pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Lyžování si raději rozmyslete! Jizerská magistrála varuje před polomy

, aktualizováno 16. ledna 2019, 9:42

Popadané stromy neovlivňují pouze automobilovou dopravu ale i lyžařské trasy. Větve i stromy padají pod náporem na cesty a znemožňují průjezd techniky. Navíc jsou nebezpečné pro projíždějící lyžaře.

Včera se již podařilo Jizerské o.p.s. upravit alespoň malý okruh z Bedřichova, přes Novou louku, Hřebínek a Kristiánov. Od dnešního rána pracuje na odklízení stromů a větví na dalších trasách. Pracovníci se zaměří zejména na trasu Jizerské 50. Vedle pracovníků Jizerské o.p.s. pomáhájí s úklidem i dobrovolníci. „Děkujeme dobrovolníkům z kiosků Promenádní a Protržená přehrada za pomoc,“ uvedla Jizerská magistrála na svém facebooku.

„Během posledních dnů jsme se potýkali s desítkami popadaných stromů. Riziko dalších padajících stromů a větví je samozřejmě vysoké,“ uvádí ředitelka Jizerské o.p.s. Radka Davidová. Přestože se všemi polomy si poradí rolbaři, tyto překážky jim výrazně ztěžují práci. Navíc jich opravdu není málo. Například v sobotu dopoledne se museli pracovníci magistrály vypořádat hned s osmi stromy a to na okruhu o délce pět kilometrů.

Kvůli tomuto nebezpečí nabádá Jizerská magistrála, aby lyžaři zvážili, zda opravdu chtějí do stopy vyrazit. „Rozhodně nyní nedoporučujeme lyžování po setmění ale ani přes den,“ dodala Davidová. Velmi pravděpodobně bude vlivem sněhu ale také silného a nárazového větru docházet k dalším padajícím stromům.

Popadaných stromů opravu není málo. V neděli ráno jich bylo mezi stadionem v Bedřichově a rozcestím U Buku hned sedm. Tento úsek přitom neměří ani kilometr.

Situaci potvrzují na sociálních sítích i samotní lyžaři. „Důrazně nedoporučuji. Spousta spadlých větví a stromů. Párkrát to okolo mě zapraskalo a rychle jsem mazal pryč,“ komentoval jeden z lyžařů. „Byla jsem tam včera (v neděli) a pět metrů od nás spadl strom. Žádná legrace,“ napsala lyžařka Lenka.

 

Poslední výstraha Jizerské magistrály vyšla včera večer. Z důvodu popadaných větví a stromů neprobíhá úprava stop. Pokud se podmínky zlepší, upraví rolby hlavní trasy během dnešního dne.

Předchozí výstraha vyšla v neděli

Foto Facebook/Jizerská magistrála

Štítky vítr, sníh, polomy, strom, Jizerky, magistrála

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.