čtvrtek 29. září 2022 Michal

VOLBY 2022: Volební místnosti se otevřely. Lidé začali vybírat zastupitele a senátory

Volební místnosti se otevřely. Češi od páteční druhé hodiny odpolední rozhodují o novém složení zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Svůj volební lístek mohou vhodit do volební urny dnes do 22:00 a také zítra mezi 8:00 a 14:00. Letošní komunální volby jsou deváté v historii samostatné České republiky.

Obecní volby jsou tradičně testem spokojenosti lidí s dosavadním fungováním radnic, kam většinou na vesnicích a v menších městech kandidují místní uskupení nestraníků. Ve větších městech a v senátních volbách, kde své zástupce mají parlamentní strany, se podle expertů do výsledků zřejmě promítne současná situace poznamenaná inflací a růstem cen energií kvůli protiukrajinské agresi Ruska a jeho ekonomické válce vůči Západu. Hlavně v hlavním městě by se na výsledku mohla projevit také údajná korupční kauza kolem pražského dopravního podniku. Podle opozice budou volby referendem o vládě Petra Fialy (ODS), o jejím setrvání nebo sesazení ale lidé rozhodovat nebudou.

Konkrétně v Liberci vybírají voliči z 10 politických stran a hnutí. V Jablonci z 11, v České Lípě z 12 a v Semilech jen z pěti. Jsou ale také obce, kde je pouze jedna kandidátka, což je případ například Hrádku nad Nisou nebo Mníšku. 

Lídři stran v předvolební debatě. Řešila se doprava, bazén i bydlení v Liberci

Lídři pěti politických uskupení se v úterý sešli v liberecké knihovně v předvolební debatě, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost. O dopravě ve městě, lanovce na Ještěd nebo opravě bazénu a bytové výstavbě diskutovali Jaromír Baxa...

Místo kroužkování křížkujeme  

Volební místnosti budou dnes otevřené do 22:00. Zítra mohou lidé volit od 8:00 do 14:00. Komunální systém voleb patří mezi nejsložitější. Volič má k dispozici pouze jeden hlasovací lístek, na kterém křížky vyznačí své preference.  

Označit může konkrétní stranu bez udělení preferenčních hlasů. Zároveň může vybrat pouze jednotlivé kandidáty, kterým udělí svůj hlas křížkem. A to i napříč politickými subjekty. Musí se ovšem hlídat počet těchto hlasů. Ten nesmí překročit počet volených zastupitelů. V případě Liberce je to 39. 

Souběžně s komunálními volbami na Liberecku probíhají i senátní. Přihlásili se čtyři kandidáti - post obhajuje Michael Canov (Starostové pro LK), který bude za soupeře mít Radku Loučkovou Kotasovou (ANO), Martinu Motshagen (ODS) a Svatopluka Holatu (SPD). V tomto případě volič vybere pouze jeden lístek preferovaného kandidáta, který vloží do obálky pro senátní volby a poté vhodí do urny. Kompletní návod, jak volit si můžete přečíst ve článku níže.   

VOLBY 2022: Komunálky se blíží. Kroužkovat, nebo křížkovat? Vše přehledně na jednom místě

Volební víkend se nezadržitelně blíží. Ve dnech 23. a 24. září se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Všechny podstatné informace k tomu, jak volit přináší Drbna v tomto článku.

Poslední volební účast byla kolem 45 procent  

K urnám přišlo při posledních komunálních volbách v roce 2018 necelá polovina voličů, přesněji 45,44 procenta. V Liberci vyhrála volby s výrazným náskokem kandidátka Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL, hlasovalo pro ni 32,1 procenta voličů, v zastupitelstvu má díky tomu 16 ze 39 mandátů. Druhé skončilo ANO, které získalo 11 mandátů. Změna pro Liberec obsadila šest křesel a za ní skončila ODS se čtyřmi mandáty. Uskupení Liberec otevřený lidem (LOL) mělo dva zastupitele. Na koalici se dohodli vítězní starostové s ANO a ODS, v zastupitelstvu měli pohodlnou většinu 31 hlasů.

Okresní města na tom byla o poznání jinak. ANO vyhrálo v České Lípě. V Jablonci získala nejvíce hlasů ODS a v Semilech uskupení Volba pro Semily.

O vítězi voleb v Hrádku je jasno už teď. Ve městě se přihlásila jediná kandidátka

Vítěz podzimních komunálních voleb je už nyní znám ve třech z 39 měst v Libereckém kraji. Bez možnosti výběru mezi různými uskupeními budou voliči hlasovat v osmitisícovém Hrádku nad Nisou, kde kandiduje také hejtman Martin Půta (Starostové pro...

Během voleb Liberecká Drbna přinese nejdůležitější zpravodajství z celého Libereckého kraje. Předpokládá se, že výsledky letošních komunálních voleb budeme znát v sobotu večer.  

Hlasovat na rozdíl od jiných typů voleb v uplynulých dvou letech nebude moci na 10 tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Vláda kvůli tomu čelila kritice, že jim hlasování neumožnila. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, hlasování z auta využilo 1600 voličů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky volby, politika, senát, zastupitelstvo, komunální, Královéhradecký, kraj, ČR, město, obec, 2022

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.