Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 27. února 2025, 17:45
Letos si Skiareál Paseky nad Jizerou připomíná půlstoletí od svého vzniku. Co začalo jako sen několika místních srdcařů, je dnes jedním z moderních rodinných zimních středisek na pomezí Jizerek a Krkonoš.
Zavzpomínejte společně s námi na historii lyžování v jedné z jejích krkonošských kolébek. Vrátíme se ke kořenům lyžařské historie a příběhům místních rodáků, vlekařů i kronikářů v jedné z nejmalebnějších částí Krkonoš. Povídat si budeme s místní lyžařkou Petrou Lubíkovou.
Letos slaví Skiareál Paseky padesát let od svého vzniku. Jaké byly vlastně začátky lyžování v Pasekách? Lze vůbec říci, kdy lyžování začalo?
Museli bychom se vrátit až někdy do roku 1893 k průkopníkovi a propagátorovi lyžování pro radost a sportovní vyžití Oskaru Vorwergovi (hejtman Herischdorfu, polská strana Krkonoš). Uspořádal v sousední obci besedu i s kurzem lyžování pro místní obyvatele z přilehlých obcí, snad dokonce na paseckých stráních uspořádal jeden z prvních sjezdařských závodů v Krkonoších.
Skiareál v číslech
Lyže se zpočátku využívaly hlavně jako způsob přepravy v zimě. Pasečtí jezdili na dřevěných lyžích jak za prací, tak do školy. Domů pak na nich šlapali nebo je nesli na zádech.
Z vyprávění pamětníků (Anna Nesvadbová): „No, přes zejmu sem chodila do práce, jezdili sme na lyžích do papírny.… Ale než se brouchat takhle sněhem, to ste na těch lyžích přefrnkla. A to jednou taky, já nevim, co je to napadlo, namazali mně lyže voskem. No já jela jak blesk. To bylo šilený, to vám řeknu. Ale já nemohla nahoru vylízt! Smekalo se to a smekalo. A dyž sem sundala lyže, byla sem do pul těla ve sněhu. … No, samozřejmě, děti, prej: “My chtěli, aby ti to jelo!” Zdroj: Co my toho prožili, Jarmila Bachmannová, 2012
Z kroniky Aloise Buluška (sepsáno někdy mezi lety 1936-1957): „Nejkrásnější zimní sport je lyžování. Děti na horách začínají lyžovat v útlém mládí. Sotva se naučí chodit, v zimě zkoušejí už na lyžích. A tak čtyřletý lyžař není tu žádnou vzácností. Než jde dítě do školy, umí většinou dobře lyžovat. – Dnes se lyže vyrábějí sériově, tovární výrobou. Nejsou drahé a může je mít každý. … Naše děti většinou sjíždějí horské stráně, skáčí na malých lyžařských můstcích, které si napřed postaví ze sněhu.”
Je to tedy padesát let co se u vás pustil první vlek?
Ne tak docela. U pár chalup i těch podnikových si šikovní nadšenci stavěli svépomocí malé vleky, lyžaři měli kolem pasu pás s háčkem, kterým se k tomu vleku připínali nebo se také používal naviják k roztahování větroňů. To všechno bylo o vynalézavosti a šikovnosti lidí. Ve zlomovém roce 1974 se pak spustila první klasická dvoumístná kotva pro veřejnost. To byl začátek moderního lyžování v Pasekách. Tehdy určitě nikdo netušil, že se z tohoto projektu stane jedno z významných zimních středisek regionu.
Předpokládám, že za těch 50 let jste urazili dlouhou a náročnou cestu až k dnešní podobě areálu?
Nejvíce by asi mohli vyprávět ti, jež se zúčastnili prvních staveb vleků a příslušných budov, techniky bylo tehdy pramálo a často se vše tahalo takzvaně na zádech.
S postupným přístupem k lepší technice se práce určitě zjednodušovala. Ve zkratce v areálu nejdřívě stáli dvě kotvy a poma, včetně dětských vleků.
Dnes vás na kopec vyvezou přímo od jednoho z parkovišť dvě pohodlné čtyřsedačkové lanovky, pro děti máme malé vleky a pohyblivé pásy. Zmiňovala jsem, že jsme skiareál pro rodiny s dětmi, pro ně máme výhodnou jízdenku 2+2 nebo 2+1. Naši lyžaři také mohou využít nákupu skipasu na eshopu za zvýhodněné ceny, stačí vlastnit SKIDATA čipovou kartičku. Všechno je dnes pohodlnější a komfortnější, i když třeba v našem kiosku pořád zažijete závan dob minulých.
Navštivte i vy Skiareál Paseky nad Jizerou a staňte se součástí jeho dalšího příběhu. Přijďte pobejt do Pasek!
Více informací najdete tady.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám