Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Pátek 9. června 2023  |  Svátek má Stanislava

VOLBY 2021: První volební den je u konce. Některé okrsky hlásí padesátiprocentní účast

První den voleb do Poslanecké sněmovny je u konce. O 200 poslaneckých křesel letos usiluje 5242 kandidátů, které nominovalo 22 volebních uskupení. V Libereckém kraji je účast kolem čtyřiceti procent, v některých okrscích ale i nad padesát. Účast je tak zatím podobná, jako před čtyřmi lety. Mezi prvními voliči byli tradičně lídři politických stran. Volební místnosti se otevřou opět zítra od 8:00 do 14:00.

Kdo překročí pět procent?

Osmé sněmovní volby v historii samostatné České republiky mimo jiné předurčí, zda bude pokračovat vláda Andreje Babiše (ANO), nebo většinu v dolní komoře získají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty. Podle letošní novely volebního zákona platí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale méně než dosud. Novela také upravila hranice pro vstup koalic do Sněmovny. Volebním koalicím bude stačit méně hlasů než v minulosti: u dvoučlenné koalice osm procent hlasů a vícečetných 11 procent hlasů. Pětiprocentní práh pro jednotlivé strany a hnutí zůstal, stejně jako 14 krajů.

Za hlavního adepta na vítěze voleb je považováno hnutí ANO. Stejně jako před čtyřmi lety není jisté, že očekávané vítězství dokáže zúročit sestavením většinové vlády. Prezident Zeman už předem slíbil, že šanci sestavit vládní kabinet dá předsedovi vítězné strany či hnutí, nikoli koalice. Bude ho moci pověřit opakovaně, třetí nominaci předkládá předseda Sněmovny. Koalice Spolu a Pirátů se Starosty proto budou spoléhat přinejmenším na to, že se jim podaří získat ve Sněmovně většinu.

V Libereckém kraji je o volby zájem

Velký zájem o sněmovní volby hlásí okrskové komise v Libereckém kraji. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností se účast pohybovala kolem 40 procent. „Už nám chybí jen šest voličů a budeme mít 50 procent," řekla Pavla Paduchová, zapisovatelka jednoho z okrsků v Jablonci nad Nisou. Padesátiprocentní účast už překročili v Bedřichově v Jizerských horách, kde se v sobotu jede závod na kolech. „Dveře se nám tady netrhnou, už nám tu odvolilo 235 lidí s voličským průkazem, nechali jsme si poslat další sadu volebních lístků," řekla zapisovatelka Regína Keltnerová.

Souběžně s volbami se v kraji koná jedno obecní referendum. V Chuchelně na Semilsku odpovídají lidé na otázku: "Souhlasíte s tím, aby obec Chuchelna v samostatné působnosti podnikla kroky k tomu, aby nedošlo k obnovení těžby v dobývacím prostoru Chuchelna na katastrálním území obce Chuchelna?” Hlasovací lístky pro referendum tam vhazují do stejné urny jako volební lístky pro sněmovní volby, jen obálky se liší.

Prezident volil v Lánech

Zeman dnes odvolil v Lánech, kam za ním přijela volení komise. Podle předsedy komise Ivana Salače prezident komunikoval a působil na komisaře dobře. Odevzdání hlasu potvrdil na twitteru i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zveřejnil i tři fotografie prezidenta, jak sedí za stolem u volební urny. Hrad na doporučení lékařů dnes zrušil Zemanovu účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s Babišem.

Miloš Zeman odvolil v Lánech

Babiš: Kandiduji naposled

Premiér, který vede kandidátku hnutí ANO v Ústeckém kraji, odevzdal svůj hlas na městském úřadu v Lovosicích. Novinářům následně řekl, že považuje letošní volby za nejdůležitější v historii České republiky. Zopakoval, že kandiduje naposled. „Do neklidného období potřebujeme stabilitu. Neměli bychom teď měnit vládu, aby se pětikoalice dohadovala, kdo bude jaký ministr,“ řekl Babiš.

