neděle 17. října 2021 Hedvika

VOLBY 2021: Volební místnosti se uzavřely. Začalo sčítání hlasů

Je rozhodnuto. Volební místnosti se úderem sobotní druhé hodiny odpolední uzavřely a v následujících hodinách budou volební komise sčítat odevzdané hlasy. Ve volbách do Sněmovny hlasovalo do dnešních 11:00 často více než 50 procent oprávněných voličů, někde se účast dostala k 70 procentům. Některé okrsky třeba v Karlových Varech hlásí již nyní větší zájem než v minulých volbách před čtyřmi lety.

Ve sněmovních volbách před čtyřmi roky odevzdalo hlas téměř 61 procent oprávněných voličů. Bylo to více než v roce 2013, ale zároveň třetí nejnižší účast od vzniku České republiky. Nejmenší byl zájem o sněmovní volby v roce 2002, kdy k urnám přišlo 58 procent voličů. Naopak zatím nejvyšší volební účast byla hned v prvních sněmovních volbách po vzniku ČR, poslance si v roce 1996 přišlo vybrat více než 76 procent voličů.

VOLBY 2021: Známe předběžné výsledky voleb, tvrdí Volný blok. Nikdo je nezná, oponuje statistický úřad

Máme k dispozici předběžné výsledky voleb, tvrdí kandidáti za Volný blok. Jejich příspěvek se nyní šíří po sociálních sítích. Výsledky podle svého tvrzení získali za základě algoritmu na vyhledávání klíčových slov na Facebooku a Twitteru. Na...

Zájem v Libereckém kraji neopadal ani v sobotu, lidé stále přicházeli, situace se ale podle zklidnila, a tak už se v sobotu fronty u volebních místností netvořily. Na jednom z okrsků na Žižkově vrchu v Jablonci mělo v deset hodin odvoleno téměř 65 procent zapsaných voličů. Zřejmě nejvyšší účast zatím hlásí v Bedřichově v Jizerských horách, kde ráno odstartoval závod na horských kolech ČT Author Cup s účastí několika tisíc závodníků. V obci je 272 místních voličů. „Ještě ráno před startem chodili volit závodníci, už nám tu odvolilo 267 lidí s voličským průkazem, nechali jsme si poslat další sadu volebních lístků a obálek," řekla zapisovatelka Regína Keltnerová.

Už během pátku odvolila také většina lídrů i prezident. Premiér, který vede kandidátku hnutí ANO v Ústeckém kraji, odevzdal svůj hlas na městském úřadu v Lovosicích. Novinářům následně řekl, že považuje letošní volby za nejdůležitější v historii České republiky. Zopakoval, že kandiduje naposled. „Do neklidného období potřebujeme stabilitu. Neměli bychom teď měnit vládu, aby se pětikoalice dohadovala, kdo bude jaký ministr,“ řekl Babiš.

Před volební místností na městském úřadu v Lovosicích na něho čekali nejen jeho podporovatelé. Aktivita Neschopnost zabíjí na místo vyrazila s automobilem s velkoplošnou obrazovkou, na které aktivisté promítali video konfrontující premiéra s pochybeními během koronvirové pandemie.

Naopak Miloš Zeman včera odvolil v Lánech, kam za ním přijela volení komise. Podle předsedy komise Ivana Salače prezident komunikoval a působil na komisaře dobře. Odevzdání hlasu potvrdil na twitteru i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zveřejnil i tři fotografie prezidenta, jak sedí za stolem u volební urny. Hrad na doporučení lékařů dnes zrušil Zemanovu účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s Babišem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky volby, poslanecká sněmovna, hlasování, volební místnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.