čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

VOLBY 2022: Až do roku 2027 budeme k urnám chodit pravidelně. Za rok zvolíme prezidenta

Volbu jedné třetiny senátorů a sestavení nových obecních a městských zastupitelstev máme za sebou. Ani v následujících letech si od voleb neodpočineme. Příští rok bude Česká republika vybírat prezidenta. K urnám budeme pravidelně chodit až do roku 2027.

Příští rok čekají Českou republiku prezidentské volby. Ty jsou naplánované na 13. a 14. ledna. Případné druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna. Současnému prezidentovi Milošovi Zemanovi končí funkční období na začátku března.  

Občané budou vybírat z několika kandidátů. O křeslo v čele státu se uchází například generál ve výslužbě Petr Pavel, podnikatel Karel Janeček, senátor Marek Hilšer, ekonomka Danuše Nerudová, majitel TV Barrandov Jaromír Soukup nebo komik a moderátor Miloš Knor. Stále se také spekuluje o tom, zda svou kandidaturu potvrdí i Andrej Babiš.  

Prezidentská volba je dvoukolová. Do druhého kola postoupí dva kandidáti, kteří získají největší počet hlasů. Druhé kolo se neuskuteční jen v případě, kdy jeden ze zájemců o post prezidenta obdrží nadpoloviční většinu už v prvním kole. 

VOLBY 2022: Končící starosta nebo primátor? Dnem voleb pro něj povinnosti rozhodně nekončí

Komunální volby rozhodly o tom, že na některých radnicích se změní osazenstvo. Někteří starostové se rozhodli už nekandidovat a uvolnit post svým nástupcům dobrovolně, někteří pozici vyklidí až na základě volebního výsledku. To však neznamená, že...

V roce 2024 se budou konat hned troje volby. Česká republika bude volit další třetinu senátorů, členy Evropského parlamentu a také krajská zastupitelstva. O rok později se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2026 opět senátní volby. Souběžně s tím si zopakujeme letošní komunální volby.  

Od volebních kampaní, reklam, volebních místností a hlasovacích lístků si na jeden rok odpočineme v roce 2027, kdy nejsou v plánu žádné volby.  

Od roku 2028 už ale opět budeme chodit k urnám pravidelně. Opět nás bude čekat volba prezidenta, senátorů a krajských zastupitelů. V roce 2029 budeme hlasovat pro členy Evropského parlamentu a sněmovny. V roce 2030 to budou opět senátní volby společně s komunálními. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky volby, ČR, přehled, prezidentské, komunální, senátní, krajské, rok, 2030

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.