Před volební místností na městském úřadu v Lovosicích na něho čekali nejen jeho podporovatelé. Aktivita Neschopnost zabíjí na místo vyrazila s automobilem s velkoplošnou obrazovkou, na které aktivisté promítali video konfrontující premiéra s pochybeními během koronvirové pandemie.

Lídři mají odvoleno

Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček, který volil v Mladé Boleslavi, by považoval za úspěch, kdyby se sociální demokraté dostali do Sněmovny. Pokud neuspějí, skončí ve vedení strany, řekl novinářům. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana by po těchto volbách opět podpořila případnou menšinovou vládu hnutí ANO. Filip volil v Českých Budějovicích, věří tomu, že KSČM překročí nutných pět procent.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který hlasoval v Ústí nad Labem, vyzval lidi, aby se chopili šance vrátit Česku budoucnost. Předseda STAN Vít Rakušan odevzdal hlas v Kolíně, volby považuje za "zcela zásadní". Přál by si proto vysokou účast a zájem mladých lidí. Jako šanci ukončit osm let populistické vlády vidí volby předseda ODS a lídr jihomoravské kandidátky koalice Spolu Petr Fiala. V Brně dnes u voleb řekl, že chce vyhrát, aby mělo po volbách Spolu nejsilnější pozici do jednání o nové vládě. Předseda KDU-ČSL a lídr Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka uvedl, že Zeman by měl po volbách při rozhodování o tom, koho pověří sestavením vlády, respektovat případnou většinovou koalici Spolu a Pirátů se Starosty. Sestavení koalice s nejméně 101 hlasy bude Jurečka považovat za volební úspěch. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří tomu, že koalice Spolu bude sestavovat vládu a postará se o změnu.

Volbu premiéra Babiše provázel zájem novinářů i protesty

Rekordní zájem v zahraničí

Rekordní zájem o volby do Sněmovny eviduje ministerstvo zahraničí u Čechů žijících v zahraničí. O voličské průkazy zažádalo na zastupitelských úřadech 2418 lidí, což je zhruba o polovinu více než při prezidentských volbách před třemi lety. Další tisíce voličů jsou pak zapsány na zvláštních seznamech voličů, uvedlo ministerstvo. Jako první mohli hlasovat díky časovému posunu Češi v Brazílii a Argentině, a to už od čtvrtečních 19:00. O hodinu později se otevřely volební místnosti na úřadech na Kubě, východním pobřeží USA a v Kanadě. Všechny hlasy musí být odevzdány do sobotních 14:00, kdy končí hlasování i v ČR. Češi žijící v zahraničí v letošních sněmovních volbách vybírají kandidáty z Ústeckého kraje, což jim losem určila Státní volební komise.

Zahraniční média favorizují Babiše

Voleb si všímají i zahraniční média, často zmiňují Babiše jako favorita, jehož těsné vítězství očekávají. Zároveň dodávají, že je to navzdory jeho četným skandálům, sporům s Evropskou unií a nepříliš dobře zvládnuté pandemii covidu-19. Agentury AFP a AP také připomínají, že Babišovo jméno se objevilo v souvislosti s kauzou Pandora Papers, v níž minulý týden stovky novinářů z celého světa upozornily na zahraniční majetky politiků a podnikatelů vlastněné přes společnosti s anonymními majiteli. Televize Al-Džazíra se podrobně věnuje povolební roli prezidenta Zemana. Obě koalice Pirátů a Starostů a Spolu sice podle stanice mají šance na úspěch, ale ani vítězství jim kvůli prezidentově postoji nemusí zajistit post premiéra.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto redakce, Facebook.com

Štítky volby, poslanecká sněmovna, hlasování, volební místnost, koalice, Andrej Babiš, vláda, Poslanecká sněmovna ČR, Miloš Zeman, Česko, Liberecký kraj, ANO 2011, Piráti a Starostové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.