 2023, kdy Liberecký kraj skončil v celkovém pořadí třetí, si za tu dobu vždy připsal mezi kraji prvenství.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.